logo

Ryanair uçağının iki motorunda sahte parça çıktı

Ryanair uçağının iki motorunda sahte parça çıktı

Ryanair yakın zamanda rutin bakım kontrolleri sırasında iki uçak motorunda sahte bileşenlerin bulunmasıyla ilgili bir skandalla karşılaştı.

Havayolunun CEO’su Michael O’Leary, bu şüpheli parçaların Teksas ve Brezilya’da yapılan değerlendirmeler sırasında bulunduğunu açıkladı.

Bu bulgular, havacılık endüstrisinde AOG Technics adlı bir şirket tarafından tedarik edilen ve dünya çapında çeşitli havayollarını ve düzenleyicileri etkileyen sahte parçalarla ilgili daha geniş bir sorun gündemdeyken ortaya çıktı.

AOG Technics, Ryanair tarafından kullanılan eski nesil 737-800’ler de dahil olmak üzere Airbus ve Boeing modelleri için binlerce motor parçasını sahte sertifika belgeleriyle sağlamakla suçlanıyor.

Ryanair, AOG ile hiçbir zaman doğrudan iş yapmadığını ve bu bileşenleri aracılar aracılığıyla aldığını iddia etse de havayolu, şüpheli parçaları motorlardan çıkardığını açıkladı.

Delta Air Lines, American Airlines ve Southwest Airlines gibi diğer havayollarının da benzer şüpheli parçalar bulduğunu açıklamıştı.

Tartışmanın merkezindeki şirket olan AOG Technics, büyük motor üreticileri General Electric ve Safran’ın büyük ölçekli dolandırıcılık iddialarıyla karşı karşıya.

AOG’nin kurucusu Jose Zamora Yrala, şirketine yönelik iddialarla mücadele ederken bu suçlamaları reddediyor.

#

SENDE YORUM YAZ