logo

Leonardo ailesinin yeni nesil helikopterlerinden AW169 Airshow’da sergilenecek

Leonardo ailesinin yeni nesil helikopterlerinden AW169 Airshow’da sergilenecek

“İstanbul Airshow 2016 Uluslararası Sivil Havacılık Fuarı” bu yıl,  06-09 Ekim 2016 tarihleri arasında, İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminalinde gerçekleştirilecek. Helikopter satış ve kiralamasında Türkiye’nin öncü firması Kaan Air de fuarda filosunu sergileyecek. Fuarın bu yılki gözdesi ise AW169 model helikopter olacak.  Kaan Air, uzun süredir beklenen ve büyük ilgi göreceği tahmin edilen AW169 helikopterini ilk kez “İstanbul Airshow”da görücüye çıkaracak. Böylelikle AW169 ilk kez Türkiye helikopter pazarına girmiş olacak.

06-09 Ekim tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminalinde gerçekleşecek olan İstanbul Airshow 2016 Uluslararası Sivil Havacılık Fuarı’na Kaan Air, 4 helikopter ile katılıyor. Fuarda Türkiye’ye ilk kez getirilen Leonardo / AgustaWestland AW 169 modelinin yanı sıra fuarda iki adet AW 139 ile bir adet ise AW 109 GrandNew sergilenecek.

Türk Sivil Havacılığı helikopter sektörünün temel yapı taşlarından biri olan Kaan Air; sektördeki yenilikçi ve öncü olma özelliğini bir kez daha kanıtlıyor. Hafif-orta çift motor helikopter kategorisinde sektörün ihtiyacını karşılayacak olan ve yeni üretilen, yüksek teknoloji ile donatılmış AW169 helikopterini, Türk sivil havacılığının hizmetine sunuyor. Geniş iç hacmi, 10 yolcu taşıma kapasitesi, akıllı sistemleri ve kullanılan son teknoloji donanımları ile AW169 helikopteri, Türkiye helikopter pazarına ilk sıradan giriş yapacak.

Temmuz 2015’te tüm sertifikasyonlarını tamamlayan AW169 helikopteri, özellikle ABD, Brezilya, İngiltere, İtalya ve Almanya’da VIP, hava ambulans, offshore amaçlı uçuşları başarı gerçekleştiriyor. Geniş iç hacmiyle rahatı ve konforu birlikte sunan, boyutları ve aerodinamik yapısıyla çevreye zarar vermeden her yere rahatlıkla inip kalkabilen AW169, yolcuların beğenisini topluyor. Standart 8 koltuk kapasiteli geniş iç hacmi,  offshore uçuşları için 10 koltuğa kadar arttırılabiliyor. Yolcu konforunu ilke edinmiş Leonardo, yüksek tavanın yanı sıra helikoptere iniş ve binişlerin kolay olmasını sağlamak amacıyla kapıları olabildiğince geniş, helikopterin yerden olan yüksekliği ise optimum seviyede ayarlanmış bulunuyor.

AW 169 helikopterinde son teknoloji kullanılarak sistemler arasında bilgi alışverişi digital verilerle sağlanıyor. Ağırlık yapan kablo, teçhizat minimuma indirildiği helikopterde, boş ağırlık azaltılarak faydalı yük (yolcu ve bagaj kapasitesi) arttırılıyor. Maximum seviyeye çıkarılan uçuş emniyeti sayesinde AW169 helikopterinde pilotun iş yükü de minimuma düzeye inmiş oluyor. Örneğin; FADEC kontrollü motorlarında gaz kolu bulunmuyor. Arıza durumunda sistem problemi tespit edip motor devrini ayarlayarak gerektiğinde motoru susturabiliyor. Böylece pilotun arızayı doğru tespit edip doğru hareket tarzını uygulaması gereksinimi ortadan kalkıyor ve pilot iş yükü azaltılarak uçuş emniyeti maksimuma çıkartılmış oluyor. Başka bir deyişle pilotun hata yapma riski, kullanılan teknoloji ile ortadan kaldırılıyor. AW 169 helikopteri, 4 eksen digital otomatik uçuş kontrol sistemi ile mürettebat yükünü minimize ederek VFR/IFR operasyonların kolayca yapılmasını sağlıyor. AW 169 helikopteri, ayrıca kategorisinde elektrikli açılır kapanır iniş takımına sahip ilk helikopter olma özelliğine sahip… Pratt & Whitney PW210A turboshaft tipi motorlara sahip olan helikopterin aynı zamanda APU(auxilary power unit) modu da bulunuyor. AW 169 helikopterinde 1 numaralı motor çalıştırıldığında APU moduna alınırsa yerde paller dönmeden sistemlere elektrik gücü sağlanarak tüm kontroller ve telsiz konuşmaları yapılabiliyor, sağlık ekipmanları ve iklimlendirme sistemi çalıştırılabiliyor. AW 169, Tam Buz Önleme (Full Ice Protection) sistemiyle hafif tip helikopterler arasında buzlanma şartlarında uçabilen ilk helikopter olma özelliğine sahip…

