logo

DHMİ Patronu Ocak, Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi hakkında bilgi verdi

DHMİ Patronu Ocak, Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi hakkında bilgi verdi

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Türkiye hava sahasının kalbi olan Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, bu önemli merkezin faaliyetleri hakkında bilgi veren Ocak: “Diğer faaliyet alanlarımızda olduğu gibi, hava trafik yönetimi konusunda da küresel liderliğimize rakamlar tanıklık ediyor.” dedi.

İşte DHMİ Genel Müdürü Ocak’ın o paylaşımları:

Kıymetli takipçilerim; bugün sizinle havacılığımızın kalbinin attığı Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi hakkında sohbet etmek istiyorum.
*
Avrupa’nın en büyüğü olan bu merkez sayesinde, 1 milyon km2’lik Türk hava sahasındaki hava trafik kontrol hizmeti artık tek merkezden veriliyor.
*
İleri teknoloji ile donatılmış merkezimizde 7/24 görev yapan çok iyi eğitimli, deneyimli personelimiz harikalar yaratmaya devam ediyor.
*
Gerçek gücün bilgide olduğunun şuurunuzdayız, sevdiklerinize ulaşmanızın alt yapısı, en güvenli ellerde, en mükemmel sistemlerle sağlanıyor.

İhdas ettiğimiz yeni hava koridorlarıyla bölgemizde zaman zaman yaşanan krizlere rağmen Avrupa- Asya arasında köprü olmaya devam ediyoruz.
*
Sürekli artan trafiğe rağmen, maharetli trafik yönetimiyle emniyetli uçuşun adresi haline gelen Türk Hava sahası, şirketlerce tercih ediliyor.
*
Hava trafik yönetimindeki becerimize ve küresel liderliğimize rakamlar tanıklık ediyor, gelin birlikte göz atalım:
*
Türkiye, son üç ayda, aylık ortalama %10 trafik artışı ile Avrupa hava sahasının trafik sayısına en büyük katkıyı sağlayan ülke oldu.
*
Son üç yılda hava sahamızdan üst geçiş trafiğinde ortalama %35 artış oldu. Buna rağmen kullanıcılar Hava Trafik kaynaklı gecikme yaşamadı.
*
Her yıl artan trafiğe emniyetle hizmet için kapasitemizi artırıyoruz. Merkez’imizde kontrol amaçlı sektör sayımızı 11’den 23’e çıkardık.
*
DHMİ olarak ‘önce emniyet’ bilinciyle hareket ediyoruz. Yeni sistemlerdeki yazılımları uçuş güvenlik ve erken uyarı sistemleri ile geliştirdik.
*
Aldığımız önlemlerle hava sahamızı çok daha güvenli hale getirdik. Tecrübeye önem veriyor, arkadaşlarımızı bilgiyle donatıyoruz.
*
Hava trafik yönetimi deneyim demektir. Son iki yılda, 40 tecrübeli kontrolörünü “İşbaşı Eğitmenliği Sertifika Programı”na dâhil ederek eğitim kadromuzu güçlendirdik.

Ankara Merkezi Saha Kontrol Merkezimizde, sektör bazında uzmanlaşmaya giderek çalışan kontrolör verimliliğini artırdık.
*
Bünyemize katılan yeni kontrolörlerin mesleki adaptasyonunu kolaylaştırdık. Şimdi daha hızlı ve daha verimliyiz.
*
7/24 hizmet veren personelimizin sağlık ve mutluluğunu önemsiyoruz. Merkezimiz yalnızca bir işyeri değil, çalışanlar için bir yaşam alanı.
*
Kütüphane, spor kompleksleri, dinlenme odaları, kafeterya ve restorandan oluşan mükemmel bir ortam hazırladık kıymetli çalışma arkadaşlarımıza.
*
Her koşulda görev için hazırlıklıyız. Yaşanabilecek deprem, yangın gibi felaketlere karşı yeni hava trafik kontrol sistemlerimizle hazırlıklıyız.
*
Bir hava trafik merkezimiz felaketle karşı karşıya kalırsa diğeri uzaktan onun görevini devralıyor. Hizmet kesilmeden devam ediyor. “B planımız” daima devrede…
*
Görüldüğü gibi küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen kuruluşumuz, tüm faaliyetlerinde olduğu gibi bu alanda da harikalar yaratıyor.
*
Ülkeler arasında sorunlar yaşandığında bile hava sahamızın ‘güven’ garantisi olarak görülmesi DHMİ ve ülkemiz için gurur verici…

#

SENDE YORUM YAZ