logo

Kenya’da “Rift Vadisi Ateşi”

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
Kenya’da “Rift Vadisi Ateşi”

Av. Keiko Torigoe

Hiç Rift Vadisi Ateşi hakkında duydunuz mu?

Genelde bu virus sivrisinek vb. ısırması veya hayvanın kanı veya vücut sıvıları ile temas kurduğunda insana bulaşacaktır. İnkübasyon süresi 2-6 gün, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve/veya sırt ağrısı gibi influenzaya benzeyen belirti olup genelde 4-7 günde iyileşir. Ama hemorajik ateşte ölüm riski %50’ye kadar artıyor. Geç etkilerinde en önemlisi retinit sonrası körlüktür.

Aslında Kenya’da bu virus ilk defa yayılıyor değil. 2006 yılında 150 kişiden fazla hayatını kaybetmiş, Kasım 2014 – Ocak 2015 tarihleri arasında da yine salgın şekilde yayılmıştı.

16 Haziran 2018 itibariyle teyitli 7 vaka ve altı ölüm dahil (vaka ölüm oranı (CFR) =% 23), Wajir’den (24 vaka) ve Marsabit’ten (2 vaka) toplam 26 insan vakası bildirildi. Hastalardan biri halen hastanede yatmakta olup altı hasta taburcu edildi.

DSÖ (Dünya Sağlık Drgütü), bu olayda mevcut bilgilere dayanarak Kenya’ya herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlamasını önermemektedir.

Ama eğer Kenya’ya bu ara gitmek zorundaysanız, aşağıdaki DSÖ’nün risk azaltma amaçlı halk sağlığı mesajlarını dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

• Güvenli olmayan hayvancılık ve mezbaha uygulamalarını önleyerek hayvandan insana bulaşma riskini azaltmak. Hasta hayvanlar veya dokularıyla temas ederken veya hayvanları keserken el hijyeninin uygulanması, eldiven ve diğer kişisel koruyucu ekipmanın giyilmesi önerilir.

• Çiğ veya pastörize edilmemiş süt veya hayvan dokusunun güvensiz tüketimini önleyerek hayvandan insana bulaşma riskini azaltmak. Endemik bölgelerde, tüm hayvansal ürünler yemeden önce iyice pişirilmelidir.

• Böcek öldürücü spreyleme ve sivrisineklerin çoğalma alanlarının azaltılması için larvisit kullanımı dahil olmak üzere vektör kontrol aktivitelerinin uygulanması ile böcek öldürücü sivrisinek ağları, böcek kovucu, giysileri kullanımı ve vektör türlerinin aktif olduğu zamanlarda açık hava faaliyetlerinden kaçınılması gibi sivrisinek ısırmaları riskinin azaltılması.

• Rift Vadisi ateşi salgınlarını önlemek için düzenli hayvan aşılaması önerilir. Virüsün iğne yayılımı yoluyla sürü arasında bulaşmayı yoğunlaştırabileceğinden, salgın sırasında aşı kampanyaları yapılması önerilmez. Hayvanlardaki Rift Vadisi salgınları insan vakalarına öncülük eder, bu nedenle veterinerlik ve halk sağlığı makamları için erken uyarıyı desteklemek için aktif bir hayvan sağlığı sürveyans sisteminin kurulması esastır.

Size İyi Uçuşlar !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçağa Binen Yolculara

  14 Haziran 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Toplu aşılamanın ADE(Antibody-Dependent Enhancement) yani antikor bağımlı geliştirmeye yol açtığını tarihte defalarca (J Clin Microbiol.2017:55;735-743, J Clin Microbiol.2019:57;e01828-18)(PNAS.2018:115;1081-1086)öğrenmemize rağmen sanki hiç öğrenmemiş gibi bu sefer de her ülke sanki yarışıyormuşçasına bu yola başvurdu. Sonuç, aşılamayı hızlandırıp toplumun önemli ölçüde aşılananın olduğu ülkelerde aşılananın aşılanmayanlardan daha kolay mütasyona uğrayan covid-19’a yakalananıp hızla yayıldığına (N Engl J Med. 2021 Apr 21. doi: 10.1056/NEJMoa21...
 • Boeing’in Eko-Demonstrator Programı

  07 Haziran 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Simply Flying’in haberine göre Boeing, daha sessiz uçma tekniğini geliştirmek amacıyla bu programı 2012 yılında başlatmış. İlk katılımcı American Airlines olup, 737-800’ün teknolojisini test etmiş. İkincisi ise Japan Airlines, Delta Airlines, Rolly-Royce, Honeywell, Rockwell Collins, General Electric, Panasonic, NASA, FAA”nin katılımıyla 787-8’i yakıt verimliliğin geliştirmesi dahil sekiz konu üzerinde test etmiş. Geçen sene Etihad Airways’ın katkısıyla 787-10 Dream Liner’i test etmiş ve bu yıl 737 MAX9’un testi için katkıda bulunan Alask...
 • İHA için NOTAM

  31 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  NOTAM, İngilizce ‘Notice to Airmen’ yani ‘havacılara bildiri’ olup, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiridir. SHGM’nin web sitesine göre, Acıbadem Sağlık Grubu’nun İHA ile hahif ilaç taşıması yapılabilmesinin değerlendirilmesi amacıyla test uçuşları gerçekleştirilebilmesi için SHGM, NOTAM yayınlanmıştır. Sonunda böyle bir ufak deneme hakkında izin verildiğine dair haberler gelmeye başladı. Şimdilik hafif ilaç olabilir, ama sorunsuz görevi tamamlayabildiğini kanıtlanırs...
 • Lounge

  24 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Atatürk Havalimanı’ndaki THY CİP Salonu’nun ne kadar harika olduğunu unutamayanlardan biri olarak, İstanbul Havalimanı’ndaki THY CİP Salonu’nda hayal kırıklığı yaşadığım için CİP Salonu’nda vakit geçirme isteğim kaybolunca ve o sırada Covid-19 sebebi ile hiç havalimanına gitmez olunca aklımdan tamamen çıkmış ‘Lounge’. Herkes dinleniyor veya bir şey atıştırıyor oralarda. Ama anahtar kelimesinin ‘maske’ ve ‘mesafe’ olduğu bu günlerde pek de atıştırmak hakkında düşünmüyoruz, değil mi? Ama dünyada uçuşların yavaş yavaş çoğaldığı bu günlerde ‘...