logo

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, En Etkili 2. CEO Oldu

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, En Etkili 2. CEO Oldu

 
Marketing Türkiye Dergisi için Xsights Araştırma’nın gerçekleştirdiği “Gazetecilere Göre En Etkili CEO’lar” araştırmasında Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, birçok önemli CEO’yu geride bırakarak Türkiye’nin en etkili 2. CEO’su oldu.
Ekonomi, politika, dünya, ekonomi ve pazarlama alanlarında görev yapan 3-10 yıl arasında deneyimli 100 basın mensubunun katıldığı araştırmada, “En Rekabetçi CEO”lardan “En Alçakgönüllü CEO”lara kadar 12 farklı kategoride değerlendirme yapıldı. “Gazetecilere Göre En Etkili CEO’lar” araştırmasında havacılık sektöründen sadece Onur Air Genel Müdürü görevinin yanısıra Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Sivil Havacılık Meclis Başkanlığı’nı da yürüten Teoman Tosun yer aldı.

Araştırmada

  1. Boyner Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner

2. Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun

3. Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent

4. yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın

5. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Adnan Bali

6. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu

7. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı

8. Lidyana.com CEO’su Hakan Baş

9. Turkcell Genel Müdürü Muhterem Kaan Terzioğlu

10. Türk İnternet Girişimcisi, Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra

CEO’ların kişilik özelliklerine göre sıralama yapıldığında ise Onur Air CEO’su Teoman Tosun “En Vizyoner CEO”lar ve “En Eğlenceli CEO”lar sıralamasında da 2. oldu.

Teoman Tosun Kimdir:
1951 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde ve Yükseliş Koleji’nde tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler ve Akademisi Dış Ticaret ve Turizm bölümünden mezun oldu. Hollanda Erasmus Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Havacılık kariyerine 1977-1985 tarihleri arasında Amerika ve İngiltere’de ortak sahip oldukları yedek parça alım satım ve mümessillik şirketiyle başladı. Türkiye’de NESU AIR/MONO AIR olarak devam eden 1989’da Green Air kurucu ortağı ve Genel Müdürlüğü, Kıbrıs Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcılığı, Fly Air Genel Müdürlüğü, Best Air Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2013 yılından beri Onur Air Genel Müdürü olarak görevine devam ediyor. Bunun yanı sıra TÖSHİD (Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Türkiye Sivil Havacılık Meclis Başkanlığı’nı da yürütüyor.

#

SENDE YORUM YAZ