logo

Emirates, çocuklarınızı uçuş sırasında eğlendirmenin sırrını açıklıyor

Emirates araştırması, 12 yaş altı çocukların uzun uçak yolculuklarında 49 dakika içinde sıkıldığını ortaya koyuyor

• 12 yaşın altındakiler uzun yolculuklarda, 49 dakika 47 saniyede sıkılıyor.
• Ebeveynlerin çocukları ile seyahat ederken en çok endişelendiği üç şey; çocuklarını eğlendirmek (yüzde 64), diğer yolcuları rahatsız etmek (yüzde 43) ve çocuklarına yeterli sıvı tükettirebilmek (yüzde 23).
• Tatlı tatlı oturmak: Ebeveynlerin yüzde 41’i, uçuş sırasında uslu durmaları için çocuklarına rüşvet olarak şeker, çikolata ve cips verdiğini kabul ediyor.
• Ebeveynlerin üçte biri de (yüzde 33) telefon veya tabletlerine çocuklarının en sevdiği oyunu, aplikasyonları, televizyon dizisi ve filmleri yükleyerek elektronik bakıcılardan destek alıyor.
• Emirates, Child Boredom Quotient (Çocuk Can Sıkıntısı Oranı) ile ebeveynlere çocuklarının ne zaman sıkılacağı ve sıkıldıkları zaman ne yapmaları gerektiği ile ilgili yardımcı oluyor.

Emirates, Central Lancashire Üniversitesi’nde psikolog ve can sıkıntısı uzmanı (boredom specialist) olan Dr. Sandi Mann ile genç yolcuların 49 dakika 47 saniye sonra sorduğu korkunç “daha gelmedik mi?” sorusuna yanıt bulmak için iş birliği yaptı. Dr. Mann, havayolu ile birlikte Child Boredom Quotient (CBQ)’ı bulmak için çalışarak ebeveynlere çocuklarının sıkılacağı zamanı tespit etme ve böylece stressiz bir seyahat geçirme konusunda yardımcı oluyor.

12 yaşın altında çocuğa sahip 2,000’den fazla İngiliz ebeveyn ile yapılan çalışma ve çocukların oyun zamanının gözlenmesi, Dr. Sandi Mann’a CBQ’yu formüle etmesi için aktiviteleri Aktif (A), Pasif (P), İnteraktif (I), Yaratıcı (C) ve Duyusal (S) olarak sınıflandırmasında ve nihayetinde ebeveynlere aktiviteleri en iyi şekilde birleştirerek can sıkıntısının önüne geçme konusunda yardımcı oldu.

Sonuçlara göre ebeveynlerin yüzde 64’ü çocuklarını eğlendirme konusunda endişelenirken, özellikle 3 – 4 yaş arası minik yolcular daha değişken olmak üzere yüzde 43’ü diğer yolcuları rahatsız etme konusunda endişeleniyor. Uslu durma karşılığında rüşvet olarak abur cubur verme tekniği ise huzurlu bir ortam için sıklıkla kullanılıyor (yüzde 41). Ebeveynler tarafından dikkat dağıtmak için kullanılan diğer teknikler arasında elektronik ürünler (yüzde 33), evde kullanılmalarına izin verilmese bile, mutlu etmek için yeni oyuncaklar (yüzde 27) veya uçağa binmeden önce çocukların havaalanında koşturulması ile onları yormak geliyor (yüzde 16).

Central Lancashire Üniversitesi psikolog ve can sıkıntısı uzmanı (boredom specialist) Dr. Sandi Mann’in konuya dair yaptığı açıklamada: “3 – 4 yaş arası çocuklara sahip ebeveynler; çocukları fiziksel olarak aktif olduğunda, bağımsızlık kazandığında ve onları eğlendirmek için daha küçük oldukları zamandan daha sofistike şeylere ihtiyaç duyduklarında bunu fark etmeye başlayacak”.

“Örneğin ‘elektronik bakıcı’ uçuşlarda popüler olsa da tüm yaş grupları için ilgi çekici olmayabilir ve daha küçük çocukların ebeveynleri, daha büyüklere göre bu ürünlerin daha az ilgi çekici olduğunu fark edebilir. Bu pasif aktiviteyi daha aktif ve yaratıcı olanlar ile değiştirmek çocukların sıkılmasını ve rahatsız olmasını önleyebilir” dedi.

