logo

İngiltere, Türkiye için açıklama yaptı

İngiltere, Türkiye için açıklama yaptı

İngiltere, Türkiye’yi 22 Eylül’den itibaren kırmızı listesinden çıkararak “seyahat edilebilir ülkeler” arasına aldı.

Türkiye, İngiltere’de ülkelerin “kırmızı”, “sarı” ve “yeşil” olarak sınıflandırığı 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

Yeni karara göre İngiltere’de aşılananlar veya İngiltere’nin aşı programlarını onayladığı ülkelerde İngiltere’nin kabul ettiği aşılarla aşılananlar Türkiye’den dönüşte karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

Ancak yeni kurallar uyarınca Türkiye’de aşı olanlar, İngiltere ziyaretlerinde 10 günlük ev karantinasına girmek ve İngiltere’deki kalışlarının 2. ve 8. günlerinde kaldıkları yerlerde test yaptırmak zorunda.

Türkiye’de aşılananların, İngiltere’ye uçmadan önceki son 72 saatte yapılmış bir PCR testine de ihtiyacı var.

İngiltere’nin, Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTec, Moderna veya Janssen aşılarını kabul ettiği ve ziyaretçileri ev karantinasından da muaf tuttuğu ülkeler şöyle: Avrupa Ekonomik Bölgesi üye ülkeleri, Andorra, Monaco, San Marino, Vatikan, ABD, Avustralya, Antigua ve Barbuda, Barbados, Bahreyn, Brunei, Kanada, Dominika, İsrail, Japonya, Kuveyt, Malezya, Yeni Zelanda, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore ve Tayvan.

Önümüzdeki aylarda Türkiye de bu ülkeler arasında girerse, Türkiye’de aşılanan kişilerin İngiltere’ye girdikten sonra yalnızca 2. günlerinde bir test yapması yeterli olacak.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın açıkladığı değişikler arasında, uluslararası seyahat kurallarının gevşetilmesi ve seyahat listesinin basitleştirilmesi de bulunuyor.

Shapps’ın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre 4 Ekim’den itibaren, iki doz aşılı kişiler, İngiltere’ye gitmeden önce yolculuk öncesi test yaptırmak zorunda kalmayacak. Ayrıca döndüklerinden sonraki ikinci günde yapılan PCR testi yerine, antijen testi yapabilecekler.

Alınan karar uyarınca İngiltere artık ülkeleri yalnızca “yeşil” ve “kırmızı” kategorilere ayıracak.

Daha önce, örneğin Türkiye gibi kırmızı listede bulunan ülkeye giden bir kişi, İngiltere’ye dönmeden önce sarı ya da yeşil listedeki bir ülkede 11 gün geçirmek zorundaydı.

Üçüncü bir ülkeye gidilmemesi durumda ise İngiltere’de 2250 sterlin ödeyerek bu süre zarfında zorunlu otel karantinasına girmek durumundaydı.

İngiltere vatandaşlığı ya da oturma izni olmayanlar da Türkiye’den İngiltere’ye gelemiyordu.

#

SENDE YORUM YAZ