logo

Dünya turizmini “YÖNLENDİRENLER” Antalya’da

Dünya turizmini “YÖNLENDİRENLER” Antalya’da

World Tourism Forum’un ilk ayağı Mediterranean Summit 2016 10 Aralık’ta Antalya Belek Regnum Carya Otel’de gerçekleşti.

Dünya Turizm Forumu Akdeniz Zirvesine katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kente gelen yabancı ziyaretçileri müşteri görmekten vazgeçmeleri gerektiğini belirterek “Onları dostumuz olarak görmeliyiz, gönül köprülerine yatırım yapmalıyız” dedi. Dünya Turizm Forumu Başkanı Bulut Bağcı ise 2017 yılından yatırımcılar ve turizmcilerin umutlu olduğunu söyledi.

Antalya’nın Belek Turizm Bölgesi’ndeki Regnum Carya Otel’de gerçekleştirilen Dünya Turizm Forumu Akdeniz Zirvesi, 15 ülkeden 30 konuşmacı ve 750 kişinin katılımı ile başladı.
Moderatörlüğünü BBC World News’in sunucusu Kasia Madera’nın yaptığı oturumlarda sınır güvenliği, turizmin çok kanallı kullanımı, destinasyon düğünlerinde yükselen trendler, seyahat endüstrisi için ödeme sistemlerinde yeni fırsatlar, resort turizminde değişen algılar, Avrupa piyasalarına yeni bakış ve yaklaşımlar, turizm endüstrisinde teknolojik çözümler, büyük spor etkinliklerinin ve MICE’ın destinasyonlara katkıları gibi konular masaya yatırıldı.

Zirvenin açılışını yapan Dünya Turizm Forumu Başkanı Bulut Bağcı, zirvenin bu sene ikincisini gerçekleştirdiklerini belirterek, Akdeniz’in turizmini konuştuklarını kaydetti. Bölgesel toplantılarda ağırlıklı olarak etkinliklerin gerçekleştirildiği bölgeyi değerlendirdiklerini aktaran Bağcı, “2017 yılından yatırımcılar ve turizmciler umutlu. Başarılı bir sene geçireceğiz. Akdeniz Zirvesi’nin ardından 19 Ocak’ta Moskova’da bir zirve düzenleyeceğiz. Cumhurbaşkanımız himayesinde İstanbul’da Şubat ayında global turizmi değerlendireceğimiz Dünya Turizm Forumu gerçekleştireceğiz. 14 bin yerli ve yabancı ziyaretçinin beklendiği Global Meeting’in ardından Newyork ve Londra’da da yeni projeler gerçekleştireceğiz. Bu süreçte ülkemizin tanıtımı noktasında elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Dünya turizmi egemen bağıs

Türkiye’nin hedef pazarlarına yönelik forumlar düzenlediklerinin altını çizen Bağcı, “Bir bölgede yapılan toplantının arkası geliyor. Türkiye önemli bir ülke ve yapılan çalışmalar büyük önem taşıyor. Şu andan daha fazla üzerine ne koyabiliriz diye düşünüyoruz. Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında neler yapabiliriz, bunun peşindeyiz. Hükümet elinden geleni turizm anlamında yapıyor. Biz sivil inisiyatiflerin de artık, bir şeyler yapması gerekiyor” ifadelerini kaydetti.

Turist sayısındaki düşüş
Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Başkanı Fikret Öztürk, birlik olarak bölgede 50 otele hizmet verdiklerini kaydetti.
2015 yılı ile 2016 yılını karşılaştırdıklarında turist sayısında yüzde 70’den 54’e düşüş olduğunun altını çizen Öztürk, “Son bir aydır gittikçe artan rezervasyonlar var. Almanya ve Avusturya’dan da rezervasyon gelmeye başladı. Antalya, Avrupa’nın birçok değil bütün şehirlerinden daha güvenlidir. En güzel oteller ve en uygun fiyatlar bizde. Avrupa’nın 4’te biri 5’te biri fiyatlar, hizmet kalitesi de yüksek. Neden azalma var. Bir şeyler yapmak zorundayız. Her şeyi devletten beklersen hiçbir yol alacağımıza inanmıyorum” diye konuştu.
Turizmcilerin yabancı basın mensupları ile yakın temas içinde olması gerektiğine değinen Öztürk, “Belek’te 500 bin dolar ile 3 milyon dolar arasında tanıtıma para harcıyoruz. Yurt dışındaki basınla dirsekt teması sağlayalım. En az kaybı olan otelin 3 ile 30 milyon dolar kaybı var. Bu kaybı önlemenin tek yolu Avrupa’da Antalya’yı ve Türkiye’yi tanıtmaktır” dedi.

