logo

Eurowings sendika ile anlaşma sağladı

Eurowings sendika ile anlaşma sağladı

Eurowings GmbH yönetimi ile kamu işçilerinin üyesi olduğu Ver.di sendikası arasında uzun müzakereler sonucunda yürütülen görüşmelerde kabin memurları için bir anlaşma sağlandı.

Geçtiğimiz Cuma gerçekleştirilen anlaşmada uçuş görevlilerin maaşlarında iyileştirme yapılmasına karar verildi. 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle maaşlarda yüzde 2,5 oranında sağlanırken, 1 Ekim 2017’de yine yüzde 2,5 oranında, 1 Ekim 2018 tarihinde ise yüzde 1,25 oranında artış sağlanacak.

Eurowings GmbH’de çalışan kabin amirleri için de ayrı bir anlaşma yapılarak maaşların 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle yüzde 5 oranına kadar artmasına karar verildi. Yine 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle yüzde 2,5 oranında, 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle yüzde 1,25 oranında artış sağlanacak. Bu anlaşma 31 Mart 2019 yılına kadar geçerli olacak.

Bu 30 aylık dönem içinde tüm kabin çalışanlarının yaptığı ek mesai ücretleri de birbirleriyle eşitlenecek.

Yapılan bu yeni anlaşma, uzun süredir yürütülen toplu iş görüşmelerinde anlaşmaya varılamayan Uçuş Görevlileri Sendikası UFO’ya da sunulacak.

Eurowings’in Genel Müdürü Jörg Beissel, ‘Yapmış olduğumuz finansal anlaşma ile bu zorlu pazar ortamında ekonomik olarak sınırlarımızı zorladık. Eurowings kabin memurları ile yaşadığımız bu sıkıntılı dönemi böyle bir anlaşmaya bağlayarak önemli bir yol katettiğimizi düşünüyoruz.” dedi.

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