logo

KART’larımızı doğru oynayalım

Emin Çalkılıç

Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com
KART’larımızı doğru oynayalım

Yurtdışı Sır Operatörü

Savaş DEMİREL

Değerli okurlarımız, hatırlayacağınız üzere yurtdışı gezilerinde “Ekonomi ve Verimlilik” kavramları üzerinde yoğunlaşmış ve bu kavramların lehimize işlemesine yönelik “Gezi ve Zaman Planlaması” konularında tavsiyelerimizi iletmiştik. Şimdi yukarıda sıraladığımız tüm kavramlara aynı anda etki edecek ve gezinizin tüm koordinasyonuna yön verecek bir konuya değineceğiz.
“ Şehir Kartları”
15. ve 16. yüzyıllarda önce İtalya’da başlayan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan Rönesans akımından günümüze; edebiyat, felsefe, bilim, güzel sanatlar ve mimarlık alanlarında görülmeye değer birçok görkemli eser kalmış olup, her yıl dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca insan bu eserleri görmek için yıl boyunca seyahat etmektedir. Dünya Ekonomik Forumu seyahat ve turizm rekabet endeksinin 2017 yılı raporuna göre; ilk 10’a giren ülkelerden 6’sı Avrupa’da yer almaktadır. 2016 yılında dünya çapındaki 1.2 milyar turistten 620 milyonunun Avrupa ülkeleri tarafından ağırlanmış olması da, bölge ülkelerinde yer alan kültürel zenginliklerin derecesini gösteriyor.

Avrupa ülkelerine gösterilen bu ilgi, turistik mekanların giriş ücretlerindeki yüksek seviye, yoğun kalabalıklar ve uzun bekleme süreleri şeklinde gezginciler için bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu olumsuz durumlar size bazı avantajlarda sağlayabilir. Eğer bu beklemeler esnasında yakıcı sıcak bir havaya denk gelirseniz, hoşunuza gitmeyen bazı insanları ensenizi sürerek tutuşturup yakabilirsiniz. Ya da çok soğuk bir havaya denk gelirseniz, çıkışta geri almak kaydıyla müze girişindeki görevliye donmuş olan belden aşağınızı kestirip, yarı bilet fiyatı ödeyerek ekonomik bir şekilde müzeyi gezebilirsiniz. Tabi ki bu yazdıklarım şaka ve bu sıkıcı beklemelerin size hiçbir faydasının olamayacağı ve günlük planınızı da alt üst edeceği gün gibi aşikar !!Turistik bölgelerde, yukarıda yer alan resimdeki gibi kalabalıklarla boğuşmamak için alternatif çözüm önerileri mevcuttur. Çoğu turistik merkezin internet sitelerinde bu mekanlara girilmesi için gerekli biletlerin yanında, tercihe bağlı rehberlik hizmetlerinin de satışı yapılmaktadır. Bu yöntemi kullanarak yapılan alımlar sayesinde sıkıcı kalabalıkları ve uzun sıraları aşmak mümkündür. Ancak Avrupa başkentlerinde görülmesi gereken turistik yerlerin sayısını hesaba katınca, her giriş için ayrı bir bilet alınması hesaplı olmayacaktır. İşte bu noktada size tavsiyemiz, yazımızın konusunuda oluşturan “ŞEHİR KARTLARI”dır.

