logo

DHMİ Patronu Ocak; “ARFF, 15 Temmuz’da milletimizin yazdığı destana katkı sundu”

DHMİ Patronu Ocak; “ARFF, 15 Temmuz’da milletimizin yazdığı destana katkı sundu”

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, (Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Hizmetleri) ARFF’nin son on beş yılda, iddialı bir kuruluş haline geldiğini belirtti.

Ocak, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ARFF personelinin 2017 yılında 1400 kişi ve 8X8 araçlarda dahil olmak üzere filonun 447’ye yükşeldiğini ifade etti.

Ocak söyle devam etti; “2002 yılında 280 adet yangınla mücadele aracımız varken bu rakam 2017 senesinde 447’ye yükseldi ve yakında yapılacak alımlarla sayı 526’ya ulaşacak” dedi.

Son yıllarda DHMİ’ye yapılan ciddi yatırımlarla teknolojinin en son ürünü kurtarma, yangın söndürme araç gerecine sahip bir filo oluşturduklarını Twitleyen Ocak, “Yüksek tonajlı, hızlı; su, köpük, kimyevi söndürücüleri birlikte taşıyan 8X8 araçlarla filomuzu takviye etmeyi sürdürüyoruz” dedi.

2002 senesinde havalimanlarında 508 ARFF memurunun görev yaptığını vurgulayan Ocak, “bu sayı 1400’e ulaştı. Artık Avrupa’nın en güçlü, yetenekli teşkilatına sahibiz” ifadelerini kullandı.

ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) standartlarına ve önerileri doğrultusunda ARFF personelinin sürekli eğitimden geçtiğini vurgulayan DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, “gerçek koşullara göre eğitim yapılan ‘uçak yangın simülatörü’ ülkemizde bir ilke imza atılarak 2013 yılında hizmete verildi. ARFF personelimiz bilgisayar tabanlı animasyon ve şematiklerle kendi havalimanlarında sürekli uzaktan eğitim alıyor.

Eğitim tesislerinde, akıllı sınıf ve simülatörlerde ekiplerimizle, yurt içi ve yurt dışından gelen eğitim taleplerini de karşılıyoruz” dedi.

Sahip olduğumuz ekipmanlar ve profesyonel ekiplerimizle dünyanın çeşitli havalimanlarında uçak kurtarma hizmeti verdiklerini kaleme alan Ocak, “Havalimanlarının pistlerini kapatarak,15 Temmuz’da milletimizin yazdığı destana katkı sundu. ARFF personelimiz, tüm camiamızla birlikte

Tüm birimlerimizle Havayolunun halkın yolu olması için seferber olmuştur. Biz büyük bir aileyiz. Bizi zirveye taşıyan arkadaşlarıma minnettarım” şeklinde görüşlerini ifade etti.

#

SENDE YORUM YAZ