logo

Mehmet Nane, “Birleşmeler ve devletleşmeler kaçınılmaz”

Mehmet Nane, “Birleşmeler ve devletleşmeler kaçınılmaz”

Uçuşlara Haziran başında yeniden başlamayı planlayan Pegasus Hava Yolları’nın CEO’su Mehmet Nane, havacılık sektöründe koronavirüs salgını sonrası “birleşmelerin ve devletleştirmelerin kaçınılmaz olacağını” söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Nane, olumsuz öngörülerin aksine, 2019 yılı rakamlarına, 2021 yılı mayıs ayında ulaşılabileceğini söyledi

Nane, sektörde olası “birleşme ve devletleştirme” senaryolarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Bu noktada baktığımızda, güncel uygulamalar bize, birleşmelerin kaçınılmaz olduğunu, devletleştirmelerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

Mesela baktığımızda, İtalya, Alitalia’nın devletleşmesini sağladı. Eş zamanlı olarak Almanya, Fransa, İngiltere’de kurumlar devlete kredi ve kaynak başvurusunda bulundu. Ve bu yaptıkları başvurunun bir kısmı o şirketlerin devletleşmesi ya da kısmi devletleşmesi, devletin belli bir hisseye sahip olması ve yönetim kurulunda temsil edilmesi yolunda gerçekleştirileceği şeklinde

O yüzden önümüzdeki döneme baktığımızda, gelişmelerin seyri konsolidasyonların, bu tür birleşmelerin ve devletleşmelerin kaçınılmaz olduğunu bize gösteriyor. Bizim özelimize geldiğimizde henüz yönetim kurulu tarafından alınmış böyle bir karar olmadığı için biz de kamuoyuyla böyle bir karar paylaşmadığımız ın yanı sıra şu anda gündemimizde öyle bir çalışma yok. Olursa tabii ki ilk etapta bunu kamuoyuyla paylaşırız.”

İşten Çıkarmalar

Pegasus’ta işten çıkarma olup olmayacağı da sorulan Nane, henüz önlerini göremediklerini vurgulayarak şöyle konuştu: “Hali hazırda baktığımızda, ne zaman uçacağımız, nasıl uçacağımız, hangi şartlarda uçacağımız ve hangi dolulukta uçacağımız… Tüm bunlar senaryo analizinin ötesine geçmediği için, biz gerçekleşme olduktan sonra ön görümüzü vermeyi planlıyoruz. Bu nedenle de sizin bu sorunuza cevap vermeden geçmek zorunda kalacağım, çünkü gerçekten bu süreci görmemiz, yaşamamız gerekiyor.”

Pegasus Havayolları, uçuşlara 1 Haziran’dan sonra başlayacağını, bu yılın ilk üç ayında 401.5 milyon lira zarar ettiğini duyurmuştu.

#

SENDE YORUM YAZ