logo

Havalimanlarımız Avrupa’nın zirvesinde

Havalimanlarımız Avrupa’nın zirvesinde

Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI EUROPE), Temmuz ayı hava trafik raporunu yayınladı.

ACI EUROPE tarafından yayınlanan rapora göre Antalya Havalimanı kendi kategorisinde lider olurken, İstanbul’da bulunan Havalimanlarımız da kendi kategorilerinde ilk üçte yer alarak Avrupa Havalimanları içerisinde zirveye ulaştılar.

Sonucun önemine vurgu yapan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Funda Ocak Twitter Hesabından yaptığı paylaşımda şu görüşlere yer verdi:

“ACI Temmuz raporuna göre 4 Havalimanımız yolcu sayısını en çok artıranlar listesinde. Mesai arkadaşlarım ve paydaşlarımıza çok teşekkürler!”

İŞTE RAPORUN AYRINTILARI

Grup 1’de yer alan ve yıllık 25 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanları arasında yer alan İstanbul Atatürk Havalimanı yüzde 17,6’lık artışla kategorisinde ikinci sırada yer alırken, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ise yüzde 12,7 artış ile üçüncü sırada yer aldı.

Grup 2’de yer alan ve yıllık 10-25 milyon yolcuya hizmet veren havalimanları arasında yer alan havalimanları arasında Antalya Havalimanı bir önceki yıla göre yüzde 64,2’lik artış ile kategoride birinci sırada yer alırken, Ankara Esenboğa Havalimanı ise yüzde  42,2’lik artış ile aynı kategoride ikinci sırada yer aldı.

Rapora göre Temmuz ayında Avrupa havalimanlarında trafik yüzde 9,6 arttı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yolcu trafiği yüzde 7,6 artarken aralarında Türkiye’ninde bulunduğu Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa bölgesi ülkelerinde ise yolcu trafiği yüzde 17,5 oranında arttı. Temmuz ayı raporuna göre Avrupa ülkelerinde hava kargo miktarı yüzde 10,5 artarken aynı dönemde gerçekleşen hava trafiği ise yüzde 5,2 artış gösterdi.

Rapora göre Temmuz ayında Avrupa havalimanlarında trafik yüzde 9,6 arttı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yolcu trafiği yüzde 7,6 artarken aralarında Türkiye’nindi bulunduğu Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa bölgesi ülkelerinde ise yolcu trafiği yüzde 17,5 oranında arttı. Temmuz ayı raporuna göre Avrupa ülkelerinde hava kargo miktarı yüzde 10,5 artarken aynı dönemde gerçekleşen hava trafiği ise yüzde 5,2 artış gösterdi.

#

SENDE YORUM YAZ