Antalya’daki turizm organizasyonları
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın 2016 yılında da önemli turizm organizasyonlarına ev sahipliği yaptığını ve önemli turizmcileri ağırladığını söyledi.
2016 yılında yaşanan sorunların Türkiye’yi birleştirdiğini kaydeden Türel, “Yurt dışı ile Türkiye arasındaki işbirliği ve dayanışma daha da güçlendi. Öldürmeyen yara nasıl insanı güçlendirirse, Antalya ve Türkiye olarak geçmiş senedeki sıkıntılar ve rehavetten kurtulduk daha fazla gayret etmeyi çalışmayı yeniden hatırladık. Her zamankinden çok daha fazla çalışıyoruz. Türkiye’de turizm son 20 yılda ortalama yüzde 8 civarında büyüme gerçekleştirdi, bu büyüme Avrupa ve dünya ortalamasının üzerinden gerçekleşince bizde de bir rehavet oldu” ifadelerini kullandı. Bu yıl hükümetin turizme daha fazla destek vermeye başladığını dile getiren Türel, “Geçen yıl tanıtım ve promosyon çalışmalarını STK öncüleri ile birlikte Avrupa’da güçlü şekilde gerçekleştirdik. 2017 yılında çok daha hızlı olacağız. Dünyanın bu yıl bizi konuşacağına inanıyoruz. Turizm konuşulacaksa doğru adres Antalya’dır. Bu forum da ele alınacak olan yeni trend ve teknolojilerin ele alınması çok önemlidir. Antalya bir dönem her şey dahil turizmi aldı ve dünya standartlarında en yüksek seviyeye taşıdı. Turizmin insani ve kültürel boyutunu zenginleştirecek yeni modele geçmeliyiz. Birbirine benzeyen, birbirinin tekrarı, standart ürünlü hizmetler yerini kişiselleşmiş ürünlere bırakmalıdır” diye konuştu.

“Konuk değil dostlarımız”
Antalya olarak gelen ziyaretçi ve konukları müşteri gibi görmekten vazgeçmeleri gerektiğinin altını çizen Türel, “Onları dostumuz olarak görmeliyiz, gönül köprülerine yatırım yapmalıyız. Antalya olarak bu hamleyi gerçekleştirecek güçteyiz. Turizm tüm paydaşları olarak çok güçlü bir takımız. Tek yapmamız gereken daha fazla bir araya gelmeli ve daha fazla çalışmalıyız. Bazı hedefleri, politika hedefleri haline getirebiliriz. 2017 yılının Antalya için güzel bir yıl olmasını ve barış ve kardeşliğin güçlenmesini diliyorum” dedi.

“Büyük projeler”
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise Türkiye’nin son 15 yılda önemli krizler, terör olayları, deprem gibi jeopolotik olaylar, komşularındaki sıcak savaşlar ve siyasi olaylar ile darbe girişimlerine rağmen esnek ve dayanıklı bir ülke olduğunu dile getirdi. Ateş, Türkiye’nin Marmaray, Üçüncü Boğaz Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Kıbrıs Barış Suyu Projesi, otoban projeleri, İstanbul Havalimanı, Akkuyu Nükleer Santrali gibi büyük projelere imza attığını kaydetti.

“İşsizliğe panzehir”
Turizmin zor bir dönemden geçtiğine değinen Ateş, “Türkiye’nin turizm varlığı 80 milyar doların üzerinde. Bunlara marinalar, limanlar, oteller ve küçük pansiyonlar dahil. Bu varlığı göz ardı edemeyiz. Bunu yaşatmak, kollamak, ileriye doğru büyütmek zorundayız. Turizmde o kadar önemli bir yatırım var ki yıllar ne olursa olsun, sıkıntılar ne olursa olsun aşılacağına dair inancımız var. Bankacılık sektörünün turizme desteği çok önemli. Turizm sayısı 2017 yılında bu yıldan daha iyi olacaktır. Bu yıl Türkiye’ye gelmeyen turistler başka ülkelere akın etti. Bu turistler Türkiye’nin servis kalitesi, hizmeti ve yapıların yeniliğini düşündüğünde yine ‘Türkiye’ diyorlar başka bir şey demiyorlar. Rusya içinde Avrupa ülkeleri için de böyle. Türkiye Doğu Akdeniz’in kirlenmemiş tek köşesi. Güvenlik endişeleri vardır ama alınan çok ciddi tedbirler var. Turizm 50’den fazla yan sektöre destek oluyor. 1 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan turizm Türkiye’nin cari açığı ile işsizliğin en önemli panzehirdir. Ümidimizi asla kaybetmemek lazım.Başka ülkemiz yok. 2017 ve 2018 yılları belki zor geçecek ama gelecek günler bizimdir, Türkiye ve Türk turizminindir” ifadelerine yer verdi.

