logo

HAVASEN, 1 Mayıs’ı kutladı

HAVASEN, 1 Mayıs’ı kutladı

ABD’de yaklaşık 500.000 işçiyi temsil eden Örgütlü Meslek ve Emek Birliklerinin 8 saatlik işgünü mücadelesi kapsamında Şikago’da başlattığı 40.000 işçinin eylemi şiddetle bastırılmış, ABD ve Kanada’da 350.000 işçinin greve çıktığı 1 Mayıs 1886 gününü izleyen yıllarda eylemler tüm dünyaya yayılmış sonuçta 1890 yılından başlamak üzere 1 Mayıs “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ise ilk 1 Mayıs kutlaması 1905 yılında İzmir’de gerçekleştirilmiştir.

130 yıllık bir  süreçte hak arama, insanca çalışma ve yaşam mücadelesi sürerken dünya, emekçileri doğrudan etkileyen corona virüs tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. COVID-19 pandemisi dünyanın her tarafında yıkıcı etkilerini sürdürürken,  ülkelerin sağlık sistemlerinin insan odaklı olmaktan uzak ve yetersiz olduğunu da ortaya çıkarmıştır.  Kutsal yaşam hakkı,  rant, çıkar ve kar hırsı  uğruna feda edilmektedir.

Küresel sermaye yüzyıllardır sürdürmüş olduğu emek, halk ve doğa karşıtı politikalarını salgın hastalık dinlemeden   daha hızlı ve etkin bir biçimde yürütmeye devam ediyor. Hatta pandemiyi fırsata çevirerek güvencesiz çalışmayı cazip hale getirmeyi, emekçinin düşük olan ücretini daha da düşürmeyi, uzun yıllar sonrası elde edilen kazanımları yok ederek günlük ücret hesaplaması, evden çalışma, sigorta kısıtlaması gibi uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyorlar.

Her krizde olduğu gibi bu yaşadığımız pandemi sürecinde; sosyal güvencesiz, düşük gelir ve çok daha düşük istihdam ile faturayı en ağır ödeyen yine emekçiler olacak. Sağlığımızı, güvenceli işimizi, emekliliğimizi, insanca yaşama ve çalışma şartlarını, adaleti, demokratik hak özgürlüklerimizi hep savunduk ve savunacağız.

İşçi örgütlerinin de pandemi dönemine büyük oranda hazırlıksız girdiklerini açık bir şekilde görmekteyiz. Yıllarca işçilerin aidatları ile beslediği sendikaların, bu zor dönemde sessiz, hareketsiz ve duyarsız kaldıklarını, çaresiz çalışanları işverenlerin insafına terk ettiklerini üzülerek izliyoruz.

Pandeminin dünyada olduğu gibi ülkemizde de en ağır darbeyi vurduğu sektör olan havacılıkta çalışanların gelecek kaygısını, sorumlu sendikacılık anlayışı gereği derinden hissediyor, ancak dayanışma ve  güçbirliği ile işimize, ekmeğimize, emeğimize ve geleceğimize sahip çıkacağımıza inanıyoruz.

Bu duygu ve düşünceler ile,

Başta havacılık çalışanları olmak üzere tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.

İş, sağlık,  özgürlük ve adalet için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede sen yoksan bir eksiğiz…

#

SENDE YORUM YAZ