logo

Eskiyen Altyapı NOTAM

keikotorigoe

keikotorigoe
airwaypost2016@hotmail.com
Eskiyen Altyapı NOTAM

NOTAM(Notice to Air Missions), havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiridir.

CNN’nin haberine göre, NOTAM sistemi kesintisiyle ilgili soruşturma hakkında bilgi sahibi olan üst düzey bir hükümet yetkilisi, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) ilk olarak CNN tarafından bildirilen soruşturmada tespit edilen bozuk dosyalardan kimin sorumlu olduğunu belirlemeye çalıştığını söyledi ve NOTAM arızası ABD genelinde uçuşları durdurdu.

Sorun Salı günü(09.01.2024) saat 15:00’te (EST) meydana geldi ve sistemi yeniden başlatmak için yapılan elektrik kesintisi, görünüşe göre büyük uçuş gecikmelerine ve ülke genelinde tüm uçak kalkışlarının durdurulması için benzeri görülmemiş bir emre yol açmıştır..

Buna bağlı olarak, Çarşamba günü TSİ 21:20 itibariyle ABD içinde, ABD’ye ve ABD’den yaklaşık 10.103 uçuş ertelenmiş ve 1.343 uçuş iptal edilmiştir.

Bu kadar önemli NOTAM sistemi, elden geçirilmesi gereken eskimiş bir altyapı örneği olduğunu biliyor muydunuz? Ve bütçe kaygıları ve bütçe esnekliği nedeniyle bu teknoloji yenilemesi ertelenmiş olduğunu?

Son zamanlardaki Orta Doğu’nun durumu kaygılandırıcıdır. Ama her ülke kendi ülke içindeki ciddi problemleri çözmeye odaklanmalı, değil mi? Umarım ABD, NOTAM için sağlam bütçeyi ayırabilirler.

Bu arada her ziyarette yabancı ülkelere milyarlarca parayı, mesela Ukrayna’ya Aralik 2023 tarihinde 4,5 Milyar USD, hibe etmeye devam eden Japonya Hükümeti, 01.01.2024 tarihinde meydana gelen Noto Depremi’nde zarar gören kendi halklara bir kuruş bile hibe etmediğini ve acil ve geçici geçim sıkıntısı çeken kişilere geçim masrafları için 200.000 yen(1.380USD)’e kadar KREDİ VERİLDİĞİNİ biliyor muydunuz?

İyi haftalar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • American Airlines Pilotu Bahig Saliba’nın Mesajı

  26 Şubat 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Instagram’daki US Freedom Flyers’da yayınlanan America Airlines pilotu Bahig Saliba’nın mesajları sadece çevirmek istedim. American Airlines(AA) ve APA, Müttefik Pilotlar Birliği, 25 Mart 2021 tarihinde LOA 21-002'yi imzaladı, $$$$$ jabs anlaşması için. FAA, 19 Nisan 2021'de kan pıhtılaşması için J&J'yi kullanmayı durdurdu. Ne AA ne de APA pilotları durdurma konusunda uyarmadı ve AA J&J aşısı olan pilotlara ödeme yaptı. LOA, FDA onaylı HER aşı için fazladan bir tatil günü ödeyen bir teşvik içeriyordu. FDA onaylı olan FAA ...
 • Hawaiian Airlines ve Starlink

  12 Şubat 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bu konu hakkında hazırlıklı aşamasında söz etmiştim. Traicy’in haberine göre, 08 Şubat 2024 tarihinde Hawaiian Airline, uydu internet hizmeti Starlink’i hizmete sundu. İlk hizmeti 08 Şubat’ta Honolulı’dan Long beach’e – HA70 (Airbus A321neo) – giden uçuşuyla başlamıştır. Hawaiian Airlines, ilkbahara kadar 18 Airbus A321neo uçağında, yıl sonuna kadar Airbus A330 uçağında ve daha sonra Boeing 787-9 uçağında aşamalı olarak tanıtılacağını belirtmiştır. Starlink'in trans-Pasifik uçuşlarında güvenilir, hızlı ve düşük gecikmeli bağlantılar...
 • American Airlines’in Sert İnişi ve Toplu İşten Çıkarmalar

  05 Şubat 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  CNN'in haberine göre, 27.01.2024 tarihinde American Airlines'ın 271 sefer sayılı Los Angeles (LAX) - Maui (OGG) uçuşu, 167 yolcu ve yedi mürettebatıyla OGG'ye varışta sert iniş yaptı ve bir yolcu ile beş kabin görevlisi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.  American Airlines, söz konusu uçağın bakım ekibi tarafından incelenmek üzere hizmet dışı bırakıldığını açıkladı. AI’nin çok geliştiği bu günlerde ne yapsa 6 kişinin hastaneye kaldırılacak kadar uçağı sert indirebileceğini tahmin bile edemiyorum. 7 mürettebat olduğuna göre pilot hariç tüm uçu...
 • JAL’ın AirBus A350-1000 uçağı

  29 Ocak 2024 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  26.01.2024 tarihinden itibaren Haneda – New York hattında kullanılacak AirBus A350-1000, hangi sınıfta otursa da yolcuları mutlu edebilecek fikirlerle dolu olduğunu söyleniyor. ANN’nin haberine göre, A350-1000 kabininde First, Business, Premium Economy ve Economy olmak üzere dört sınıfta 239 koltuk bulunuyor. Uçağın içi 'geleneksel Japon güzelliği' motifiyle dekore edilmiş olup, ekonomi sınıfındaki koltuğun yurt içi kullanıma kıyasla 2 derecelik bir açıyla yatırılmıştır ve tüm koltuklarda daha büyük 4K monitörler bulunmaktadır. Premium...