logo

Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro ihalesi TAMAM

Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro ihalesi TAMAM

Ulaştırma Bakanı Arslan, “Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na gidecek raylı sistemin ihalesi yapıldı. İhale bedeli yaklaşık bir milyar Euro. Bunun Türk lirası karşılığı 3,5 milyar lira” dedi.

DHMİ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak ve Bakanlık Bürokratları ile birlikte Samsun Çarşamba Havalimanı pistini incelediktan sonra açıklamalarda bulunan UDH Bakanımız Bakan Ahmet Arslan, Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na gidecek raylı sistemin ihalesinin yapıldığını açıkladı. Arslan şunları söyledi:

Yeni havalimanı metro hattı

“Bugün Gayrettepe’den İstanbul Havalimanı’na gidecek raylı sistemin ihalesi yapıldı. İhale bedeli 999 milyon 769 bin 962 euro. Yani yaklaşık 1 milyar euro. Bugün bağlandı. Bunun Türk lirası karşılığı 3,5 milyar lira. Eskiden 500 milyon buldukları zaman IMF temsilcisinin karşısında el pençe duruyorlardı. Davul zurna çalıyorlardı. Türkiye’ye geldikleri zaman takla atıyorlardı.”

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinden geçecek metro hattının proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon lira olarak belirlenirken, proje İstanbul trafiğine de nefes aldıracak.

66 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe Yeni Havalimanı ve Yeni Havalimanı Halkalı yönünde 33’er kilometre olarak planlandı.

30 DAKİKAYA İNECEK

Projenin hayata geçmesiyle şehir merkezi ile Yeni Havalimanı arasında ulaşım, metro hattı ile 30 dakikaya düşecek.

Metro hattında toplam 13 istasyon yer alacak. 7 istasyonluk ilk etap 2016-2018 tarihleri arasında tamamlanacak.

#

SENDE YORUM YAZ