logo

SHGM, havacılıkta toplumsal cinsiyet dengesi geliştirilmesi etkinlikleri düzenleyecek

SHGM, havacılıkta toplumsal cinsiyet dengesi geliştirilmesi etkinlikleri düzenleyecek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonunu (TCDGK) kurma kararı aldı. Türk sivil havacılık sektöründe, toplumsal cinsiyet dengesini geliştirmek için bir dizi sempozyum gerçekleştirecek

Sempozyumda;

a) Sivil havacılık sektöründe, toplumsal cinsiyet dengesini izlemek ve gelişimini sağlayacak öneriler geliştirmek,
b) Havacılık meslekleri seçiminde cinsler için fırsat eşitliği yaratılmasına yönelik çalışmalar yapmak,
c) Özellikle kadınları havacılıkla ilgili alanlarda eğitim ve öğretime teşvik etmek, üzere SHGM tarafından 28 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan “Sivil Havacılıkta Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Talimatı” ve her yıl belli hedeflerle yapılması planlanan sistematik faaliyetler, Türkiye’de bir ilk olacak.

SHGM-TCDGK tarafından 2018 yılında planlanan ilk faaliyet, havacılık sektöründe pay ve emek sahibi havacı kadın konuşmacıların katılacağı panellerden oluşan “Havacılık Alanında Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirilmesi” konulu sempozyum 8 Mart 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenecek.

Bu sempozyumun düzenlenmesinde, Kanada merkezli Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü öncülüğünde, dünyanın ilk kadın pilotu Barones Raymonde de LAROCHE’un pilot lisansını aldığı 8 Mart 1910 günü anısına, 8 Mart gününü kapsayan haftayı “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” olarak belirlenmesi sonrası hafta boyunca küresel ölçekte koordine edilen etkinliklere Türkiye katılımının geliştirilmesini teşvik etmek üzere, bu haftanın odaklandığı temaya uygun olarak, “Kadın Yükselsin!” sloganı ile gerçekleşmesine önem verilecek ve her yıl tekrarlanacak.

Ulusal havacılığımızın ilerlemesinde emek ve pay sahibi olan, havacılıkta toplumsal cinsiyet dengesinin gelişimine katkı sağlayan meslek sahiplerinin deneyimlerin, havacı kadınların yükseliş öykülerinin ve yükselecek kadına önerilerin paylaşacakları benzer sempozyumun bundan sonraki yıllarda da SHGM-TCDGK himayesinde ulusal havacılık ekosisteminde yer alan birlikler, kurum ve kuruluşlar tarafından farklı temalar ile sürdürülerek gelenekselleştirilmesi hedefleniyor. (shgm.gov.tr)

#

SENDE YORUM YAZ