logo

Routes World 2023 açıldı

Routes World 2023 açıldı

Ev sahipliğini İGA İstanbul Havalimanı’nın yaptığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile birlikte, küresel havacılık sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen 28. Routes World açıldı.

Etkinliğin açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İGA İstanbul Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu ve İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen ile basın mensupları ile davetliler katıldı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen ve dünyanın dört bir yanındaki havacılık alanındaki paydaşları İstanbul’da buluşturan Routes World 2023 etkinliğinin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: “İstanbul Havalimanı ile birlikte bugün ülkemiz ve İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiş durumdadır” dedi.

Routes World 2023 etkinliğinin bu yıl İstanbul’da gerçekleşmesini çok değerli bulduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, “67 ülkeye, en fazla 4 saat uçuş mesafesinde olmak gibi coğrafi avantaja sahibiz. Bunları dikkate alarak 2002 yılından itibaren yürüttüğümüz hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik. 2002-2023 yılları arasında 16,7 milyar dolar havacılık yatırımı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu sayede, 2002 yılında 2 merkezden 26 noktaya yapılan iç hat uçuşlarımızı bugün 7 merkezden 57 noktaya gerçekleştiriyoruz. 2002 yılında 50 ülkeden 60 noktaya uçuş gerçekleştirirken bugün 130 ülkede 343 noktaya ulaştık. Hava Ulaştırma Anlaşmamız bulunan ülke sayısını da 81’den 173’e yükselttik. Kısaca, ‘dünyada ulaşamayacağımız yer kalmayacak’ dedik ve çok şükür bu hedefimizi büyük oranda gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde lider, küresel bir havacılık merkezi olduklarını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: “2018 yılında hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı ile birlikte bugün ülkemiz ve İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiştir. İstanbul Havalimanı gibi bir üsse sahip olmak önemli bir avantajdır. İstanbul Havalimanı küresel bir aktarma merkezi olmanın ötesinde, doğrudan destinasyon olma ve özellikle düşük maliyetli olması nedeniyle hava yolu şirketlerini cezbetmiştir” dedi.

Bakan Uraloğlu söyle devam etti; “İstanbul Havalimanı’ndaki slotların serbestliği ve bolluğunun, başta THY olmak üzere birçok hava yolunun gelmesine imkan sağlamıştır. Bu noktada yeni hava yolu şirketleriyle tanışmak için Routes World büyük bir önem arz ediyor. Küresel planda iddialı hava yolu şirketlerine faaliyet merkezi olarak hizmet edecek İstanbul Havalimanı gibi bir üsse sahip olmak önemli bir avantajdır. Bu bağlamda Türkiye’nin göklerdeki bayrak taşıyıcısı ve yükselen değeri Türk Hava Yolları’nın daha da güçlenebilmesi için İstanbul Havalimanı çok büyük bir şans olmuştur. Tüm etapları tamamlandığında 150 hava yolu şirketine ve 350’nin üzerinde destinasyona uçuş imkanı sağlayacak İstanbul Havalimanı ile birlikte Türk Hava Yolları dünyanın 1 numaralı hava yolu şirketi olma yolunda da emin adımlarla yürümektedir” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki 20 yılda, dünya genelinde hava trafiğinin iki katın üzerinde hizmet sağlanan yolcu sayısı ve yıllık ortalama da yüzde 4,4  oranında artmasının beklendiğine vurgun yapan Uraloğlu; “yükselen küreselleşme ve özelleşme hareketleriyle dünya sivil havacılığında rekabet çok hızlı şekilde artmaktadır. Süreç, hava ulaşımının tek bir pazar haline gelmesi yönünde ilerlemektedir. Bu pazardan daha fazla pay alabilmek adına, orta ve uzun vadedeki hedeflerimizi hepimiz gözden geçirmeliyiz” dedi.

Uraloğlu; “Yerkürenin birbirine uzak coğrafyalarında yer alan ülkelerimiz arasında yapacağımız işbirlikleriyle uzakları yakın, ülkelerimizi komşu kapısı haline getireceğiz.

Turizm faaliyetleri ve ticaretimizi arttırıp, sosyal ve kültürel ilişkilerimizi hızlandıracağız” dedi.

Türkiye olarak tüm dünyayı sarmak istediklerini ifade eden Bakan Uraloğlu, “Türkiye’nin parlak geleceğine sizleri de ortak etmek, sizlerle güçlü ortaklıklar kurmak istiyoruz. Routes World 2023 etkinliğinin tüm katılımcılar ve paydaşlar için çok faydalı olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının sonra ”Istanbul is the New Cool” adlı panel düzenlendi.  Panele, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Vekili Elif Balcı Fisunoğlu ve İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen katıldı.

#

SENDE YORUM YAZ