logo

FedEx kazası ile ilgili İGA’dan açıklama

FedEx kazası ile ilgili İGA’dan açıklama

İGA İstanbul Havalimanı bugün meydana gelen İstanbul Havalimanı’ndaki Boeing 767 tipi kargo uçağının iniş takımlarında meydama gelen arıza sonucu gövde üstü iniş gerçekleştirme olayı ile alakalı bir duyuru yayınladı.
Duyuruda İGA İstanbul Havalimanı ARFF ekibinin uçağa anında müdahale etmesi ile hiç bir can kaybı yaşanmadan kazanın komtrol altına alındığı belirttildi.

Duyuru şu şekilde;

Duyuru:

8 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 08:17’de FedEx firmasına ait, CDG – Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan gelen FX6238 sefer sayılı Boeing 767 tipi kargo uçağı teknik bir nedenden dolayı ön iniş takımları açılmadan İGA İstanbul Havalimanı’na, hava trafik kontrol kulesinin yönlendirmesi ile başarılı bir iniş yapmıştır.
Gövde üzeri kontrollü iniş öncesi, pistte hazır bekleyen İGA İstanbul Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele ekibinin (ARFF), uçağa anında müdahalesiyle hiç bir can kaybı yaşanmadan kaza kontrol altına alınmıştır. Olay sonrası sadece 16R pisti geçici süreliğine hava trafiğine kapatılmıştır. İGA İstanbul Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele ekibinin (ARFF), uçağın güvenli bir alana taşınması ve pistin uçuş trafiğine açılmasına yönelik çalışmaları sürmektedir. Yedek pistler dahil olmak üzere tüm diğer pistlerde uçuş trafiği ve operasyon sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

#

SENDE YORUM YAZ