logo

Funda Ocak’ın “Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı

Funda Ocak’ın “Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, “Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı yayınladı.

Toplumsal hayatın olduğu kadar ailelerimizin de temel direği olan kadınların siyasal ve toplumsal hayattaki kazanımları, aynı zamanda bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin de göstergesidir.

Kadınların ev hanımlığı ve kutsal annelik görevlerinin yanında toplumsal ve siyasal haklarını elde etmesi tarihsel açıdan uzun bir sürede mümkün olabilmiştir. Ancak Türk Devletlerinde kadının yeri ve önemi her zaman örnek bir seviyede olmuştur. Yüce dinimiz “Cennet anaların ayağı altındadır” anlayışı ile kadını yüceltmiş, ona 21. Asırda bile örnek alınacak bir statü kazandırmıştır. Bu kültürel birikimle asrın gereklerini en güzel şekilde sentezleyen Türkiye Cumhuriyeti, birçok ülkeden daha önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyarak bu konuda örnek gösterilen bir ülke olmayı başarmıştır.

Kadınların bireysel ve toplumsal olarak daha da güçlenmeleri, daha kaliteli eğitim almaları, karar alma mekanizmalarındaki etkinliklerinin artırılması, işgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması, sosyal güvencelerinin sağlanması ve kadın girişimci sayısının artırılması konusunda son yıllarda alınan ciddi mesafe memnuniyet vericidir.

Kadına yönelik şiddetin sıfırlanması için kadına karşı şiddetle mücadelede bizim de fert ve kuruluşlar olarak üstümüze düşeni yapmamız gerektiğine inanıyorum. DHMİ yönetimi olarak kadın çalışanlarımızın mutluluk ve huzuru için gösterdiğimiz olağanüstü duyarlılık bundan böyle de devam edecektir.

Bu duygularla, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 83. yılını tebrik ediyorum. Kadın elinin değdiği her işte başarı şansının daha yüksek olduğunu fedakâr mesaileri ile kanıtlayan kıymetli hanımefendi mesai arkadaşlarımın ve tüm kadınların “Dünya Kadın Hakları Günü”nü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Funda OCAK

DHMİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ve
GENEL MÜDÜRÜ

#

SENDE YORUM YAZ