logo

Hitit, havacılık sektöründe ki iş ortaklarını İstanbul’da ağırladı

Hitit, havacılık sektöründe ki iş ortaklarını İstanbul’da ağırladı

Yerli yazılım çözümleriyle havacılık ve seyahat sektöründe faaliyet gösteren Hitit Bilgisayar, Türkiye’de ve tüm dünya çapında hizmet verdiği iş ortaklarını İstanbul’da düzenlediği bir konferansta biraraya getirdi. Pegasus ve Onur Air gibi Türkiye’nin sivil havacılık alanındaki öncü şirketlerinin yanısıra IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği)’nın da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Hitit’in önümüzdeki dönemde hayata geçireceği yeni proje ve çözümleri anlatılırken, ayrıca sivil havacılığa dair önemli gündem maddeleri de tartışıldı.

Havacılık ve seyahat yazılımı alanında dünyanın sayılı firmaları arasında olan Hitit, dünya genelinde hizmet verdiği tüm iş ortaklarıyla İstanbul’da bir araya geldi. Almanya, Irak, Mısır, Namibya, Nijerya, Suudi Arabistan, Ürdün, Tanzanya ve Tunus’dan gelen iş ortaklarını ağırlayan Hitit; geçmiş dönem performansı, kısa ve orta vadede hayata geçirmeyi tasarladığı plan ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Radisson Blu Bosphorus’un evsahipliği yaptığı konferans ayrıca, Hitit’in iş ortakları ve IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından yapılan sunumlarla sivil havacılık alanındaki son gelişmelerin de tartışıldığı bir platforma dönüştü.

Konferansta, Pegasus Havayolları adına Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) Nasuh Çetin, Onur Air’den Uluslararası İlişkiler ve Ticari Anlaşmalar Başkanı Mine Hepyüksel konuşma yaparken, Hitit’in Nijeryalı iş ortakları arasında olan Batı Afrika’nın en büyük havayolu şirketi Arik Air’in Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Devassy Erinjeri de bir sunum gerçekleştirdi. 140 ülkeden 270’in üzerinde havayolunun üye olduğu IATA’dan Timatic Çözümlerinden Sorumlu Direktor Yardımcısı Alan Murray Hayden da Timatik konusunda katılımcıları bilgilendirdiği bir konuşmayla konferansta yer aldı.

Konferansın açılışını gerçekleştiren Hitit Genel Müdürü Nur Gökman; “Bugün burada dünyanın değişik coğrafyalarından birçok havayolunu misafir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada bulunan tüm şirketler her yıl yaklaşık olarak 60 milyona yakın yolcu taşıyor. Bizler de Hitit olarak, bu büyük ulaşım ağının yazılım anlamında beynini oluşturmaktan ve operasyonlarının her alanında onlara destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Hizmet verdiğimiz havayollarıyla ilişkilerimizi “müşteri-IT sağlayıcı” denkleminden çıkarttık, Kendimizi aynı takımın oyuncuları olarak addettik ve birlikte, hep daha iyiyi hedefledik. Bugün de bu felsefemizin geri dönüşünü aldığımız güzel günlerden biri. 2017 yılı yeni iş ortaklarıyla Hitit ailesini genişlettiğimiz, yeni çözümlerle hizmet ağımızı geliştirdiğimiz bir yıl oldu. 2018 de akıllı entegrasyonlarla havacılık yazılım alanında sektöre yenilikler kattığımız bir yıl olacak.” dedi.
Konferansta bir sunum gerçekleştiren Pegasus Havayolları’nın Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) Nasuh Çetin; “Türkiye’de havacılığı dönüştüren havayolu şirketi olarak önemli ilklere imza atmaya devam ediyoruz. 12 yıl sonunda geldiğimiz noktaya baktığınızda; yolcu sayımızı 1,9 milyondan 24.2 milyona; 14 uçaklık filomuzu 77 uçağa; destinasyonumuzu 6’dan 108’e çıkarmayı başardık. PSS alanında bizi çözümleriyle destekleyen ve Pegasus’un büyümesinde pay sahibi olan Hitit’i bir IT sağlayıcı olarak değil bir iş ortağı olarak görüyoruz. Pegasus olarak bizler; ilk biletimizi sattığımız gün bizimle birlikte olan Hitit’le çok uzun yıllar omuz omuza Türk sivil havacılık sektörünü geliştirmeyi ümit ediyoruz” dedi.
Konferasta yaptığı sunumda Onur Air’den Uluslararası İlişkiler ve Ticari Anlaşmalar Başkanı Mine Hepyüksel şu ifadeleri aktardı; “Atatürk Havalimanı merkezli düşük maliyetli taşımacılık (LCC-Low Cost Carrier) hizmeti veren tek Türk firması olarak sektörde 25 yılımızı geride bıraktık. Başta Avrupa olmak üzere geniş bir coğrafyada hizmet veriyoruz. Yılda 6 milyona ulaşan yolcu sayımız müşteri memnuniyetinin en önemli göstergelerinden biri. Bu memnuniyeti arttırmak için operasyonumuzu güçlendirecek adımlar atıyoruz. Bu adımların en önemlilerinden birisi 2014 yılında Hitit’le yaptığımız iş birliği anlaşmasıdır. PSS başta olmak üzere havacılık yazılımının tüm aşamalarında IT partnerimiz olan Hitit geride bıraktığımız üç yılda önemli kazanımlar elde etmemizi sağladı.”

IATA’dan Timatic Çözümlerinden Sorumlu Direktor Yardımcısı Alan Murray Hayden havayolları ve seyahat acentaları tarafından kullanılan Timatic servisinin ürünlerin biri olan Timatic AutoCheck’in detaylarını aktardığı konuşmasında; “Havayolları ve yer hizmetleri firmaları tarafından kullanılan Timatic AutoCheck, sınır ötesi seyahatlerde yolcuların evrak zorunluluklarını önceden bildiren bir sistem. Timatic kullanan havayolları, yolcularının yurt dışı destinasyonlarda veya herhangi bir transit noktasında zorunlu olarak ibraz etmeleri gereken evrakları, tüm kontrol kurallarını ve regülasyonlarını önceden bildiriyor. Böylelikle yolculuk esnasında çıkabilecek olası sorun ve gereksiz maliyetlerin önceden ortadan kalkmasını sağlayarak hem havayolları hem de yolcular açısından birçok avantaj sağlıyor. 2018’in ilk çeyreğinde birçok yenilikle güncellenecek olan Timatic AutoCheck’in çok daha yaygın ve etkili bir şekilde kullanılması planlanmaktadır.” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