logo

Hürkuş, Avrupa semalarında

Hürkuş, Avrupa semalarında

Fransa’nın Başkenti Paris bu sene 52.’si düzenlenen Havacılık Fuarı Bourget Sergi Sarayında kapılarını açtı.  19-25 Haziran tarihleri arasında açık kalacak olan fuara 91 ülkeden 1750’den fazla firma katılıyor.

hurkus paris2

Türkiye’den de katılımların yoğun olduğu fuarda, Milli ve Yerli uçağımız olan HÜRKUŞ’ta yerini aldı. Paris semalarında gösteri uçuşu yapan Hürkuş’u izleyen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Hürkuş’un ve bir Türk tasarımı mühendisliği ve imalatı olduğunu belirterek; “şu anda Avrupada ilk uçuşunu yapıyor. O açıdan gurur verici, tarihi bir uçuş oldu” dedi.

Başta TAI-TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi) Genel Müdürü Temel Kotil olmak üzere, “Hürkuş’un tasarımından üretimine kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

hurkus paris1

Paris Havacılık Fuarı’nın hem Türk şirketlerinin dünyaya açılması için önemli bir kapı, hem de uluslararası işbirlikleri için önemli bir platform olduğuna dikkat çeken Bakan Işık; “Bu açıdan biz, ‘Savunma sanayi ihracatında neler yapılabilir?’ ‘Dünyanın önde gelen firmalarıyla iş birliğini nasıl yaparız?’ ‘Sanayimizi bu büyük firmaların tedarik zincirine nasıl sokabiliriz?’ onlarla ilgili çalışmalar yaptık.” şeklinde konuştu.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