 

AW139 – Emsalsiz Lüks ve Güç

 

AgustaWestland AW139, orta sınıf/çift motorlu helikopter standartlarında, yeni bir kategori oluşturuyor. Dünya genelinde ve Türkiye’de  sıklıkla tercih edilen AW 139, Leonardo / AgustaWestland ailesinin yeni jenerasyon helikopterleri arasında yer alıyor. 15 yolcu taşıma kapasitesine sahip AW 139, geniş kabin hacmiyle yolcular için konforlu bir ulaşım sağlıyor. Türkiye’nin coğrafi koşullarına uygun olan AW 139, yüksek irtifada dahi mükemmel performansı ortaya koyuyor. 4 eksenli dijital otomatik uçuş kontrol sistemi ve geniş düz panel görünümlü Honeywell Primus Epic® bulunan AW 139’da opsiyon olarak ileri derecede buz koruma sistemi de yer alabiliyor.

Yeni nesil, çift-motorlu 7 ton maksimum kalkış ağırlığı ile AW139, yönetici helikopterleri için kendi ağırlık sınıfındaki yeni mihenk taşı… En iyisini talep edenlerin en titiz standartlarını karşılamak üzere tasarlanmış olan AW139 kapasite, hız, yolculuk kalitesi ve yolcu kabini alanında tüm diğer çift-motorlu helikopterleri gölgede bırakıyor. Kusursuz tasarımı, en son teknoloji avionikleri, lüks ağırlama ve düşük gürültü teknolojisi ile VIP taşımacılık pazarında yeni standartları belirliyor.

 

AW139 167 knot (309 kph) seyir hızı, 500 nm (927 km) üzerinde bir menzil, 5 saatlik dayanım ve üstün havada durma performansı ile sınıfının en iyi performansını sunuyor. Güç yedeği ile AW139 (yükseltilmiş veya zemin düzeyindeki) bir helikopter pistinden maksimum kalkış ağırlığında kategori “A” (Sınıf 1) üstün performans garantisi veriyor. Yeni üretilen modelleriyle JAR/FAR29’un sıkı gereksinimlerini güçlü Pratt Whitney motorları ve 5 palli ana rotor sistemi ile en zor soğuk ve sıcak şartlarda gerçekleştirebiliyor.

 

 

Sınıfındaki en büyük yolcu kabini ile AW139 yolcularını geniş, rahat ve sessiz bir ortamda ağırlıyor. Engelsiz kabin tasarımı oturma konfigürasyonları için maksimum esnekliğe olanak verirken, yolcularına altı geniş kabin penceresinden mükemmel görüş sağlıyor. Değişik kabin konfigürasyonlarıyla maksimum 15 yolcu veya 4 sedye ve 4 sağlık personeli taşıma kapasitesi bulunuyor.

AW 109 GrandNew ise sınıfının en iyisi olarak adlandırılıyor. Modern, hafif, çift motor özellikleri ile dikkat çeken GrandNew, tüm hava şartlarında dahi en iyi performansı sunuyor. Gelişmiş navigasyon uydu sistemlerine tamamen uyumlu olan GrandNew, 167 deniz mili hıza ulaşabilen, maksimum 424 deniz mili (785km) uçabilen ve 4 saat havada kalabilen bir helikopter… Geniş ve aydınlık yolcu kabini 6 yolcu veya 2 sedye artı iki hekim için rahat bir alan sunuyor. Koza tipi uçak gövdesi ile dayanıklı yakıt sistemi ve çarpışmalara dayanıklı pilot ve yolcu koltuklarına sahiptir. GrandNew, özellikle Avrupa, Orta ve Güney Amerika’dan yoğun talep alırken Kuzey Amerika, Asya ve Güneydoğu Asya Adaları, Afrika ve Ortadoğu’da da bu helikoptere ilgi hızla artıyor.

 

#

SENDE YORUM YAZ