logo

İstanbul Havalimanı’nda kaçak Kovid-19 ilacı operasyon

İstanbul Havalimanı’nda kaçak Kovid-19 ilacı operasyon

İstanbul Havalimanı polisi tarafından düzenlenen operasyonda, Özbekistan’dan gelen Özbek asıllı kadın yolcuda, koronavirüs tedavisinde kullanılan ve ABD eski başkanı Donald Trump’ın da Kovid-19 tedavisinde kullanılan 100 mg ağırlığında (flakon) 147 şişe “Remdesivir for injection” adlı antiviral kaçak Kovid-19 ilacı ele geçirildi. Operasyonda ayrıca 50 farklı marka ve modellerde cep telefonu ele geçirildi
İstanbul Havalimanı polisi tarafından düzenlenen operasyonda, Özbekistan’dan gelen Özbek asıllı kadın yolcuda, koronavirüs tedavisinde kullanılan ve ABD eski başkanı Donalt Trump’ın da Kovid-19 tedavisinde kullanılan 100 mg ağırlığında (flakon) 147 şişe “Remdesivir for injection” adlı antiviral kaçak Kovid 19 ilacı ele geçirilirken, operasyonda 50 farklı marka ve modellerde cep telefonuna da el konuldu.

İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri tarafından, 8 Mart günü saat 15.30 sıralarında, Gümrük saha çıkışında, Koronavirüs salgınında aşı ve ilaç çalışmalarının sürdürüldüğü ve daha fazla aşı üretiminin gündemde olduğu dönemde, Türkiye’ye kaçak yollardan bu ürünlerin getirilebileceği ihtimalini değerlendirerek, “Risk Analiz Timi’ne bağlı polis ekipleri, Özbekistan’dan gelen kadın yolcuyu şüphe üzerine takibe aldı.

Özbek asıllı Gülnaz Saparova adlı kadın yolcuyu terminalden çıkış yapmadan durduran ekipler, çanta ve bavulları kontrol edilmesi için ‘X-Ray’ cihazından geçirdi. Yapılan kontrollerde ‘flakon’ adı verilen cam şişe içerisinde her biri 100 miligram ağırlığındaki “Remdesivir for injection” ibareli 147 Kovid-19 ilacı tespit edildi. İlacın ABD eski başkanı Donalt Trump’ın tedavisinde de kullanılan ve uluslararası bir ilaç şirketi tarafından geliştirilmiş geniş spektrumlu antiviral bir ilaç olduğu öğrenildi.

Ayrıca bavullarda koronavirüs ilacının yanı sıra 50 farklı marka ve modellerde kaçak cep telefonuna emniyet güçleri tarafından el konuldu. Hakkında yasal işlem başlatılan Gülnaz Saparova’nın emniyetteki ifadesinde, koronavirüs ilaçlarını İstanbul’da yaşayan Özbek bir yakınının isteği üzerine getirdiğini ve ona teslim edeceğini söylediği öğrenildi.

Operasyon anı güvenlik kameralarına yansıdı

İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü Suç önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekiplerinin Özbek asıllı kadın yolcu Gülnaz Saparova’ya yaptığı operasyon saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı.

Görüntülerde, X-Ray’den geçirilen çanta ve bavullar polis tarafından açılarak, içindeki eşyalar tek tek kontrol ediliyor. İşte bu esnada bir çantada özel olarak ambalajlanmış kutular fark ediliyor.

Kutudan çıkarılan ve flakon içinde bulunan ilaçlar polis ekiplerinin dikkatini çekiyor. Yapılan incelemede ilaçların koronavirüs tedavisinde kullanılan ‘remdesivir’ olduğu anlaşılıyor.

ABD eski başkanı Trump’ın tedavisinde de kullanılmıştı

Öte yandan ABD eski Başkanı Donald Trump’a seçimden önce koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar bizzat doktorları tarafından açıklanmıştı. Bu ilaçlar arasında ‘remdesivir’ de olduğu kamuoyuna duyurulmuştu. Amerikan Gilead ilaç şirketi tarafından üretilen ve normalde AIDS tedavisinde kullanılan Remdesivir’e koronavirüse karşı etkili olduğu gerekçesiyle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) de 1 Mayıs tarihinde onay vermişti. Remdesivir, koronavirüsle mücadelede ABD’nin onay verdiği ilk ilaç olma özelliğini taşıyordu.

Polis ekiplerince Kaçakçılıkla mücadele kanunundan gözaltına alınan ve işlemleri tamamlanan şüpheli Gülnaz Saparova, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

#

SENDE YORUM YAZ