logo

DHMİ Patronu Ocak, “hava sahamızı güven duyulan tercih edilen yer haline getirdik”

DHMİ Patronu Ocak, “hava sahamızı güven duyulan tercih edilen yer haline getirdik”

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak’ın resmi twitter hesabından, “Havalimanlarında kurulum çalışmaları yürütülen son teknoloji sistemler” ilgili paylaşım yaptı.

Ocak’ın paylaşımları şu şekilde;

İleri teknoloji ürünü sistemlerden oluşan çok gelişmiş bir altyapıya sahip hava seyrüsefer teşkilatımızla hava sahamızı dünyanın saygın havayolu şirketlerinin güven duyup, tercih ettiği hava sahası haline getirmeyi başardık.
*
Bu alandaki çalışmalarımızı yenilikçi bir anlayışla sürdürüyor, dünyadaki en son teknoloji ve uygulamaları süratle sistemlerimize dâhil ediyoruz. Bunlardan birkaçı hakkında bilgi vermek istiyorum kıymetli takipçilerime.
*
Türkiye’de bir ilke daha imza atarak uzak kule (Remote Tower) uygulamasını Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’da yakında başlatıyoruz. Esenboğa Havalimanında oluşturulacak bir ofisten Ağrı’nın hava trafiğinin yönetileceği sistemin tesisi için çalışmalar devam ediyor.
*
Gaziantep Havalimanında radarlı yaklaşma kontrol hizmeti sağlanması amacıyla başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte, son dönemde önemli ölçüde artan hava trafiğini rahatlatmak için daha etkin bir hizmet sağlanacak.
*
İşte yeni bir yerli ve millî uygulama daha: Hava araçlarının dünyanın herhangi bir yerinden Esenboğa ve AHL’nin anlık meteoroloji ve meydan bilgilerine ulaşabilmelerine imkân sağlayan ‘Dijital ATIS’ Sistemi, öz kaynaklarımızla üretilerek hizmete verildi.
*
“ALTERNATİF PİLOT-KONTROLÖR VERİ İLETİŞİMİ” çalışmalarında son aşamaya geldik. Pilot ve Kontrolörler arasında telsizle sağlanmakta olan hava/yer haberleşmesine alternatif olarak veri iletişimi teknolojisinin (DCL ve CPDLC) hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

#

SENDE YORUM YAZ