logo

Emirates, kadınlar gününü 29.000’den fazla kadın çalışanı ile kutladı!

Emirates, kadınlar gününü 29.000’den fazla kadın çalışanı ile kutladı!

Emirates, 8 Mart’ta tüm dünyada kutlanan Uluslararası Kadınlar Gününde sahneyi kadın çalışanlarına bıraktı. Havayolunun iş gücünün %44’üne yakınını oluşturan kadınlar, son 31 yıldır Emirates’in başarı hikâyesinin önemli birer parçasını oluşturuyor.

İnsanları ve şehirleri birbirine bağlayan Emirates Havayolu, hali hazırda 150’nin üzerinde ulustan 29.000’den fazla kadına istihdam sağlıyor. Emirates’te çalışan kadınlar, farklı kökenlerden geliyor ve havayolunun farklı iş birimlerinde çalışıyor. 18.000’i aşkın kadın kabin ekibinde çalışırken geri kalanı; teknik, profesyonel veya liderlik görevlerinde yer alıyor. Ayrıca, toplam kadın personelin %2.5’ine yakını da havayolunda yönetici pozisyonunda.

Kadınlar, geleneksel olarak erkeklerin hakimiyetinde olan işlerde gittikçe daha fazla çalışmaya ve ilerlemeye başladı. Geçen on yıl içinde Emirates’teki kadın çalışanların sayısı, havayolunun büyümesiyle paralel olarak arttı. Havayolunun toplam iş gücünün parçası olan kadınların oranı, aynı dönem içinde %6 büyüdü.

Emirates’in İnsan Kaynaklarından Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Abdulaziz Al Ali, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Emirates, tüm birimlerde hem kadınlara hem de erkeklere eşit fırsatlar sunmayı taahhüt ediyor. Kadın meslektaşlarımızdan ve de onların havayolumuzun büyümesine ve başarısına olan engin katkılarından gurur duyuyoruz.  Tüm dünyada havacılılık sektöründe kariyer peşinde koşan kızlarımıza ve kadınlarımıza ilham vermeye ve rol modeli olmaya devam edebilmelerini umuyoruz.” dedi.

 Emirates Kadın Pilotlarından Kadınlar Gününe özel uçuş

Emirates’in kadın kokpit ekibi, 24 ulustan oluşuyor ve yaşları pilot adayları da dâhil olmak üzere 20 ila 59 arasında yer alıyor. Mısır’dan Pilot Nevin Darwish ve BAE’den Yardımcı Pilot Alia Al Muhairi, Kadınlar Günü için ikonik Emirates Airbus A380 uçağını Dubai’den Viyana’ya uçurdular. Pilot Darwish, Airbus A380’e pilotluk yapan ilk Arap kökenli kadın pilot.  BAE uyruklu Yardımcı Pilot Al Muhairi ise Emirates A380 uçağını uçuran Emirliğin şu anki en genç kadın pilotu. İki kadın pilotun uçuş deneyimlerini izleyebilirsiniz.

Emirates’in teknik bölümünde görev alan kadınlar lisanslı uçak mühendisleri, uçak bakım ve onarım uzmanları ve teknisyenleri olarak görev yapıyor.  Kadınlar, aynı zamanda hem operasyon müdürü, uçak yükleme-boşaltma koordinatörü, uçak yükleme amiri ve yük kontrolörü olarak apronda görev alırken, hem de uçuş idare personeli ve nöbetçi müdür olarak operasyon merkezinde uçuş faaliyetlerinin kritik pozisyonlarında çalışıyor.

 

#

SENDE YORUM YAZ