logo

İTÜ Rover Takımı NASA’da insansız kara aracıyla 3. oldu

İTÜ Rover Takımı NASA’da insansız kara aracıyla 3. oldu

Gezegen keşif robotları üzerine çalışmalarını sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rover Takımı, yeni tasarladığı 4. nesil Rover’larıyla ülkemizi University Rover Challenge’da temsil ederek derece kazandı.

Çok sayıda ülkeden toplam 93 takımın başvurduğu ve elemeler sonucu içlerinden 36 takımın finale kaldığı yarışmada İTÜ Rover Takımı, AXA Sigorta sponsorluğunda tasarladığı insansız kara aracıyla jüriden 92,78 puan aldı.

Takım bu sonuçla, Czestochowa University of Technology, (Polonya), BRAC University (Bangladesh) ve Missouri University of Science and Technology (ABD) ile birlikte üçüncülüğü paylaştı.

İTÜ Rover Takımı, 2017 senesinde yarışmaya ülkemizden katılmaya hak kazanan ilk takım oldu. Devam eden senelerde bu başarısını sürdüren İTÜ Rover Takımı bu yılki yarışmada 3’üncü olarak, derece elde eden ilk Türk Takımı unvanının da sahibi oldu.

Yarışmanın sponsorlarından biri NASA

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve Mars Society ve NASA’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada, üniversite öğrencileri tasarladıkları rover’lar ile yarışarak birincilik için mücadele etti.

Yarışmadaki amaç, astronotların istasyonlarından çıkmadan dışarıdaki ağırlık taşıma, toprak örneği alma, İngiliz anahtarı ve tornavida kullanabilme ve panelden çip sokup takma gibi işleri yapabilmelerini sağlayan bir rover (gezgin araç) üretmekti.

Yarışma tarihinin ilk Bilim Özel Ödülü’nün de sahibi

Türkiye’yi daha önce pek çok yarışmada temsil eden İTÜ Rover Takımı, 2016 yılında Robotik Kulübü bünyesinde kuruldu.

2017 yılında ABD’nin Utah eyaletinde düzenlenen ve dünyanın en prestijli rover yarışması olan University Rover Challenge’a katılmaya hak kazanan ilk Türk takımı olan İTÜ Rover Takımı, ilk aracıyla 13’üncü oldu.

Takım, 2018 yılında ise yeni aracıyla aynı yarışmada yarıma tarihinde ilk kez verilen Bilim Özel Ödülü’nü kazandı.

İTÜ Rover Takımı aynı yılın Eylül ayında katıldığı European Rover Challenge’da (ERC) ise 12’ncilik elde etmişti.

#

SENDE YORUM YAZ