logo

İstanbul Yeni Havalimanı için son 120 gün (videolu)

İstanbul Yeni Havalimanı için son 120 gün (videolu)

İstanbul’a yapılan yeni havalimanı için günlerde geri sayım başlarken, tüm testler neredeyse bitme aşamasına geldi.

Geçtiğimiz günlerde ilk inen uçağın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait olmasından sonra yer hizmetleri, hava kontrol kulesinin de işlerini kusursuz yaptığı görülmüştü.

Ülkemiz ve dünya için çok büyük öneme sahip olan İstanbul Yeni Havalimanı İGA, havalimanından gece görüntüsünü paylaştı.

Açılışına 120 gün kala havalimanı gece ışıl ışılgörüntülendi.

21 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iniş yaptığı 3750 mt uzunluğunda, 60 mtgenişliğindeki 1 Nolu Pist’te gece aydınlatması yapılırken sağ tarafta yükselen ikonik kule, Türk bayrağı renklerinde ışıklandırıldı.

90m yüksekliğinde 17 katlı Lale Kule’nin yüzde 97’si tamamlandı

İGA, ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’ için Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, MassimilianoFuksas, Pininfarina-Aecom, RMJM Architects gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarını Aralık 2015’te davet etmiş ve ‘lale’ figüründen esinlenerek tasarladığı çalışmasıyla PininfarinaAecom sürecin galibi olmuştu. İYH’nin Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştı. 

Kule Kontrol Katları: 2 kontrol katından oluşacak olup en üst katta hava trafik kontrolörleri, bir alt katta ise yer trafik kontrolörleri görev yapacaktır. 17 kişilik personel için çalışma imkânı sağlanacak. Kontrol katlarında yansıma ve akustik konforun dikkate alındığı ve 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi yapıldı.

Kule Teknik Blok: Yemekhane, spor salonu/squash, masa tenisi, 25 adet ofis, ses kayıt odası, kreş, 12 adet dinlenme odası, seminer salonu, laboratuvar, toplantı odaları yer alıyor.

Kule Teknik Altyapısı: Hava trafik kontrolörleri, şu an dünyadaki en gelişmiş sistemleri kullanacaklar. İstanbul Yeni Havalimanı’nda A-SMGCS LEVEL 4 denetleme sistemi kullanılacak olup uçaklar iniş yaptıktan sonra park pozisyonuna kadar yerdeki ışıkların yönlendirmesi ile hareket edecekler. (follow-the-green konsepti) Ayrıca kontrolörler, artık tek bir ana ekrandan tüm bilgileri görebilecek olup her türlü işlemi ve iletişimi bu ana ekran üstünden yapabilecekler(ICWP).

İnşaat Alanı: 6085 m²

#

SENDE YORUM YAZ