logo

Onurumuzsun BAYKAR, gururumuzsun Bayraktar

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Onurumuzsun BAYKAR, gururumuzsun Bayraktar

İstanbul’da bulunan havalimanlarının ulaşımına özen gösteren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Pendik (Tavşantepe) – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nın İlk Ray Kaynak törenini gerçekleştirdi.

Hatırlanacağı gibi 18 Ocak 2020 tarihinde de Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metro hattının ilk kaynak töreni gerçekleşmisti.

İstanbul halkı ilk defa havalimanı metrosuyla 2002 yılında Atatürk Havalimanı faal olduğu dönemde hizmete açıldığında tanışmıştı.

Havalimanına metro gelmezken yolcu ve personel ulaşımlarını özel sektörün işlettiği otobüs ve taksi sağlıyordu. Elbette o dönemlerde bir de İETT’nin işlettiği otobüste vardı ancak çok şık değildi. Yani yakalarsan veya saatini bilip denk gelirsen binebilirdin. Özel firmanın işlettiği otobüs ise bazen gece geç saatlere kadar hizmet vermeye devam ederdi.
Anlatmak istediğim metronun havalimanına gelmesi başta havalimanı personeli ve yolcular arasında memnuniyetle karşılanıp sık sık kullanılmaya başlanmıştı.
Bizler İstanbul Havalimanı’nda görevli gazeteciyiz. Biliyoruz ki, metronun havalimanına gelmesini dört gözle bekleyen çalışanlar ve yolcular var. Öyle sanıyorum ki, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da metroyu bekleyen bir çok insan vardır.

En son Sabiha Gökçen metro hattının ray töreni  yapıldığı için ben kısaca bazı bilgileri hatırlatmak isterim. Hizmete açılacak hat toplam 7,4 km olurken 4 istasyondan olusup tek yönde 70 bin yolcu taşıyacak. Simdiden herkese hayırlı olsun diyorum.

***

Kardeş ülke Azerbaycan ile 2020 senesinde Karabağ Savaşı yaşanmıştı. Savaş, Azerbaycan ile Ermenistan arasımda olup, Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlanmıştı.
Zaferin en büyük mimarı BAYKAR Savunmanın yaptığı İHA ve SİHA’lar olduğu gösterilmişti. Haksızda değillerdi hani ve hatta savaş sırasında bizde tıpkı Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi İHA ve SİHA’ların elde etmiş olduğu başarıyı alkışlayıp gurur duymuştuk.
Geçtiğimiz hafta ise İHA ve SİHA’ların mimarı BAYKAR’ın başarılı teknik müdürü Selçuk Bayraktar ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’ü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev makamında kabul etmişti.

Aliyev, makamında kabul ettiği Bayraktar’a Karabağ Nişanı verip  tebrik etmişti. Aslına bakacak olursanız bu gurur için yıllardır bekledik. Her vatansever gibi onurlandık, gurur duyduk.
Mütevazi bir kişilik olan Bayraktar ailesini böyle güzel başarılarından dolayı Airwaypost ailesi olarak bizde tebrik ediyoruz.
Bu hafta ki yazımızı Selçuk Bayraktar’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkür mesajı ile sonlandıralım istedik;

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • En Güvenilir Havayolu Şirketi

  12 Nisan 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  ‘En son ne zaman uçtum acaba?‘ diyecek kadar uçaktan uzak kalanların hiç olmadığı kadar çok olduğundan eminim. Böyle bir zamanda AirlineRanking.com tarafından seçilen güvenliğe çok önem veren ilk 10 havayolu şirketleri aşağıdadır. AirBus A350 ve/veya Boeing 787 gibi yeni uçak edinen, güvenlik konusunda yenilikçi yaklaşımlara adım atan şirketlere puan verilmiş. Finansal olarak zor bir dönemde mümkün olduğu kadar güvenilir bir ortamdaki seyahatı sunmaya çalışan bu şirketlere saygıyla alkışlıyorum. Quantas Airways (Australya) Qatar A...
 • Ümitli Işıklar

  05 Nisan 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Yaz 2019, yani dünya daha alıştığımız yaşam tarzını hiç şüphe duymadan sürdürsüğü günlerde Master Card tarafından yapılmış araştırmaya göre yolcu sayısının (kalkış yer bazında) en çok olan ülke Amerika’ymış. Nereli değil, hareketlik konusunda bu veri özellikle havacılık sektör için çok önemli. Yani ABD’de hareketin artması ümidimizin bir işareti gibi olacak, değil mi? Bu açıdan Travel Voice’in haberi çok ümit verici. 28 Mart 2021 tarihinde ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi, 2019 yılın aynı güne göre hala %37 az olsa da pasaport kontrolün...
 • Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosu

  29 Mart 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Sonunda düzgün bir şekilde hazırlanmış bu tabloya sahip olduğumuz için çok mutlu oldum. Bundan sonra da SHGM tarafından düzenli olarak revise edilirse, kimseyi meşgul etmeden istediği cevabı almış olacağız. İlgimi çeken 4 ülke var; Birleşik Krallık, Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden hala Türkiye’ye havayoluyla giriş mümkün olmayıp, Türk vatandaşları bu dört ülkelerden Danimarka’ya da seyahat edemiyormuş. Türk vatandaşlarının halen seyahat edemediği 58 ülke aşağıdadır; Almanya, Andora, Angola, Avusturya, Bahreyn...
 • Dünya havacılığı İGA ve THY’yi konuşuyor

  29 Mart 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  2021 yılının mart ayından çıkarken geriye baktığımızda mart ayının havacılık sektörünün en iyisinin İGA İstanbul Havalimanı olduğunu görüyoruz. Mart ayında 4 ödül alıp EUROCONTROL (Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü) en çok kullanılan havalimanları raporunda ise gurup liderlikleri bulunuyor. Peki İGA’nın aldığı bu ödüller neler, mart ayı içinde kısa adı TÜHİD olan Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin vermiş olduğu 19. Halkla İlişkiler Ödüller’inden 3’nü birden almasıydı. Diğer ödül ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında...