logo

İstanbul Havalimanı metrosunu Cumhurbaşkanı Erdoğan hizmete açtı

İstanbul Havalimanı metrosunu Cumhurbaşkanı Erdoğan hizmete açtı

Kağıthane ile İstanbul Havalimanı arasında bulunan 34 kilometrelik metro hattı  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu, 34 km ve 8 hat bulunuyor. Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı, ister Mecidiyeköy ister Mahmutbey bağlantısını kullanılabilecek. Esenler’den 45 dk’da Taksim’den ise 34 dk’da İstanbul Havalimanı’na ulaşabilecek.
Metro hattının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye bu projeyle Metro inşası konusundaki gücünü ve kabiliyetini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Tüm projeleri tamamladığımızda İstanbul’un raylı sistem ağını 380 km’nin üzerine çıkarmış olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Havalimanı Metrosu bir ay süreyle ücretsiz olacağı müjdesini verdi.

Törende bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ”Türkiye’nin tek seferde inşa edilen en uzun metrosunun açılışını yapıyoruz. Hattımızın en kısa sürede hizmete alınabilmesi için dünyada ilk defa 10 tünel açma makinasını kullandık” diye konuştu.

İstanbul Havalimanı Metrosu, dünyanın transit merkezine, dünyanın en büyük havalimanına bağlanacak bir hat olduğunu belirten Karaismailoğlu; “34 kilometreyle devasa bir uzunluk. Rekorların kırıldığı bir proje. Arnavutköy’e de bağlanınca 69 kilometrelik bir uzunluğa ulaşacak. Bu metro hattıyla Avrupa yakası tamamen çevrilecek. Metroda akıllı tünel sistemi kullanıldı. Sıfırdan yaratılan bir sistem kuruldu. Tamamen yerli ve milli imkanlarla yapıldı. Diğer metrolarda da bu sistem kullanılabilecek. Sistem tek bir kumanda merkezinden yönetilebilecek.”

İstanbul Havalimanı Metro ücreti, kısa mesafe 9.90 TL olacak, en uzun mesafe ise 12 TL olacak. Öğrenciler de bu ücretin yarısını ödeyecek. Öğretmenler için de farklı indirimler geçerli olacak.

Saatte 120 kilometre hıza ulaşacak. Türkiye’nin en hızlı metrosu olacak. Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada gidilecek. Hızlı trenin İstanbul Havalimanı’nda bir durağı olacak. Metroyla entegre edilecek. İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya kadar gidilebilecek.

 

#

SENDE YORUM YAZ