logo

İstanbul Yeni Havalimanı ilk resmi konuğu Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak

İstanbul Yeni Havalimanı ilk resmi konuğu Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabının 29 Ekim 2018’de açılacağını tekrar ederek, “Havalimanımız açılmadan önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edip, hem pisti kullanıp hem de terminalimizde ki çok ciddi ilerlemeleri yerinde inceleyeceğiz” dedi.

UDH Bakanı Arslan İstanbul Yeni Havalimanı’nda yakın zamanda incelemelerde bulunulduğunu belirterek, “incelemeler sonucunda ilerlemelerin memnuniyet verici” dedi.
Bakan Arslan; “Birbirini tamamlayan çalışmalar aynı anda yürütülüyor, havalimanıda ilk etabının 29 Ekim tarihine yetişmesinde herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Şubat ayında birinci pistin uçakların inebileceği hale geldiğine belirterek, “pist, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce uygun hale geldi. Bir tek gece uçuşu için ışıklandırılması ve enerji verilmesi gerekiyordu ki onu da yaptık. Şu anda 24 saatlik periyotta o pisti uçak inebilir hale getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız ilk uçuşu yapabilir mi?’ diye teklifimiz vardı ancak uçak hazır olduğu halde böyle bir organizasyon gerçekleşmedi. Pistimiz hazır, gerisi Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri diye belirtmiştik. Böyle bir şeyin olmayacağı bize ifade edilmişti” dedi.
Arslan, “Ancak önümüzdeki dönemde havalimanımız açılmadan önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edeceğiz, onlar da ‘olabilir’ dediler. Hem pisti kullanacağız hem de terminalimizde çok ciddi ilerlemeler var onu da yerinde görebilmeleri için Sayın Cumhurbaşkanımızı davet edeceğiz.” şeklinde konuştu.
Arslan, 29 Ekim’de açılışın gerçekleşmesinin ardından bir iki günlük periyotta havayolu şirketlerinin taşınmasına ilişkin işlemlerin tamamlanacağını ifade ederek, 30 Ekim itibarıyla hizmetlerin etap etap yeni havalimanından verilmeye başlanacağını sözlerine ekledi.

#

SENDE YORUM YAZ