Genellikle günlük, iki günlük, üç günlük ya da haftalık olarak satılan şehir kartları gezginlere büyük avantajlar sağlamakla birlikte, doğru gezi planlaması yapılmadığında dezavantajlı durumları da beraberinde getirmektedir. Çünkü şehir kartlarının ilk kullanımından itibaren ara vermeden ardışık günlerde kullanılma zorunluluğu vardır. Örneğin dört günlük bir gezi esnasında alınan iki günlük şehir kartının, gezinin ilk gününde kullanılması durumunda üçüncü ve dördüncü günlerde kullanılma ihtimali bulunmamaktadır. Kartın kullanılabilirliği ikinci günün bitimiyle sona erecektir. Bu sebepten şehir kartlarınızı önceden almış olsanız dahi, ziyaret edilen ilk mekanda kullanıldığında aktive edileceğini unutmayın. Bu sebepten yolculuk yaptığınız ve yarısı kaybolmuş olan birinci gezi gününde kartlarınızı aktive etmemenizi önemle hatırlatırız. Hatta gezi planınızda, enerjinizin en yüksek olduğuna inandığımız ikinci ve üçüncü günlerde kartlarınızı kullanmaya başlamanızı da tavsiye ediyoruz.
Şehir kartı tercihi yaparken gezi planınız haricinde başka hususlarında dikkate alınması gerekebilir. Çünkü Şehir kartları bazı turistik bölgelere ve müzelere ücretsiz giriş izni sağlarken, bazı turistik bölgeler ve faaliyet merkezlerine ise sadece indirimli giriş imkanı sağlamaktadır. Bu sebepten gezi planınız haricinde ziyaret etmek istediğiniz yerlerin giriş ücretlerini tekil olarak hesaplayıp alt toplam almanızı ve şehir kartı ücreti ile karşılaştırarak tercih yapmanızı muhakkak öneriyoruz. Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer husus ise şehir kartlarının, şehir merkezlerinde sunmuş olduğu ücretsiz ulaşım hizmetidir. (Metro, Otobüs Tramvay) Bazı şehirler istisna olsa da, birçok şehir kartında sunulan bu hizmet tercih noktasında belirleyici bir unsurdur.
Eveeeeet değerli okurlarımız… Yapılan bu açıklamalardan sonra genel kanımız, gidilen şehirlerin hakkının verilmesi için şehir kartlarının alınması yönündedir. Kart alınıp alınmaması noktasında yapmış olduğunuz hesaplamada, başa baş bir sonuç çıksa dahi; o sıkıcı kuyruklar ve uzun bekleme süreleri dikkate alındığında, kesinlikle ve kesinlikle tercihinizin şehir kartı alınması yönünde olmasını tavsiye ederiz. Ancak bu kartların maksimum verimlilikte kullanılması içinde yazımız boyunca yapmış olduğumuz uyarıları da dikkate almanızı önemle hatırlatmak isteriz.
Haftaya görüşmek dileğiyle,
Esenlikler dilerim…
Savaş DEMİREL
Mali Müşavir savas@tesladenetim.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçağa Binen Yolculara

  14 Haziran 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Toplu aşılamanın ADE(Antibody-Dependent Enhancement) yani antikor bağımlı geliştirmeye yol açtığını tarihte defalarca (J Clin Microbiol.2017:55;735-743, J Clin Microbiol.2019:57;e01828-18)(PNAS.2018:115;1081-1086)öğrenmemize rağmen sanki hiç öğrenmemiş gibi bu sefer de her ülke sanki yarışıyormuşçasına bu yola başvurdu. Sonuç, aşılamayı hızlandırıp toplumun önemli ölçüde aşılananın olduğu ülkelerde aşılananın aşılanmayanlardan daha kolay mütasyona uğrayan covid-19’a yakalananıp hızla yayıldığına (N Engl J Med. 2021 Apr 21. doi: 10.1056/NEJMoa21...
 • Boeing’in Eko-Demonstrator Programı

  07 Haziran 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Simply Flying’in haberine göre Boeing, daha sessiz uçma tekniğini geliştirmek amacıyla bu programı 2012 yılında başlatmış. İlk katılımcı American Airlines olup, 737-800’ün teknolojisini test etmiş. İkincisi ise Japan Airlines, Delta Airlines, Rolly-Royce, Honeywell, Rockwell Collins, General Electric, Panasonic, NASA, FAA”nin katılımıyla 787-8’i yakıt verimliliğin geliştirmesi dahil sekiz konu üzerinde test etmiş. Geçen sene Etihad Airways’ın katkısıyla 787-10 Dream Liner’i test etmiş ve bu yıl 737 MAX9’un testi için katkıda bulunan Alask...
 • İHA için NOTAM

  31 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  NOTAM, İngilizce ‘Notice to Airmen’ yani ‘havacılara bildiri’ olup, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiridir. SHGM’nin web sitesine göre, Acıbadem Sağlık Grubu’nun İHA ile hahif ilaç taşıması yapılabilmesinin değerlendirilmesi amacıyla test uçuşları gerçekleştirilebilmesi için SHGM, NOTAM yayınlanmıştır. Sonunda böyle bir ufak deneme hakkında izin verildiğine dair haberler gelmeye başladı. Şimdilik hafif ilaç olabilir, ama sorunsuz görevi tamamlayabildiğini kanıtlanırs...
 • Lounge

  24 Mayıs 2021 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Atatürk Havalimanı’ndaki THY CİP Salonu’nun ne kadar harika olduğunu unutamayanlardan biri olarak, İstanbul Havalimanı’ndaki THY CİP Salonu’nda hayal kırıklığı yaşadığım için CİP Salonu’nda vakit geçirme isteğim kaybolunca ve o sırada Covid-19 sebebi ile hiç havalimanına gitmez olunca aklımdan tamamen çıkmış ‘Lounge’. Herkes dinleniyor veya bir şey atıştırıyor oralarda. Ama anahtar kelimesinin ‘maske’ ve ‘mesafe’ olduğu bu günlerde pek de atıştırmak hakkında düşünmüyoruz, değil mi? Ama dünyada uçuşların yavaş yavaş çoğaldığı bu günlerde ‘...