Fakat bu rüşvetler, ebeveynlerin uçakta başvurduğu tek yöntem değil. Yüzde 7’lik dürüst bir kesim, göz maskesi ile dış etkileri engelleyerek rahatladığını itiraf etti. Filmler, en genç yaş grubunu (0-2) yaklaşık 40 dakika, en büyük grubu ise (11-12) 1 saat 45 dakikaya kadar meşgul etmesi ile en popüler aktivitelerden. Filmleri akıllı ürünlerde veya uçak içi eğlence sistemlerindeki oyunlar takip ediyor (en küçük çocukları 30 dakikaya kadar, en büyüklerini ise 1,5 saate kadar)

Çizim gibi yaratıcı aktiviteler, soru – cevap ve bulmaca daha ilgi çekici olmaya başlayana kadar, 9 yaşına kadarki çocuklar için en popüler aktivitelerden. Boya ve yapıştırma kitapları daha ufak çocuklar için ilgi çekici.

Dr Sandi Mann ayrıca: “Çok küçük çocukların bir uçak yolculuğu için sofistike oyuncaklara ihtiyacı yok ve çevresel faktörler ile vakit geçirebilirler – insanlar ve tabii ki ebeveynleri de dahil olmak üzere. Örneğin bu ‘I Spy’ olabilecekken koridorda yürüyüş, yeni yürümeye başlayan çocuklar için iyi bir egzersiz ve henüz yürümeyenler içinse görsel çevrenin değişimi için iyi bir aktivite olabilir. Şarkı söylemeyi unutmayın ve peekaboo gibi interaktif oyunlar da çok iyi olabilir.”

“Daha büyük çocuklara defter ve kalem, bulmaca ve çizgi roman kitabı gibi daha basit şeyler verilebilir. Sıklıkla uçak içinde yürüyüş yapmalarını sağlayın ve evdekinin aksine gözünüz üzerlerinde daha çok olsun. Bir kaç ufak malzeme ile oynarken sıkılacaklar diye endişelenmeyin, onlar beyinlerini kullanacak şekilde yaratıcı yollar bulabilirler” dedi.

Emirates Cabin Süpervizörü Jade Cobbs’un konu ile ilgili yaptığı yorumda ise: “Ebeveynlerin sıkılan çocukları ile uzun yolculuklara çıkma fikrinden korktuklarını anlayabiliyoruz. Fakat ebeveynlerin, can sıkıntısı alarmı çalana kadar beklemelerine gerek yok. Kabin ekibinden, Emirates’in ice uçak içi eğlence sistemindeki aileler için uygun TV programlarını ve filmleri talep ederek can sıkıntısından, önceden hazırlanmış aktiviteler, interaktif oyunlar veya uçak içi eğlenceler sayesinde kaçınabilirler” dedi.

Dr. Sandi Mann, her bir yaş grubu için nasıl bir uçak yolculuğu tasarlanabileceğine dair bir öneri kılavuzu hazırladı. Bu aktiviteler Aktif (A), Pasif (P), İnteraktif (I), Yaratıcı (C) ve Duyusal / Duyumsal (S) olarak kategorilere ayrıldı ve tüm bunları birleştirerek ve bir aktiviteyi doğru zamanda bırakarak, can sıkıntısı ve rahatsızlık en aza indirgenebilir.

Pasif – film izleme, müzik dinleme
Aktif – koridorda yürümek, kartlarla oynamak
Yaratıcı – çizim, boya kitapları
Duyusal / Duyumsal – ferahlatıcı içecekler
İnteraktif – kitap okumak, sohbet etmek

Araştırma hakkında
Araştırma Haziran 2017’de Emirates adına Censuswide tarafından gerçekleştirildi. Veriler internet üzerinden bir anket ile toplandı ve daha önce uçağa binmiş, 0 -12 yaş arası çocuklara sahip 2,006 İngiliz aile bu ankete katıldı.

Çocuk Can Sıkıntısı Oranı’nı oluşturmak için Dr. Sandi Mann, 6 ay – 11 yaş arası 90 çocuğu, çocukların gerçek hayatta nasıl davrandığını belirlemek için, oyun oynarken gözlemledi.

#

SENDE YORUM YAZ