logo

İstanbul’un Yeni Havalimanı İGA’ya uluslararası onaylı sürdürülebilirlik raporu

İstanbul’un Yeni Havalimanı İGA’ya uluslararası onaylı sürdürülebilirlik raporu

İGA’nın, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatı esnasında hayata geçirdiği sürdürülebilirlik faaliyetlerini konsolide eden Sürdürülebilirlik Raporu uluslararası standartlar çerçevesinde, Küresel Raporlama Girişimi (GRI)’nin onayını aldı.

İstanbul’u dünyanın en önemli havacılık merkezi haline getirecek olan  İstanbul Yeni Havalimanı, Sürdürülebilirlik Raporu’nu tamamladı. Rapor, sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yürüten kurumsal aktörlere bir yol haritası sunmak üzere gönüllü olarak kurulan Küresel Raporlama Girişimi (GRI) tarafından onaylandı. Bu rapor ile İstanbul Yeni Havalimanı sürdürülebilirlik alanındaki  çalışmalarını uluslararası standartlar çerçevesinde paydaşlarının dikkatine sunacak.

İGA, GRI G4 Temel (Core) ilkeleri ışığında hazırladığı 2016 Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla kurumsal yönetim, çevresel sürdürülebilirlik, iş gücü ve sosyal yönetim alanındaki uluslararası standartlardaki uygulamalarını rapor haline getirerek, Türkiye’deki sürdürülebilirlik kültürünün gelişimine ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına güçlü bir katkı sunmayı hedefliyor.

Rapor ile ilgili konuşan İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, sürdürülebilirliğin İGA için bir kültür niteliği taşıdığını söyleyerek şu yorumda bulundu: “Sürdürülebilirlik ilkemizle, kararlarımızı hem çevresel ve sosyal hem de ekonomik açıdan değerlendiriyoruz; hep ileriyi ve daha iyisini hedefliyoruz. Uluslararası standartlar çerçevesindeki titiz çalışmalarımızla tüm dünyaya her açıdan örnek bir havalimanının nasıl yapılacağını gösteriyoruz.”

İnşaatı tüm hızıyla devam eden İstanbul Yeni Havalimanı için yapılan sürdürülebilirlik planları, sürekli gelişim ilkesi çerçevesinde işletme dönemini de kapsayacak şekilde planlandı.

IGA 2016 Sürdürebilirlik raporu Raporu

İstanbul Yeni Havalimanı, sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalar ve aldığı ödüllerle takdir görüyor. İGA, Aralık 2016’da yenilenen ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazanarak, belgeyi havacılık ve karşılaştırmalı sektörlerde alan ilk firma oldu. Bunun yanı sıra, projenin başında detaylı Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi yapan firma, Biyoçeşitlilik, Ekoloji Yönetimi ve Sosyal Yatırım gibi daha pek çok alanda çalışmalar yapıyor. 2016 planlamasında; projeyi USGBC (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulan LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) ve ABD merkezli Sürdürülebilir Altyapılar Enstitüsü (ISI) tarafından sertifikasyonu yapılan Envision Rating System gibi uluslararası sertifikalarla taçlandırma hedefi de koyan İGA, bu yöndeki çalışmalarını Sürdürülebilir Kalkınma ilkelerine göre şeklillendirmeye devam ediyor.

#

SENDE YORUM YAZ