logo

HTK-SEN sosyal medya hesabından önemli açıklama yaptı

HTK-SEN sosyal medya hesabından önemli açıklama yaptı

Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası, sosyal medya hesabından önemli bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, seyrüsefer tazminatına ilişkin başlatılan sürecin 31 Mart seçimleri sonrası ele alınması kararının büyük bir hayal kırıklığına vurgu yapıldı.

HTK-SEN’in mevcut durumda yoğun yaz sezonunda yeniden inisiyatif almadan çalışma eyleminin gerçekleşebileceğinin sinyalinin verildiği açıklaması şöyle:

Bilindiği üzere hava trafik kontrolörlerimizin özlük hakları, ülkemizin çıkar ve menfaatleri doğrultusunda Eylül ayı itibarıyla İAÇ faaliyetine başlanmış, Sayın Bakanımızla yapılan görüşme akabinde bu faaliyetimize iyi niyet çerçevesinde ara verilmişti.

Akabindeki süreçte, kurumumuzca seyrüsefer (havacılık) tazminatına ilişkin bir çalışma başlatılmış ancak hava trafik kontrolörleri için pilotlara denk bir oran sözüyle birlikte, kurumdaki diğer birimler de mahiyeti saklı oranlarda bu taslak çalışmasına dahil edilmiş, sonrasında yöneticilerimizce yaklaşan yerel seçimler gerekçe gösterilerek mezkur taslağın seçim sonrasında ele alınacağı ifade edilmiştir.

Büyük bir beklenti içerisinde olunan bir süreçte yaşanan bu öteleme, derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Bununla birlikte, EUROCONTROL prensipleri çerçevesinde seyrüsefer kapsamında sunulan hizmet nispetinde alınan bir ödeme kaleminde, temelinde ATC olan bir doktrinde taslağın da buna uygun olması ve ATC’yi temel alarak inşa edilmesi, diğer birimlerle arasında uluslararası standartları ölçüt alan bir skala bulunması zarurettir.

İşaret edilen seçim sürecinin hemen sonrasında bu içerikte bir taslağın ivedilikle yasalaşmamasının, aldıkları inisiyatifler ve üst düzey performanslarıyla Türk hava sahasında kırılan rekorların altına imza atan hava trafik kontrolörlerimizde büyük bir infial uyandıracağı ve bunun neticesinde oluşabilecek bir tepkinin yaklaşan yaz trafiğinin yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda havacılık sektörünü derinden etkileyebileceği aşikardır.

Bu çerçevede önümüzdeki süreçte atılacak adımlar, ilgili paydaşlar ve üyelerimiz ile istişare neticesinde belirlenecektir.  

Üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

#

SENDE YORUM YAZ