logo

Riyad savunma fuarı rekorla kapandı

Riyad savunma fuarı rekorla kapandı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Suudi Arabistan suud’da, 116 ülkeyi temsil eden 773 isim ve 441 resmi heyetin katılımıyla 26 milyar riyal (yaklaşık 7 milyar dolar) değerinde 61 satın alma sözleşmesinin imzalanmasıyla sona erdi.

Riyad’daki fuarı 106 bin kişi ziyaret ederken etkinlik boyunca 17’si sanayi katılım alanında olmak üzere 73 anlaşma imzalandı.

Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI) Başkanı Ahmed bin Abdulaziz el-Ohali, Kral Selman bin Abdulaziz’in bu küresel etkinliğe sponsor olduğunu, Veliaht Prens, Başbakan ve GAMI Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in de sürekli ilgi ile yakından takip ettiğini ifade etti.

Ayrıca, fuarın başarıya ulaşmasında, askeri hizmet ve teçhizat harcamalarının yüzde 50’sinin yerelleştirilmesinin yanı sıra Suudi liderliğin Vizyon 2030 hedefleri doğrultusunda dünyanın en iyi savunma ve güvenlik fuarları arasında özel bir küresel sergi düzenleme arzusunu yansıtan başarıya ulaşmasında büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Savunma Fuarı’nın dünyanın her yerinden sektör liderlerini ve yenilikçileri etkili bir şekilde buluşturmayı başardığına işaret eden Ohali, bunun Suudi Arabistan’daki savunma ve güvenlik sektörü pazarına girmek için küresel pazarların kapılarını açtığını kaydetti.

GAMI Başkanı, fuarın, iletişim kurmak, bilgi alışverişinde bulunmak, dünya çapında iş ilişkileri kurmak ve bu sektördeki en son yenilikleri ve teknolojileri öğrenmek için etkili bir küresel platform haline geldiğini aktardı.

Fuarda Uzay Savunma Platformu, Savunmanın Geleceği Platformu, Savunmada Kadın Programı ve Geleceğin Yetenekleri Programı gibi savunma ve güvenlik sektörünün zenginleşmesine katkı sağlayan bir dizi program da yer aldı. (Independent Türkçe)

#

SENDE YORUM YAZ