logo

KART’larımızı doğru oynayalım

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
KART’larımızı doğru oynayalım

Yurtdışı Sır Operatörü

Savaş DEMİREL

Değerli okurlarımız, hatırlayacağınız üzere yurtdışı gezilerinde “Ekonomi ve Verimlilik” kavramları üzerinde yoğunlaşmış ve bu kavramların lehimize işlemesine yönelik “Gezi ve Zaman Planlaması” konularında tavsiyelerimizi iletmiştik. Şimdi yukarıda sıraladığımız tüm kavramlara aynı anda etki edecek ve gezinizin tüm koordinasyonuna yön verecek bir konuya değineceğiz.
“ Şehir Kartları”
15. ve 16. yüzyıllarda önce İtalya’da başlayan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan Rönesans akımından günümüze; edebiyat, felsefe, bilim, güzel sanatlar ve mimarlık alanlarında görülmeye değer birçok görkemli eser kalmış olup, her yıl dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca insan bu eserleri görmek için yıl boyunca seyahat etmektedir. Dünya Ekonomik Forumu seyahat ve turizm rekabet endeksinin 2017 yılı raporuna göre; ilk 10’a giren ülkelerden 6’sı Avrupa’da yer almaktadır. 2016 yılında dünya çapındaki 1.2 milyar turistten 620 milyonunun Avrupa ülkeleri tarafından ağırlanmış olması da, bölge ülkelerinde yer alan kültürel zenginliklerin derecesini gösteriyor.

Avrupa ülkelerine gösterilen bu ilgi, turistik mekanların giriş ücretlerindeki yüksek seviye, yoğun kalabalıklar ve uzun bekleme süreleri şeklinde gezginciler için bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu olumsuz durumlar size bazı avantajlarda sağlayabilir. Eğer bu beklemeler esnasında yakıcı sıcak bir havaya denk gelirseniz, hoşunuza gitmeyen bazı insanları ensenizi sürerek tutuşturup yakabilirsiniz. Ya da çok soğuk bir havaya denk gelirseniz, çıkışta geri almak kaydıyla müze girişindeki görevliye donmuş olan belden aşağınızı kestirip, yarı bilet fiyatı ödeyerek ekonomik bir şekilde müzeyi gezebilirsiniz. Tabi ki bu yazdıklarım şaka ve bu sıkıcı beklemelerin size hiçbir faydasının olamayacağı ve günlük planınızı da alt üst edeceği gün gibi aşikar !!Turistik bölgelerde, yukarıda yer alan resimdeki gibi kalabalıklarla boğuşmamak için alternatif çözüm önerileri mevcuttur. Çoğu turistik merkezin internet sitelerinde bu mekanlara girilmesi için gerekli biletlerin yanında, tercihe bağlı rehberlik hizmetlerinin de satışı yapılmaktadır. Bu yöntemi kullanarak yapılan alımlar sayesinde sıkıcı kalabalıkları ve uzun sıraları aşmak mümkündür. Ancak Avrupa başkentlerinde görülmesi gereken turistik yerlerin sayısını hesaba katınca, her giriş için ayrı bir bilet alınması hesaplı olmayacaktır. İşte bu noktada size tavsiyemiz, yazımızın konusunuda oluşturan “ŞEHİR KARTLARI”dır.

