logo

İstanbul Yeni Havalimanı çalışmaları devam ediyor

İstanbul Yeni Havalimanı çalışmaları devam ediyor

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, memnuniyet verici bir hızla ilerleyen İstanbul Yeni Havalimanı’nın hedeflenen açılış tarihinde tüm fonksiyonlarıyla hazır hale getirilmesi için ilgili kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirterek, Hava sahası düzenlemeleri ve yeniden düzenlenen İstanbul hava sahasına kontrolörlerimizin intibakı, hazırlık çalışmalarının önemli bir aşamasını teşkil ediyor. Bu hususta büyük ilerleme kaydettik” dedi.

Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol personeli için Fransa’daki Eurocontrol Deney Merkezi’nde İstanbul Yeni Havalimanı ATC-RTS Simülasyonlarının devam ettiğini ifade eden DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak’ın konu ile ilgili Tweetleri:

Memnuniyet verici bir hızla ilerleyen İstanbul Yeni Havalimanı’nın hedeflenen açılış tarihinde tüm fonksiyonlarıyla hazır hale getirilmesi önem taşıyor. Bu bilinçle, inşaatın hızına uygun şekilde tüm hazırlıkları tamamlamak için ilgili kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışıyoruz.

*

Hava sahası düzenlemeleri ve yeniden düzenlenen İstanbul hava sahasına kontrolörlerimizin intibakı, hazırlık çalışmalarının önemli bir aşamasını teşkil ediyor. Büyük ilerleme kaydettiğimiz bu hususlarda bilgi vermek istiyorum kıymetli takipçilerime.

İstanbul’daki hava limanlarına (AHL, Sabiha gökçen ve İstanbul Yeni Havalimanı) iniş kalkış yapacak uçaklara hava trafik kontrol hizmetinin verildiği İstanbul hava sahası tamamen yenilenerek bu hava limanları için uyduya dayalı standart geliş/kalkış usullerinin taslakları hazırlandı.

*

Yeni Hava Sahası Tasarımına uygun şekilde, İstanbul Hava Sahasındaki mevcut sektör yapısına, ihtiyaç duyulan 7 ATC sektörü daha eklenmesi planlandı.

*

AHL Trafik Kontrolörlerinden bir Ekip oluşturularak, Genel Müdürlüğümüz gözetiminde hazırlanan taslak Hava Sahası Tasarımlarının ilk değerlendirilme aşaması tamamlandı. Bu değerlendirmelerde, milli imkânlarla geliştirilen atcTRsim kullanılarak test ve deneme çalışmaları yapıldı. 

*

Bu çalışmalar sonucunda tespit edilen konular istişare edilerek Hava Sahası Tasarımı kriterlerine uygun güncellemeler yapıldı.

*

Aynı zamanda, İstanbul Yeni Havalimanı Faz-1a Hava Sahası Düzenlemelerinin gerçek operasyon ortamındaki muhtemel yansımalarına yönelik test çalışmaları yapıldı. Bunun için gerçek Zamanlı Hava Trafik Kontrol Simülasyonu (ATC-RTS) sisteminden yararlanıldı.

*

Eurocontrol ile Kuruluşumuz arasındaki 2017 Nisan ayında imzalanan anlaşma kapsamında, gerekli hazırlık süreci tamamlandı. Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol personelinin tamamı için Fransa’daki Eurocontrol Deney Merkezi’nde İstanbul Yeni Havalimanı ATC-RTS Simülasyonları başlatıldı.

*

2017 Ekim -2018 Ocak ayı arasında planlanan toplam 8 hafta sürecek simülasyonlarda, Hava Trafik Kontrol Personelinin tamamen yenilenen Hava Sahasına adaptasyonu hedefleniyor.

*

Dördüncü haftasına giren ve Uluslararası düzeyde ilgi gösterilen simülasyonlara, bugüne kadar Avrupa’daki muhtelif hava seyrüsefer hizmet sağlayıcıları tarafından ziyaretler düzenlendi.

*

Cumhuriyet tarihimizin en büyük vizyon projelerinden biri olan bu büyük eserin planlanan tarihte, eksiksiz bir şekilde hizmete girmesi için Muhterem Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımızın himaye ve destekleriyle gece gündüz demeden çalışıyoruz.

#

SENDE YORUM YAZ