logo

DHMİ yola tam gaz devam

DHMİ yola tam gaz devam

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda DHMİ Genel Müdürlüğünün 2013-2014 yıllarına ilişkin hesap ve faaliyetleri görüşülerek ibra edildi. 

 AK Parti Manisa Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Uğur Aydemir’in konuşmasıyla çalışmalarına başlayan komisyonda, komisyon üyeleri görüş, eleştiri ve temennilerini dile getirdiler. Komisyon başkanının konuşmasının ardından, faaliyetlerimize ilişkin sunum yapan Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak sunumunda, Türkiye’de 55 aktif havalimanı bulunduğunu, bunların 49’unun işletmeciliğini fiilen DHMİ’nin yaptığını belirtti. DHMİ’de ekim ayı itibarıyla toplam 9 bin 674 personelin görev yaptığını bildiren Genel Müdürümüz Ocak, “2014 yılında toplam yolcu sayısı 166 milyonken yüzde 9,3 artışla bu sayı 181 milyona yükseldi. Toplam yolcu sayısının 84 milyonu dış hatlar, 97 milyonu ise iç hatlarda gerçekleşmiştir. Türk hava sahasını kullanan uçaklarla birlikte 2014 yılında 1 milyon 700 bin uçak trafiği gerçekleşmiştir. Bu sayı, 2015 yılında yüzde 8,1 artışla 1 milyon 800 bine yükseldi.” diye konuştu.

Ekim ayında özellikle dış hatlarda olmak üzere hava trafiğinde bir miktar düşüş görüldüğüne işaret eden Ocak, “İç hatlarda THY yüzde 55, Pegasus yüzde 29, Onur Air ise yüzde 6,4 paya sahip. Dış hatlarda ise yerli havayolu taşıyıcılarımızdan THY yüzde 65 ile hakim ortak konumundadır, bunu Pegasus yüzde 15, Sun Express ise yüzde 7,7 ile izliyor. Dış hatlarda yapılan yolcu taşımacılığında THY yüzde 41,5 pay, yabancı havayollarının payı yüzde 35,5’tir, geriye kalan yerli diğer havayolu şirketlerimizin hizmetlerinden oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Ocak, iç hat yolcu taşımacılığında sırasıyla Sabiha Gökçen, Atatürk ve Esenboğa havalimanlarının liste başında yer aldığını, dış hatlarda ise Atatürk, Antalya ve Sabiha Gökçen havalimanlarının ilk üçü oluşturduğunu söyledi. Genel Müdürümüz Ocak, toplam yolcu trafiğinde ise ilk sıraları Atatürk, Sabiha Gökçen ve Antalya havalimanlarının paylaştığını kaydetti.

Kurumun yatırımlarına ilişkin bilgi veren Ocak, Ordu-Giresun Havalimanı’nın maliyetinin 2016 fiyatlarıyla 360 milyon liraya çıktığını bildirdi. Ocak, Esenboğa Havalimanı’na 120 milyon lira maliyetli yeni bir paralel taksi yolu yapılması için çalışmaların devam ettiğini, bunun tamamlanmasının ardından üçüncü pist yapımına başlanacağını, pistin kamulaştırma çalışmalarının sürdürüldüğünü anlattı.

 Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2000 yılından beri tek pistle faaliyet gösterdiği için pistin eskidiğini ifade eden Ocak, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile DHMİ arasındaki protokolle 486 milyon lira maliyetle altyapı işleri ve 1 milyar 397 milyon lira maliyetli ilave taksi yolları, yeni pistin de yer aldığı ikinci etap çalışmalarının sürdürüldüğünü, 2019’da bunların tamamlanmasının hedeflendiğini anlattı.

 Ocak, Çukurova Havalimanı’nın üst yapı işlerinin ihalesine yönelik şartname çalışmalarının devam ettiğini, kısa sürede bunun için ihaleye çıkacaklarını bildirdi.

 İstanbul’a inşa edilen üçüncü havalimanına ilişkin de Ocak, “Hazine garantisi söz konusu değil. İlk etap yatırımları devam ediyor, yüzde 36’lık fiziki gerçekleşme sağlandı. Yaklaşık 2,5 milyar avroluk harcama yatırıma enjekte edilmiş durumda.” şeklinde konuştu.

 Funda Ocak, İzmir Çeşme Alaçatı’da bir havaalanı inşası için YİD ile gelecek yıl nisanda ihale gerçekleştirileceğini bildirdi.

 DHMİ’nin mali durumuna ilişkin bilgi veren Ocak, “Kuruluşumuz 2013 yılında 796 milyon lira kar sağladı. Karımız, 2014 yılında 918 milyon lira, 2015 yılında ise 1 milyar 573 milyon liradır.” dedi.

 DHMİ’nin yatırım gerçekleşme oranlarının diğer kuruluşlardan yüksek olduğunu anlatan Ocak, yatırımları yüzde 90 oranında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Zafer Havaalanı nedeniyle DHMİ’nin zarar ettiğinin belirtilerek, eleştirilmesi üzerine Ocak, “DHMİ tarafından işletilen 49 hava meydanından 7’si karda, geri kalanı zararda. Buna rağmen geçen yıl 1,5 milyar lira kar ettik. Sadece karlılığı gözetecek olursak 7’si dışında diğerlerini kapatmamız gerekirdi. Biz KİT olarak sadece karlılığı gözetmiyoruz, sosyal bir anlayışla hareket ediyoruz.” diye konuştu. 

 Konuşmaların ardından yapılan oylamada Genel Müdürlüğümüzün 2013-2014 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi.

 

 

 

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