“Tur operatörleri yüzde 20’lik önlemi”
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, son dönemde yaşanan olayların turizm alanında ileriye dönük riskleri de beraberinde getirdiğini kaydetti. Türkiye’nin dünya pazarında talep gören bir ülke olduğunun altını çizen Ersoy, “Türkiye, dünya tur operatörlerinin yüzde 40’ını oluşturuyordu. Yüzde 20’sini de Mısır oluşturuyordu. Ama 2015 yılının yarısında ve 2016 yılında iki büyük destinasyonda da kriz yaşandı. Kimse bu kadar büyük kriz yaşanacağına hazırlıklı değildi ve tahmin etmemişti. Artık hiçbir büyük oyuncu kapasitesinin yüzde 20’sinden fazlasını tek bir destinasyona yönlendirmeyecektir. Yüzde 20’den fazla krize vermeyeceklerdir. Tüm yumurtaları aynı sepete koymayacaklardır” dedi.

Alternatif pazarlar
Bu dönemde Türkiye’nin önüne kalıcı yeni rakip destinasyonlar çıkacağını işaret eden Ersoy, “Avrupa’ya 5 saat uçuş mesafesinde yeni destinasyonlar inşa edecekler. Türkiye’de 65 milyar dolarlık turizm yatırımı yapılmış 80’li yıllardan bu yana, 1 milyon 600 bin yatak kapasitesi var. Direkt ve dolaylı 3 milyon kişi istihdam ediliyor. Bu yatırımları unutacak mıyız, yapmasak mı diyeceğiz. Alternatif pazarlama enstrümanları oluşturacağız. Bu enstrümanlarla pazar payımızı düşürmeden pazarımızı büyüteceğiz. Planlama ve organizasyonlarımızı buna göre yapağız” diye konuştu.

“Kiralama süresi yeniden uzatılmalı”
Ersoy, sektör için kısa ve uzun vadede alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Birincisi günümüzle ilgili anlık önlemler, ikincisi kalıcı önlemler almalıyız. Devlet, sektörün tüm oyuncuları ile tek tek görüştü ve ihtiyaçları dinledi. Gerekli önlem paketlerini açıklamaya başladı. Yakın dönemde en etkili olan önlem hava yolu ve tur operatörlerine 6 bin dolarlık uçak katkısıydı. Geçen sene bu katkılar 3 aylık dönemi içeriyordu, bu sene 2017 yılının sonuna kadar olduğu açıklandı. Bu destekle birçok tur operatörü Türkiye’yi programına aldı. Tesislerin büyük çoğunluğu tahsis arazi üzerine yapıldı ve süreleri daraldı. Bunların bir 49 yıl kadar daha uzatılması gerekiyor.”

“KDV yüzde 4’e düşmeli”
Turizmin yeniden eski seviyelere ulaşmasının 2018 yılının haziran ayını bulabileceğini öngören Ersoy, “Mevcut yatırımların sürebilmesi için yatımcılara hibe kredide değil tesisini yatırımını açık tutmayı destekleyecek teşvik verilmelidir. KDV oranı şuan yüzde 8, bu oranının yüzde 4’de tutulması sektöre büyük nefes aldıracaktır” dedi. Ersoy, Türkiye’nin turizmde toptancılık sisteminden perakendecilik sistemine geçilmesinin de büyük önem taşıdığını vurguladı.

Antalya’da gerçekleştirilen Dünya Turizm Forumu Akdeniz Zirvesi’nin ikinci bölümü çeşitli oturumlarla devam etti.
Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Bölgesi’ndeki Regnum Carya Otel’de gerçekleştirilen Dünya Turizm Forumu Akdeniz Zirvesi’nin ikinci bölümü çeşitli oturumlarla devam etti.

