logo

Fransa, 2030’da hava taksi hizmetinin başlayacağını açıkladı

Fransa, 2030’da hava taksi hizmetinin başlayacağını açıkladı

2030 yılına gelindiğinde ise Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Paris’in belirli bölgelerine yolcu taşınması Fransız yatırımcı ve mühendislerinin hedefleri arasında.

Avrupa Birliği’nin (AB) hava trafik kontrol araştırma projesi SESAR, bu tür araçların havalimanlarının yakınında nasıl kullanılacağı üzerinde çalışıyor.

AB Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ise 2024-25 yılı itibariyle söz konusu drone’ların ticari uçuşlara geçebilmesi için Avrupa Komisyonu’na yönetmelikler hazırlıyor.

AB’nin hava trafik kontrol araştırma projesi SESAR, bu tür araçların havalimanlarının yakınında nasıl kullanılacağı üzerinde çalışıyor.

Konuyla ilgili kanun koyucu mercilerle yatırımcıları ikna edebilmek için büyük yatırımların devam etmesi şart. Bazı firmalar bu işi daha da ileri götürerek insan taşıyan ticari drone’ların pilotsuz olarak servis verebilmesi için uğraş veriyor.

Uber, Hyundai ve Çinli Ehang şirketinden uçan drone’lara büyük yatırım

Mart ayı sonlarında Amerikan elektrikli hava taksi şirketi Joby Aviation, 2024 yılında ticari uçuşlara başlamak üzere 6.6 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştireceğini açıkladı.

Uber ve Hyundai ise güçlerini birleştirerek “hava taksileri” üretmek için anlaşma sağladı.

Bir Alman girişim şirketi (start-up) olan Volocopter ise geçtiğimiz haftalarda ticari drone geliştirmek amacıyla 200 milyon euro değerinde yatırım aldığını duyurdu. Guangzhou merkezli Çinli şirket EHang şu anda turizm ve ilaç sevkiyatı için 100 drone aracıyla hizmet veriyor.

Haziran ayında 31 havacılık firması Paris’te test uçuşu yapacak

Ticari drone’lar elektrikli ya da hidrojenle çalışan modeller olarak tasarlandığı için çevreye karşı da oldukça duyarlı olacak. Bu sebeple de çevre kirliliğiyle mücadele eden hükümetler bu sektörü destekliyor.

Paris Toplu Taşıma Operatörü RATP, önümüzdeki haziran ayında yapılacak deneme programı kapsamında “ticari drone ve hava araçlarının” ilk test uçuşlarını gerçekleştirmesi için uçak üreticilerinden operatörlere ve hava trafik yöneticilerine kadar aralarında Çinli EHang girişiminin de bulunduğu 31 şirketi Fransa’ya davet etti. (euronews)

#

SENDE YORUM YAZ