logo

Emirates’in 100. A380’i filoya katıldı

Emirates’in 100. A380’i filoya katıldı

Emirates, 100. Airbus A380 uçağının filoya katılışını Airbus’un Hamburg’daki üretim merkezinde özel bir teslim alma töreniyle kutladı.

Törene Emirates Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Ekselansları Şeyh Sheikh Ahmed bin Saeed Al-Maktoum, Emirates Havayolu Başkanı Tim Clark, Airbus İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Tom Enders, Rolls-Royce Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Dominic Horwood, BAE Almanya Büyükelçisi Ekselansları Ali Al Ahmad, Özgür ve Hansa Şehir Hamburg Ekonomi, Ulaşım ve İnovasyon Senato Üyesi Frank Horch katıldı.

Şeyh Ahmed konu ile ilgili olarak: “Emirates, Airbus ve A380 programına dahil olan birçok iş ortağımız için bu çok önemli bir an. A380’in hiç şüphesiz ki; binlerce iş imkânını destekleyerek ve yer hizmetleri, yemek servisi, havalimanı olanakları, kabin ürünleri gibi ilgili birçok alandaki yeniliği ve ürün gelişimini tetikleyerek hava-uzay endüstrisi üretimine ve havacılık endüstrisine çok büyük katkısı oluyor.

“Daha da önemlisi A380, yolcularımız için uçuş deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Mühendislik açısından da uçağın kendisi görülmeye değer. Dünyadaki en büyük ticari yolcu uçağı fakat çok sessiz ve etkili… Emirates olarak uçakta kullandığımız ürünler ile bu alandaki anlayışı ve deneyimi yeniden tanımlıyoruz. Ekibimiz bu uçağı uçurmayı ve yolcularımız bu uçakta uçmayı seviyor.

“Emirates için A380 bir başarı hikâyesi oldu. Yerleri kısıtlı ve yolcu talebini artırdığımız bölgesel ve ‘ikincil’ havalimanlarında A380’i kullanmayı başardık. A380, dahil edildiği her rotada, yolcuların ilgisini çektiği için daha fazla trafiğe ve talebe yol açtı. Programa sadık kalmaya devam ederken Airbus ve iş ortaklarımız ile yakın temasta çalışarak siparişteki 42 uçağı teslim almayı heyecanla bekliyoruz”.

Tom Enders: “Emirates ile A380 programının ayrılmaz parçası olan uzun süreli ilişkimizden büyük gurur duyuyoruz. Böyle öngörülü bir havayolunun en başından beri A380’e güvenmiş olması ve bu uçağı amiral gemisi ve hizmetlerinin belkemiği olarak seçmesi Airbus’taki herkes için büyük bir tatmin kaynağı. Ve tabii ki müşterilerimizden ve yolcularımızdan uçak ile ilgili her zaman olumlu geri bildirimler alırken bunu dünyanın en dinamik hava transfer bölgesi Dubai’nin başarısı ile ilişkilendirmek de çok heyecan verici”.

Dominic Horwood: “Emirates’i bu çok önemli anın bir parçası olduğu için kutluyoruz. 100. Airbus A380’lerine destek olmaktan dolayı gurur duyuyoruz ve güçlü iş birliğimizi gelecek yıllarda da sürdürmeyi diliyoruz”.
Rolls-Royce motorlarına sahip Emirates’in 100’üncü A380’i; First Class’taki 14 özel suiti, Business Class’taki 76 ve Economy Class’taki 426 koltuğu ile 3 kabin sınıfına ve aynı zamanda havayolunun yenilenen Uçak İçi Dinlenme Salonuna sahip. 100. A380, önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Dubai Air Show’da görücüye çıkacak ve sonrasında filoda hizmete girecek.
Emirates’in A380 programı, küresel uçak üretimi tedarik zincirine iş imkânları yaratıyor. Airbus’ın tahminine göre Emirates’in sadece A380 siparişleri, Almanya’da 14.500 adet iş gücü yaratmanın yanı sıra Avrupa’da direkt, dolaylı ve teşvik edilmiş 41.000 iş alanı yaratıyor. Bu işlerin tümü yüksek vasıflı ve yüksek-değerli bir tedarik zincirini etkiliyor ve Airbus’un uçak üretim tesislerinin olduğu ülkelerde önemli bir çarpan etkiye sahip. Emirates’in A380 yatırımının tahmini Avrupa etkisi 2013/14 yıllarında 3,4 milyar GSMH’ya eşit. Almanya ve Fransa’da her bir ülke için GSMH; 1,2 milyar.*

Nisan 2015’te Emirates, Rolls-Royce ile Trent 900 motorları ve uzun vadeli bakım paketi için 8,7 milyar avroluk tarihi bir anlaşmaya imza attı. Motorlar, 2016 yılında hizmete giren 50 Airbus A380’de kullanılacak. Rolls-Royce tarihindeki ve İngiliz bir firma için ithal siparişteki bu en büyük anlaşma; Emirates’in İngiltere ve Avrupa’da devam eden yatırımının bir parçası.
Emirates, A380’i geliştirmek için düzenli olarak yatırım yapmaya devam ediyor ve yolcularının mümkün olan en iyi deneyimi yaşadıklarından emin oluyor. Bugüne kadar 85 milyonun üzerinde yolcu, Emirates A380 ile uçtu.

Havayolu 2008 yılından bugüne A380 filosuna; koltuk USB girişleri, elektrikli pencere perdesi, daha geniş bir kabin için baş üstü bagaj yerlerinin değiştirilmesi, daha iyi uçak içi eğlence sistemi ve Uçak İçi Dinlenme Alanı gibi sayısız yenilikler getirdi.

Emirates Dubai’de, tamamıyla A380 hizmetlerine özel olarak inşa edilmiş, dünyanın en büyük A380 merkezini yönetiyor. 3,3 milyar dolarlık yatırım ile bu tesis, yolculara eşi benzeri olmayan bir rahatlık ve First ve Business Class Dinlenme Salonlarından direkt uçağa geçiş ve duty free, spa, yemek hizmetleri ve çok daha fazla imkân sunuyor.

Emirates’in A380 filosu için özel olarak eğitim alan 1,500 uçuş ekibi ve 23,000’in üzerinde kabin ekibi bulunuyor.

* 2015 yılında yapılan Frontier Economics analizine göre.

#

SENDE YORUM YAZ