logo

İGA, 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaştı

İGA, 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaştı

Dünyanın tek çatı altında sıfırdan yapılan en büyük havalimanının inşasını ve 25 yıllığına işletmesini üstlenen İGA, “Sosyal Yatırım Programı” ile havalimanına komşu dokuz mahallede yaşayan yerel halk ve kadınlarla sürdürülebilir projeler hayata geçiriyor. Bu kapsamda, 2016 – 2018 yılları arasında gerçekleştirilen projelerle 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaşıldı.

Türkiye’nin dünyaya açılan vitrini olmaya hazırlanan İstanbul Yeni Havalimanı inşasını ve 25 yıllığına işletmesini üstlenen İGA, “Sosyal Yatırım Programı” ile yerel halkın ihtiyaçları doğrultusunda etkin projeler geliştirmeye devam ediyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin gözetildiği Sosyal Yatırım Programı çerçevesinde, kadınların yaşama aktif katılımının sağlanması ve sosyo-ekonomik durumlarının iyileştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, dokuz mahallede 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana gerçekleştirilen 250’yi aşkın proje ve faaliyet ile 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaşıldı.
İnşaat alanı çevresinde yaşayan yerel halk ile şeffaf, açık diyalog esasına dayalı güvenilir ilişkiler ve projeler hayata geçirmenin ana sorumluluklarından biri olduğunu belirten İGA Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren; “Akpınar’da dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanını inşa ediyoruz. Bizim sorumluluğumuz sadece proje sahasının içi değil tüm çevremizdir. Bu hedefle ilk öncelik verdiğimiz programlardan biri “Sosyal Yatırım Programı” oldu. Bu program kapsamında ekibimiz, inşaatımıza komşu olan mahallelerin sosyo-ekonomik yapılarını araştırdı. Elde ettikleri sonuçlarla somut, pozitif etkiye sahip, eşitlik temeli gözeten etkin projeler tasarlayıp hayata geçirdi. Bu projelerin en önemli ayağını ise kadınlarımız için yürüttüklerimiz oluşturuyor. Başta, kadınların ekonomik hayata katılımlarını sağlamak için yerel istihdam ve staj programlarına ağırlık verdik. Bugün İGA bünyesinde komşu mahallelerden gelip çalışan mavi ve beyaz yakalı kişilerin yüzde 20’si kadındır. Kadınlarımız için okuma – yazma eğitimleri, hayat boyu öğrenme faaliyetleri, kreş, mutfak ve bilgisayar odaları yapımları gibi birçok projeye imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. İsteğimiz, kadınların toplum yaşamının her alanında başarılarıyla daha fazla yer almalarını sağlamaktır.”

Okuma yazma eğitimleri ve hayat boyu öğrenme faaliyetleri düzenlendi
Tayakadın Mahallesi’nde okuma yazma bilmeyen kadınlar için okuma-yazma kursu gerçekleştirildi. Proje ile kadınların okuma yazma bilmedikleri için günlük hayatlarında karşılaştıkları zorlukları ortadan kaldırmak, eksik kalmış eğitimlerini tamamlamak ve kayıtlı eğitim oranında artış sağlamak hedeflendi.
Komşu mahallelerde yaşayan kadınların hem İGA bünyesinde hem de diğer iş dallarında meslek edinebilmeleri amacıyla mesleki ve teknik eğitim programları başlatıldı. Bu kapsamda 82 kadın Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Atık Yönetimi” ve “Gıda Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen ve Sanitasyon” eğitimleri aldı.
Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi’nde kreş, mutfak ve bilgisayar odası yapıldı
Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi’ne kayıtlı kursiyerlerin çocuklarını bırakacakları bir yer olmaması nedeniyle eğitimlere gelemedikleri ve verimsiz bir katılım sağladıkları gözlemlendi. Bu amaçla, Halk Eğitim Merkezi içerisinde kreş kurulumu için malzeme desteği yapıldı. Aynı zamanda kreşte çocukların rahat bir şekilde beslenmelerinin sağlanması için bir de mutfak kuruldu. Kreşten 50 kadın ve çocuk faydalanabiliyor.
Yine Halk Eğitim Merkezi’nde kadınların teknolojik ve yenilikçi eğitimler alabilmeleri amacıyla 11 kişilik bilgisayar laboratuvarı kuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslara 20 kadın katıldı.
Kadın Kooperatifi Kuruluyor!
İGA, komşu mahalle halkının temel ihtiyaçları ve sosyo-ekonomik gereksinimlerini mümkün olduğunca karşılamak ve yaşam kalitelerini artırmak için kooperatif çalışmaları yürütmeye başladı. Yeniköy Mahallesi’nde girişimci olmak isteyen 11 kadın ile gıda sektöründe çalışmalar yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Gıda Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen ve Sanitasyon” eğitimleri verildi. Yerel gıda ürünleri belirlenerek bu ürünleri satmaları ve kooperatifleşmeleri konusunda kadınlar teşvik edilmiştir. Kadınlara özel bir telefon hattı kurulmuş, marka ve logo çalışması yapılmış, broşür ve poster tasarım desteği verilmiş, kavanoz ve paket yardımları yapılmış ve ilk aşamada ürünlerinin teslimi için ulaşım desteği verilmiştir.
Yeniköylü kadınların ürettikleri ev yapımı ürünler hem İGA personeli tarafından satın alındı hem de İGA’nın misafirlerine toplantılarda ikram olarak verildi. Kadınların bu program sayesinde sürdürülebilir bir iş modeliyle para kazanmaları hedeflendi.

#

SENDE YORUM YAZ