Düğün Turizminde yüklesen trend Türkiye
Hindistan’ın önde gelen organizasyon firmalarından Wizcraft World Direktörü Sabbas Joseph, Hindistan’da düğün sektörünün 30’dan fazla eyalette faaliyet gösterdiğine değindi. Düğün yapılan her bölgenin kendine ait dilleri ve gelenekleri olduğunu dile getiren Joseph, “Her biri kendi içinde millettir. Bir mozaiktir. 33 bin tanrımız var. Hindistan’da dinin ne kadar önemsendiğinin herkes farkındadır. Düğün turizmi ülkemizde 2.8 milyar dolarlık iş koludur. Bu paranın yüzde 10’u yabancı destinasyonlarda yapılan düğünlere ayrılır. Her yıl düğün sektöründe yüzde 2’lik bir büyüme olur. Biz mutluluk sektöründe çalışıyoruz” diye konuştu.
Joseph, Türkiye’nin Hint düğünlerinde tercih edilmesi içinse şöyle konuştu: “Hintliler en çok Tayland, Hong Kong bir de Orta Doğu ülkelerini tercih ediyor ama Türkiye yükselen trend. Antalya ve İstanbul güzel kentler ve Hintliler tercih edeceklerdir. Türklerin sıcakkanlı ve kabul edici olduklarını görüyoruz” dedi.

AB Eski Bakanı Bağış: “Mart 2017 tarihinde parlak bir geleceğe adım atacağız”
Avrupa Birliği (AB) Eski Bakanı Egemen Bağış ise Türkiye’nin bugün hem enerji hem de tüketici kaynakları arasında önemli bir köprü olduğunu vurguladı.
Bu köprünün güvenli olması için 4 ayağında sağlam olması gerektiğini belirten Bağış, “Bir tanesini diğeri için feda etme şansımız yoktur. Türkiye bir Avrupa ülkesi olmasının yanında aynı zamanda, bir Asya, bir Orta Doğu, bir Balkan, bir Karadeniz, bir Akdeniz ülkesidir. Bizi tek kılan da budur” diye konuştu.
Türkiye’deki gelişmeler hakkında da bilgiler veren Bağış, “ Parlamentoda anayasa değişikliği ve kabulü ile ilgili referandum var. Mart 2017 tarihinde parlak bir geleceğe adım atacağız. 2018’ de Türkiye olarak uçuşa gececeğiz. Türkiye, Japonya, Polonya ve uluslar arası arenanın yükselen yıldızları olacak. Bunu akılda tutarak hepinizden daha fazla yatırım yapmanızı istiyoruz” dedi.

Akdeniz Zirvesi dünya turizmine yön verenlerin katılımıyla devam etti. Booking.com Ürün Yöneticisi Willem Isbrucker, Attar Travel Pazarlama Direktörü Baher Badr, Facebook Satış Direktörü Erdem Çelik, TAV İşletme Hizmetleri Genel Müdürü Ali Bora İşbulan, TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Yandex Reklam Teknolojilerinden sorumlu başkan yardımcısı Maxim Grishakov, online ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren İyzico Operasyon Direktörü Orkun Saitoğlu, Cancun For a Cause CEO’su Erika Garcia, True Events’in Kurucusu Jaydeep Mehta, Rashi Entertainment’ın Direktörü Rajeev Jain, Thomas Cook Hotels & Resorts’un Ticari Direktörü Daniela Hupfeld, Nashira Group CEO’su Hüseyin Aydoğan, Golf Cup Powered by Porsche’nin Kurucularından Peter Plaß, Inventum Mice’ın Yönetici Ortağı Bünyat Özpak, Touchwood Group’un Direktörü VIjay Arora, TAV Güvenlik Genel Müdürü Turgay Şahan, ATH American Express MICE Departmanı Direktörü Andrey Krinitskiy ve Protel Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tenel’ in katılımlarıyla gerçekleşen ve gün boyunca süren oturumlarda dünya turizmi masaya yatırıldı.

10 Aralık’ta gerçekleşen Mediterranean Summit (Akdeniz Zirvesi’nin) ardından 19 Ocak’ta Russia Summit ile bölgesel zirveler devam edecek. Global turizmin konuşulacağı turizm’in davosu World Turizm Forum ise 16-18 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da turizm’in duayenlerini ağırlayacak.

#

SENDE YORUM YAZ