logo

DHMİ’nin 85. yılı AHL’de de kutlandı

DHMİ’nin 85. yılı AHL’de de kutlandı

DHMİ’nin 85. kuruluş yıl dönümü tüm havalimanlarında düzenlenen törenlerle kutlandı.

Bu kapsamda Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’ndeki DHMİ Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak’ın konuşmasıyla başlayan tören Daire Başkanlarının konuşmalarıyla devam etti.

“85 YILDA BÜYÜK AŞAMALAR KAYDETTİK”

Daire Başkanlarından sonra kürsüye DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak çıktı.

85. yılı geride bıraktık. Buralara gelmek kolay değildi. Büyük aşamalar kaydedildiğini belirten Ocak, “Kuruluşumuzda göreve başladığında 16 aktif havalimanı bulunduğunu, bu sayının 2002’de 26, bugün ise 55’e çıkmıştır. Yakın bir tarihte havalimanı sayımız 65’e çıkacak. 2009 yılında önemli bir oluşum yapıldı. Bu oluşumda 2023 hedefleri konuldu. Havacılıkla ilgili sempozyumlar düzenlendi ve denildi ki her 100 kilometrede bir havalimanı olacak. Neredeyse bugünden bu hedefe ulaştık. O tarihte bize en büyük hedef olarak, 30 milyon kapasiteli havalimanı yapmayı göstermişti büyüklerimiz. Biz bugün yılda 200 milyona hizmet verecek, dünyanın en büyük havalimanını inşa ettik. Şu an inşaatı %90’lara getirdik. İstanbul Yeni Havalimanı’nı Allah nasip ederse bu sene 29 Ekim 2018’de de açacağız. Bize hedef dayanmıyor, hedefleri yıkıp geçiyoruz. Başarı tablosu ortada görüyoruz, izliyoruz. Öyle bir kurumun mensuplarıyız ki ekonomiye katkılarda bulunuyoruz.”

“DÜNYA LİDERLİĞİNE SOYUNUYORUZ”

Gerçekten dünya liderliğine de soyunmaya başladık. Türkiye dünyada 9. Sırada, Avrupa’da 4. sırada. Birçok başarı öyküleri yazıyoruz. Dev eserlere imza atıyoruz ve bunları öngörülen sürelerden çok önce bitiriyoruz.

Biz 85 yılı sizlerle el ele bugünlere getirdik. Ve ben inanıyorum ki el ele, omuz omuza daha nice nice yıllara hep birlikte ulaşacağız. Biz kocaman bir aileyiz. Ben bütün daire başkanı arkadaşlarıma bugün bir sürpriz yaptım. Dedim ki törende hepiniz duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşacaksınız. İşte aile olmak budur, aile takdiri budur. Aile takdirinde herkesin söz hakkı vardır. Bizim büyüklüğümüz bu gücümüzden geliyor. Biz koskocaman bir aileyiz. Aile dediğimizde sadece DHMİ değil, tüm paydaşlarımızı da işin içine katıyoruz.  Tüm kamu otoritelerimizi de işin içine katıyoruz. Havacılık sektörü çok büyük bir aile. Bu ailenin bir bireyi olmak bana gerçekten gurur veriyor.

“ATATÜRK HAVALİMANINA VEFA BORCUMUZ VAR”

Esasen bugün burada sizlerle başka bir duyguyu paylaşmaya geldim. Neden Atatürk Havalimanı? Biz bu kutlamayı Genel Müdürlükte veya herhangi bir meydanımızda da yapabilirdik. Ama ben Atatürk Havalimanı olsun istedim. Çünkü ben Atatürk Havalimanına bir vefa borcu ödemeye geldim, bugün arkadaşlarımı toplayarak. Atatürk Havalimanı, Türk sivil havacılığının ilk kurulduğu günden bu yana bu sektöre çok ciddi hizmetler vermiş olan bir havalimanı. Nice rekorlara imza atmış, nice büyüklüklere soyunmuş, içinde nice hikâyeler yazılmış, ne acılar olmuş, ne sevinçler yaşanmış… O kadar büyük bir yer; o kadar devasa bir sektörün merkezi, dünyaya açılan kapısı… Bence hepimizin Atatürk Havalimanına bir vefa borcu var. Ve ben Atatürk Havalimanına hepinizden kocaman bir alkış istiyorum.

“HAVALİMANLARINDA COŞKULU KUTLAMA”

Öte yandan 85. Kuruluş yıl dönümü tüm havalimanlarında yapılan etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı. Havalimanlarında hava ve kara taraflarında “Daha Büyük Proje ve Hizmetlerle Geleceğe Yolculuğumuz Devam Ediyor” ifadelerinin yer aldığı büyük afişler asıldı. Paydaş kuruluşların yöneticilerinin de hazır bulunduğu törenlerde Başmüdür ve Müdürlerimiz günün anlam ve önemine vurgu yapan konuşmalar yaptılar.

#

SENDE YORUM YAZ