logo

SHGM havalimanlarına “yeşil” sertifikaları dağıttı

SHGM havalimanlarına “yeşil” sertifikaları dağıttı

Balıkesir Merkez Havalimanı’na Yeşil Havaalanı Sertifikası, Bingöl Havalimanı’na ise Yeşil Kuruluş sertifikası verildi. Böylelikle Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesindeki Yeşil Havaalanı sertifikalı havalimanı sayısı 5’e, Yeşil Kuruluş sertifikalı havalimanı sayısı ise 45’e yükseldi.

SHGM tarafından havalimanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye, insan sağlığına verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılabilmesi amacıyla Yeşil Havaalanı (Green Airport) Projesi yürütülüyor. Bir havalimanının Yeşil Havalimanı “Green Airport” unvanı alabilmesi için o havalimanı dâhilinde faaliyet gösteren proje kapsamındaki kuruluşların gerekli koşulları yerine getirerek ‘Yeşil Kuruluş Sertifikası’ alması gerekiyor.

Bu kapsamda Bingöl Havalimanı ile birlikte bünyesindeki Yeşil Kuruluş Sertifikalı havalimanı sayısını 45’e çıkaran DHMİ’nin Adana, Tokat, Uşak, Erzincan ve en son Balıkesir Merkez Havalimanı’nın da dâhil olmasıyla Yeşil Havaalanı sertifikasına sahip 5 havalimanı bulunuyor. Yeşil Havaalanı sertifikası için 25 havalimanında da gerekli çalışmalar devam ediyor.

#

SENDE YORUM YAZ