logo

İHA çalıştayı yapılacak

İHA çalıştayı yapılacak

Türk Hava Kurumu Üniversitesi konferans salonunda 11-12 Nisan tarihlerinde Ulusal İHA Çalıştayı gerçekleştirilecek.

Çalıştayda, dünyada ve Türkiye’de İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin uygulama alanı genişlemekte ve bu alanda yapılan yatırımlar tartışılacak.

Dünyadaki sektör hacminin 2020 yılına kadar 70-80 milyar dolar arasında olacağı öngörülüyor ve büyüyen pazardan ülke ekonomisi olarak sahip olunan payı arttırmak hedefleniliyor.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin sağlayacağı imkân kabiliyet ve sanayi işbirliği doğrultusunda yapılabilecek çalışmalar yönünün belirlenmesi önem kazanıyor. Bu amaçla yapılacak planlamaların belirlenmesi, teknoloji ve ihtiyaçların yol haritasının çizilmesi, oluşturulabilecek işbirlikleri ile üniversiteye bu sayede ülke ekonomisine katkı sağlamak, oluşabilecek sorunlara çözüm bulunması amaçlanması amacıyla “Ulusal İHA Çalıştayı” yapılacak.

Ayrıca çalıştayda ele alınacak konular, Ar-Ge yatırım desteklerinden alınması gereken izinlere kayıt-tescil işlemlerinden farklı alanlardaki kullanımlarına kadar geniş bir alanın tüm paydaşlarca daha iyi anlaşılabilmesi, aktarılabilmesi ve iyi bir çözüm yolu konuşulacak.

Ulusal İHA Çalıştay’ında başta havacılık sektöründeki yönetimleri Kalkınma Başkanlığı nezdinde olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, İHA teknolojileri ile ilgili özel sektör çalışanları çok daha efektif olarak çalışmaları için altyapı hazırlıklarının yapılması, şimdiye kadar yaşanan sorunların bir daha yaşanmaması için çözümler aranması, önümüzdeki süreçte İHA teknolojilerinin hayatımızın her alanına gireceği beklentisinden yola çıkılarak iki günlük çalıştay boyunca çeşitli teknik-bilimsel oturumlar ile ülkemizde verimli ve başarılı İHA çalışmalarının yapılması için tüm katılımcıların aydınlatılması çalışmanın hedefleri arasında yer alıyor.

#

SENDE YORUM YAZ