logo

GMW MIMARLIK ile Filipinler Clark Uluslararasi Havalimanı Terminali IDA’dan madalya aldı

GMW MIMARLIK ile Filipinler Clark Uluslararasi Havalimanı Terminali IDA’dan madalya aldı

GMW MIMARLIK’a 11. International Design Awards’ta Bronz Madalya verildi.

GMW MIMARLIK, “Filipinler Clark Uluslararasi Havalimanı Terminali” projesi ile, bu yıl 11.’si düzenlenen, International Design Awards (IDA)’ta, “Kemerler, Köprüler, Viyadükler, Geçitler” kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu.

IDA her yıl mimarlık, iç mimarlık, ürün tasarımı, moda tasarımı ve grafik tasarım ana kategorilerinde yenilikçi projelerin ödüllendirildiği, tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilir. 

Ulaşım sektörü yapılarında Türkiye’nin ve dünyanın lider markalarından biri olan GMW MIMARLIK tarafından tasarlanan “Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali” önerisi, 11. International Design Awards’ta “Kemerler, Köprüler, Viyadükler, Geçitler” kategorisinde bronz madalyayla ödüllendirildi.

Bu yıl toplam 45 kategoride düzenlenen organizasyonun dünyaca ünlü mimar ve tasarımcılardan oluşan jüri heyeti, dünyanın pek çok ülkesinden başvuran çok sayıda projeyi değerlendirdi. 11. International Design Awards, “Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali” projesinin elde ettiği ilk başarı değil. Proje, mimarlık dünyasının en prestijli yayınlarından İtalya merkezli The Plan Magazine tarafından düzenlenen The Plan Award 2018’de de, ‘’Future Transport’’ kategorisinde finalist olma başarısını göstermişti.

Uluslararası inşaat ve proje yönetimi ekibi tarafından bu proje için Design & Build ihalesine girmeye davet edilen GMW MIMARLIK, Filipinler’in Kuzey ve Merkez Luzon bölgelerinde artan trafiği azaltabilmek adına, mevcut Filipinler Clark Uluslararasi Havalimanı sınırları içerisinde yeni bir terminal yapısı tasarlayarak Filipinler’e önemli bir giriş kapısı oluşturmayı hedeflemiş.

 

“Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali” projesinin ilk aşaması, 110,000 metrekarelik yeni terminal binası ve yardımcı tesisler, otopark, kara tarafı bağlantı yolları, apron ve hava tarafı servis yollarının tasarımını içeriyor. Binanın yerleşim düzeni, giden ve gelen yolcu sirkülasyonunun yatay olarak ayrılmasına dayanıyor.

GMW MIMARLIK’ın diğer terminal tasarımlarında olduğu gibi, yapıdaki şeffaflık yolcuların terminal içinde kolayca yön bulmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Bu “sezgisel yön bulma” tasarımına ek olarak yolcu deneyimi ön plana çıkarılmış. Çatı ışıklıkları, kontrollü güneş ışığına sahip olmak ve sıcak bir iklimde aşırı ısınmayı önlemek amacıyla, çatı yüzeyinde yaratılan kot farklılıklarından oluşan kesitlere dikey olarak yerleştirilmiş. GMW MIMARLIK, tasarım çözümleriyle yolcu dolaşımı, güvenlik, operasyonel verimlilik, esneklik ve adaptasyon, enerji verimliliği ve yerel faktörler gibi kritik tasarım parametrelerini başarıyla karşılıyor.

Filipinlerin yerel mimarisinden yola çıkılarak oluşturulan çağdaş tasarımda, ülkede zengin bakır yatakları olmasına rağmen mimaride işlenmiş olarak kullanılmayan bakır malzemeye dikkat çekmek amacıyla, bakır kullanımı ağır basıyor. Modüler tasarım konsepti, bina bileşenlerinin büyük oranının prefabrik olmasıyla, projenin daha hızlı ve ekonomik bir inşa yöntemiyle sonuçlanmasını hedefliyor.

Künye:

Proje Yeri: Filipinler

Proje Alanı: 110.000 m²

Proje Durumu: Konsept Tasarımı

Temel Malzemeler:

Strüktür: Betonarme ve Çelik

Çatı: Bakır kenetli çatı kaplaması

Zeminler: Doğal Granit

Cephe: Alüminyum Giydirme Cephe

İç Cepheler: Yeşil duvarlar, bambu, doğal taş ve aluminyum kaplama, cam bölücü duvarlar.

GMW MIMARLIK Hakkında

GMW MIMARLIK 2000 yılında, 1949’da Londra’da kurulmuş olanGMW ARCHITECTS’in kıdemli ortağı Ali Evrenay Özverenönderliğinde kurulmuştur. İstanbul Nişantaşı’nda bulunan ofis, 2011 yılında Ali Evrenay Özveren’e ortak olarak katılan Dicle Demircioğluve Pinar Ilki tarafından yönetilmektedir.

2000 yılında gerçekleştirilen İstanbul Atatürk uluslararasıHavalimanı terminal projesinin tamamlanmasının ardından GMW MIMARLIK, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve Türkiye’deulaşım sektöründe bir dizi önemli uluslararası projeyi hayatageçirmek üzere görevlendirilmiştir. Firma, havalimanı projelerininyanı sıra tren istasyonları, ofis, konut, alışveriş ve eğlence merkezlerigibi geniş bir proje yelpazesine imza atmıştır.

Büyük ölçekli bir ulaşım projesi veya ofis mimari projesi sözkonusu olduğunda, herhangi bir fark gözetilmeksizin kaliteden ödünverilmeden en iyi hizmetin uluslararası proje standartlarındaverilmesi amaçlanır. Tasarım yönetimi ile çok sayıda mühendis vedanışmanlardan oluşan proje ekibinin etkin koordinasyonu, firmanıngüçlü özelliklerinden biridir.

GMWM, Avrupa’nın yirmiden fazla başkentinde yer alan mimarlıkfirmalarının bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa MimarlarBirliği’nin (EAA, European Architecture Alliance) kurucuüyelerinden biridir.

#

SENDE YORUM YAZ