Genellikle günlük, iki günlük, üç günlük ya da haftalık olarak satılan şehir kartları gezginlere büyük avantajlar sağlamakla birlikte, doğru gezi planlaması yapılmadığında dezavantajlı durumları da beraberinde getirmektedir. Çünkü şehir kartlarının ilk kullanımından itibaren ara vermeden ardışık günlerde kullanılma zorunluluğu vardır. Örneğin dört günlük bir gezi esnasında alınan iki günlük şehir kartının, gezinin ilk gününde kullanılması durumunda üçüncü ve dördüncü günlerde kullanılma ihtimali bulunmamaktadır. Kartın kullanılabilirliği ikinci günün bitimiyle sona erecektir. Bu sebepten şehir kartlarınızı önceden almış olsanız dahi, ziyaret edilen ilk mekanda kullanıldığında aktive edileceğini unutmayın. Bu sebepten yolculuk yaptığınız ve yarısı kaybolmuş olan birinci gezi gününde kartlarınızı aktive etmemenizi önemle hatırlatırız. Hatta gezi planınızda, enerjinizin en yüksek olduğuna inandığımız ikinci ve üçüncü günlerde kartlarınızı kullanmaya başlamanızı da tavsiye ediyoruz.
Şehir kartı tercihi yaparken gezi planınız haricinde başka hususlarında dikkate alınması gerekebilir. Çünkü Şehir kartları bazı turistik bölgelere ve müzelere ücretsiz giriş izni sağlarken, bazı turistik bölgeler ve faaliyet merkezlerine ise sadece indirimli giriş imkanı sağlamaktadır. Bu sebepten gezi planınız haricinde ziyaret etmek istediğiniz yerlerin giriş ücretlerini tekil olarak hesaplayıp alt toplam almanızı ve şehir kartı ücreti ile karşılaştırarak tercih yapmanızı muhakkak öneriyoruz. Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer husus ise şehir kartlarının, şehir merkezlerinde sunmuş olduğu ücretsiz ulaşım hizmetidir. (Metro, Otobüs Tramvay) Bazı şehirler istisna olsa da, birçok şehir kartında sunulan bu hizmet tercih noktasında belirleyici bir unsurdur.
Eveeeeet değerli okurlarımız… Yapılan bu açıklamalardan sonra genel kanımız, gidilen şehirlerin hakkının verilmesi için şehir kartlarının alınması yönündedir. Kart alınıp alınmaması noktasında yapmış olduğunuz hesaplamada, başa baş bir sonuç çıksa dahi; o sıkıcı kuyruklar ve uzun bekleme süreleri dikkate alındığında, kesinlikle ve kesinlikle tercihinizin şehir kartı alınması yönünde olmasını tavsiye ederiz. Ancak bu kartların maksimum verimlilikte kullanılması içinde yazımız boyunca yapmış olduğumuz uyarıları da dikkate almanızı önemle hatırlatmak isteriz.
Haftaya görüşmek dileğiyle,
Esenlikler dilerim…
Savaş DEMİREL
Mali Müşavir savas@tesladenetim.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta işlenen suç hangi ülkede yargılanır?

  18 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçakta bazen olaylar oluyor, bilirsiniz. Mesela ekranı tekmeleyerek bozan sarhoş bir adamın hikayesi.. Hiç merak ettiniz mi? Onlar acaba hangi ülkede yargılanacak diye? ‘Hava Araçlarında İşlenen Suçlar ve Diğer Bazı Eylemlere İlişkin Tokyo Sözleşmesini Tadil Eden Protokol’, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Temel kural olarak ; Hava aracının tescil devleti hava aracında işlenen suçlar ve eylemler üzerinde yargı yetkisine sahiptir. Örneğin, Türk Hava Yolları uçağının içinde işlenen suçlar ve eylemler h...
 • Tata’nın Air İndia’sı

  11 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Reuters’ın haberine göre, Hindistan’daki Tata, 1932 yılında kendi kurmasına rağmen 1953 yılında kamulaştırılmış Tata Airlines adılı bir havayolu şirketi vardı. Pandeminin başlangıcında söylediğim gibi, havayolu şirketlerinde el değiştirme veya iflas gibi sıradan bir zamanda pek gerçekleşmediği olay hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Tata, 68 yıl sonra arada adını Air India olarak değiştirilen havayolu şirketi %100 geri alma işlemini bu yılın sonuna kadar tamamlayacakmış. Bu devirden dolayı Tata, Hindistan’daki havalimanında 4.400 ...
 • Yetişkinlerin Yüzen Oteli

  04 Ekim 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid hakkında düşünmeden bir gün bile geçmediği bu günlerde, tatilin içeriği de doğal olarak değiştiğini görüyoruz. Bu arada hiç dev yolcu gemisi ile seyahat ettiniz mi acaba? Sanki emeklilerle dolu, çok sıkıcı ve fazlasıyla uzun bir yolculuk gibi imajı olduğu için hiç bana göre değildi. Başkalarla mümkün olduğu kadar temassız, çok lüks bir ortamda kısa bir deniz yolculuğu olsun, eğlenceler de bol olsun, çocukların sesi olmasın dediği kesimlere özel yolcu gemisi piyasaya sunulmuş. CNN haberi : Scarlet Lady: Inside Virgin Voyage's new ...
 • TEKNOFEST’in ardından

  27 Eylül 2021 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Geçtiğimiz hafta sonu 8 yaşındaki kızım ile bu sene dördüncüsü düzenlenen TEKNOFEST’e katıldık. Kendi çok ısrar edince beraberce baba-kız günü yaptık ve TEKNOFEST’te kendimizi bulduk. Özel araçla veya taksiyle gitmenin trafikte gereksiz zaman kaybına uğrayacağını düşündüğümüz için aracımızı belli bir noktada park ederek TEKNOFEST ring aracıyla fuar alanına vardık. Otobüste kızım “baba iyi ki otobüsle gelmişiz, yoksa trafikte olmanın yanında bir de park yeri aramakla zaman kaybedecektik” demesini çok net hatırlıyorum. Zamanın önemini bu yaşta ...