logo

Pegasus Otizm ve Asperger sendromlu çocuk ve ailelerine uçuş simülasyonu gerçekleştirdi

Pegasus Otizm ve Asperger sendromlu çocuk ve ailelerine uçuş simülasyonu gerçekleştirdi

Pegasus Hava Yolları, Otizm ve Asperger sendromu olan çocukların ve ailelerinin havayolu yolculuklarında çektikleri sıkıntıları aşmalarına yardımcı olmak amacıyla Değer Otizm Derneği tarafından yürütülen “Değerli Kanatlar” projesi kapsamında 11 Ekim’de bir uçuş simülasyonu programı gerçekleştirdi. Proje Türkiye’de ilk kez Pegasus tesislerinde hayata geçirildi.

Pegasus Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk düzenlenen etkinlik hakkında, “Biz çocuk misafirlerimizi çok önemsediğimiz için onlara yönelik pek çok uygulama konusunda öncülük etmeyi hedefleyen bir havayoluyuz. Bu misafirlerimiz arasında Otizm ve Asperger sendromu olanlar daha da özel bir yere sahip. “Değerli Kanatlar” projesine destek verip bu özel misafirlerimize Pegasus kabin mock-up’ında simülasyon olanağı sunarak gelecekteki uçuş deneyimlerini keyifli hale getirmeyi ve ebeveynlerine destek sağlayabilmeyi çok önemsiyoruz” dedi.

pegasus-kabin

Değer Otizm Derneği Başkanı Nihat Boztepe ise “Sosyal alandaki uzmanlıklarımızı hizmet üreten ilgili kurumlarla paylaşarak başarılı sonuçlar alabiliyoruz. Bu çerçevede  Türkiye’de ilk kez Pegasus Hava Yolları ile yaptığımız “Değerli Kanatlar” projemizi çok önemsiyoruz. Bu proje ile Otizm ve Asperger sendromu olan çocuklarımızın havayolu yolculuğu sıkıntılarına bir çözüm modeli geliştirmeyi hedefliyoruz. Projemizin sadece Türkiye’de değil Avrupa’daki benzer STK’lar ve hizmet üreten firmalara da öncülük edeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk anlamında inovatif bir çalışma olan Değerli Kanatlar projemizin akademik yansımaları da olacaktır. Edindiğimiz bu tecrübeyi ve sonuçlarını, ilgili konularda uzmanlık eğitimi veren Üniversiteler ve diğer hizmet üreten kurumlar ile paylaşmak yine Değer Otizm olarak toplumsal sorumluluğumuzun bir parçasıdır” dedi.

pegasus-slayt

15 çocuk ve ebeveynleri, simülasyon programında Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Kurtköy’deki Simülasyon Merkezi’nde ağırlanarak uçuş deneyimini birebir yaşadılar. Bu program sayesinde aileler çocuklarının uçuş sırasındaki davranışlarını ve tepkilerini gözlemleme ve buna göre gerçek bir uçuşa kendilerini hazırlama olanağı buldular.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