logo

Emirates Grubu’n dan 2.2 milyar dolar rekor kâr

Emirates Grubu’n dan  2.2 milyar dolar rekor kâr
 

Emirates Grubu, zorlu geçen yıla rağmen 2015-2016 mali yılını üst üste 28’inci kez, üstelik rekor bir kârla tamamladı. Grup bünyesindeki Emirates Havayolu ve dnata, şimdiye kadarki en kârlı dönemini geçirirken toplamda 4,7 milyar dolar yatırım yaptı.

Emirates Grubu, 2015-2016 mali yılında geçen yıla kıyasla yüzde 50 artış ile 2,2 milyar dolar kâr açıkladı. Grubun gelirleri de 25,3 milyar dolar olurken, nakit dengesi de 6,4 milyar dolar ile güçlü bir görüntü sergilemeye devam etti.

Emirates2

Mali sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Emirates Havayolu Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed Bin Saeed Al-Maktoum, “Emirates ve dnata, rekor kârlar ve sağlam iş sonuçları elde ederek, 2015–16 boyunca büyümesini sürdürdü. Gelirlerimize ve kârımıza etki eden olumsuz nakit akışlarına, zayıf tüketici ve yatırımcı düşünceleri gibi sorunlarla karşılaşan belirsiz küresel ekonomik çevreye ve dünyanın birçok yerindeki sosyo-politik istikrarsızlığa rağmen Emirates Grubu’nun performansı, iş modelimizin ve stratejimizin başarısının kanıtıdır” dedi.

Şeyh Ahmed Bin Saeed Al-Maktoum sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlarımızı ve iş performansımızı geliştirmek için ara vermeden devam ettiğimiz yatırımlarımız, her yıl karşımıza çıkan zorluklara ve fırsatlara karşı bizi hazırlıyor. 2015-16’da Grubumuz; yeni uçak ve donanımlarına, grup satın almalarına, modern tesislere, en son teknolojilere ve personel girişimlerine toplam 4,7 milyar dolar yatırım yaptı. Tüm bunlar, sağlam temellerimizin üzerinde yükselerek, rekabetçi sınırlarımızı genişletecek ve uzun vadedeki hedeflerimize ulaşma yolundaki gelişimimizi hızlandıracak”.

Emirates Grubu’nun 80’den fazla alt biriminde ve şirketinde çalışan sayısı, yüzde 13 artış ile 95.000’in üzerine ulaştı. Emirates Grup çalışanları 160’dan fazla milleti temsil ediyor.

emirates3

Emirates performansı

Emirates Havayolu, 2015-2016 mali yılında 1,9 milyar dolar ile şu ana kadarki en yüksek karını elde etti. Havayolu aynı zamanda, kapasitesini 5,5 milyar Mevcut Ton Kilometresi (ATKM) artırdı. Havayolunun tarihinde ilk kez Emirates’in toplam yolcu ve kargo kapasitesi, 56 milyar sınırını aşarak mali yılsonunda 56,4 milyar ATKM’ye ulaştı ve Emirates’in dünyanın en büyük uluslararası havayolu konumunu güçlendirdi.

Emirates, yıl içinde 16 adet A380, 12 adet Boeing 777-300ER ve 1 adet Boeing 777F olmak üzere 29 yeni uçak satın alarak toplam filo sayısını 251’e yükseltti. Aynı zamanda 9 uçak da seferden kaldırılarak ortalama filo yaşı 74 aya indirildi. Bu rakam, 140 aylık endüstri ortalamasının yaklaşık yarısına eşit. Havayolu, dünyanın en büyük Boeing 777 ve A380 operatörlerinden biri olmayı sürdürüyor ve bu iki uçak bugün havada olan en modern

ve verimli geniş gövdeli jetler arasında gösteriliyor.

Yeni uçakların teslimi ile Emirates yıl içinde 8 yeni uçuş noktası için seferlerine başladı. Bu destinasyonlar Bali, Bologna, Cebu, Clark, Istanbul (Sabiha Gökçen), Mashhad, Multan, Orlando ve iki kargo destinasyonu: Columbus and Ciudad del Este oldu. Bu dönemde aynı zamanda Afrika, Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika mevcut sefer ağındaki 34 şehre hizmet ve kapasite takviyesi ile daha fazla seçenek ve bağlantı sağlandı.

Gelirler yıllık 23.2 milyar’a ulaştı

Geride kalan zorlu yıla rağmen Emirates’in geliri, 23,2 milyar dolar seviyeye ulaştı. Emirates’in yakıt faturası geçtiğimiz yıla oranla yüzde 31 düştü ve 5,4 milyar dolara indi. Yakıt masrafı geçen yılın yüzde 35’lik oranına kıyasla yüzde 26’lık oranla havayolu için en yüksek maliyet kalemi olmayı sürdürüyor.

Emirates, tüm piyasalarda artan rekabet baskısına rağmen bu dönemde 1,9 milyar dolar rekor kâra ulaştı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 56’lık bir artış yakalayarak yüzde 8,4 2010-11’den bu yana en güçlü kâr marjına ulaştı.

Yolcu sayısı 51.9 milyona yükseldi

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 daha fazla yolcu taşıyarak 51,9 milyon yolcu sayısı ile rekora ulaşan Emirates, Mevcut Koltuk Kilometresi (ASKM) üzerinden sadece yüzde 13’luk bir koltuk kapasitesi artışına rağmen, yüzde 76,5 yolcu doluluk oranına ulaşmayı başardı.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