logo

Kacır, “Uzay Kanunu hazırlıklarına başladık”

Kacır, “Uzay Kanunu hazırlıklarına başladık”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmalarını daha güçlü şekilde yapmasını sağlayacak ‘Uzay Kanunu’ için hazırlıkların başladığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milli Uzay Programı çerçevesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İlk Türk astronotun uzaya gönderilmesi ile ilgili konuşan Kacır, “İlk defa zannediyorum Türkiye’de bir bilimsel olay bu kadar toplumsallaştı. Tuva Cihangir Atasever de 2-3 ay içerisinde bir yörünge altı uçuş yapacak” ifadelerini kullandı.

Gezeravcı ile önümüzdeki günlerde de bağlantı kuracaklarını dile getiren Kacır, “Zaten önümüzdeki günlerde 6-7 bağlantı daha olacak. Cuma günü de biz görüşeceğiz. Bursa’da Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi var. Oradan gençlerle birlikte bağlanacağız. Sonra da birkaç okula Hatay’da, Diyarbakır’da, Samsun’da. Farklı coğrafyalardan mesela Üniversite Samsun’dan seçildi. Bir okul deprem bölgesi Hatay’dan seçildi. Bir fen lisesi olsun dedik TÜBİTAK Fen Lisesi’nde olacak. Ülkenin farklı şehirlerinden, farklı okul tiplerinden olsun diye tercih ettik” diye konuştu.

Alper Gezeravcı’nın tecrübelerini öncelikle Türk milletine aktaracağını bildiren Kacır, “Önümüzdeki hafta ve aylarda Türkiye’deki şehirleri gezecek. Sonrasında Türk Devletlerine ve diğer ülkelere gidecek. 10 yıl zaten beraber çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Uzay teknoloji gelişme bölgesini Ankara’da kuracağız”

Bunun uzay sanayii için de bir milat olacağını dile getiren Kacır, “Biz bunun peşinden Meclis’e Uzay Kanunu götürmek istiyoruz, taslağımız var. TUA’nın çalışmalarını da daha güçlü şekilde yapmasını sağlayacak bir taslağı hazırlamıştık. Peşinden bir uzay teknoloji gelişme bölgesini Ankara’da kuracağız. Zaten bu milli uzay programları hedefleri içinde olan bir projeydi ve Türkiye inşallah uzay sanayiinde, savunma sanayiindeki gibi bir başlangıç yapacak. Yani biz şimdiye kadar kendi uydularımıza yaptık. Bunlar önemli projeler ama dünyada uzay ekonomisi her yıl yüzde 30-40 büyüyor. 5-6 yıl içerisinde bir trilyon dolara geleceğini görüyoruz. Dolayısıyla bunu kaçırmayalım.” dedi. (TRT Haber)

#

SENDE YORUM YAZ