logo

Hamburg Havalimanı’nda güvenlik tedbirleri tartışılıyor

Hamburg Havalimanı’nda güvenlik tedbirleri tartışılıyor

Hamburg Havalimanı’nda bir aracın aprona girmesi ve yaşanan rehine krizi sonrasında havalimanlarındaki güvenlik tedbirleri kamuoyunda gündeme oturdu.

Rehin alma olayı, şahsın piste kolaylıkla girebilmesi nedeniyle, Hamburg Havalimanı çevresindeki güvenlik koşullarıyla ilgili tartışmalara yol açtı.

Temmuz ayında da çevre aktivistleri uçak kirliliğini protesto etmek amacıyla bisikletleriyle aynı havaalanına girerek trafiği birkaç saatliğine engellemişti.

Almanya’nın önde gelen hava trafiği uzmanlarından Heinrich Grosbongardt, Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, “Audi’siyle gelen bir babanın bariyerleri kolayca yıkıp yüksek güvenlikli bir alana girebilmesi nasıl mümkün olabilir?” sorusunu yetkililere yöneltti.

Alman polis sendikası başkanlarından Heiko Teggatz ise “Noel pazarları beton bloklarla korunurken, yüksek riskli güvenlik bölgeleri olmalarına rağmen havalimanlarının neden üstünkörü korunduğunu anlamakta zorlanıyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Olaf Scholz’un sözcüsü Steffen Hebestreit ise Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada “Alman havalimanları temelde çok güvenlidir. Ancak şu anda Hamburg’da gördüklerimiz, konseptte zaman zaman boşluklar olduğunu ve suç enerjisi yüksek ve aynı zamanda çok çaresiz olan birinin bu boşluklardan faydalanmayı başarabileceğini gösteriyor.” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