logo

DHMİ Genel Müdürü Ocak “38 Havalimanımız Engelsiz Kuruluş Belgesi almaya hak kazandı

DHMİ Genel Müdürü Ocak “38 Havalimanımız Engelsiz Kuruluş Belgesi almaya hak kazandı

DHMİ Genel Müdür Funda Ocak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Engelli vatandaşlarımızla ilgili en önemli noktalardan biri bu konuda toplumsal farkındalığın en yüksek seviyeye çıkarılması ve çözüm çabalarına daha çok odaklanılmasıdır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, işte bu açıdan büyük önem taşıyor.

Engel türü ne olursa olsun, toplumsal hayat içinde engelli kardeşlerimizin maruz kaldıkları her türlü ayrımcılıkla etkin bir şekilde mücadele etmek her kişi ve kuruluşun başta gelen görevidir. Yüksek ahlak sahibi bir birey ve gelişmiş bir toplum olmanın temel koşulu budur.

Toplumdaki diğer bireyler gibi, engellilerin de aynı ihtiyaçlara sahip olduklarının farkındayız. Yardımcı teknolojilerden de yararlanarak, havalimanlarımızı hangi engele sahip olursa olsun tüm kardeşlerimizin yolculuğunu kolaylaştırıcı bir hale getirmeyi öncelikli bir hedef olarak belirledik. Bu yolda önemli mesafeler kat ettik. Bununla da elbette yetinmiyoruz; dinamik hayatın bir gereği olarak yeni ihtiyaçların gerektirdiği koşullara süratle adapte oluyoruz.

Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar sonucunda 38 Havalimanımız “Engelsiz Kuruluş Belgesi” almaya hak kazandı. Diğer havalimanlarımızda da bu yöndeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Engellileri, yardıma muhtaç kişiler olarak görüp, toplumdan tecrit eden bir anlayışı doğru bulmuyoruz. Onları, üreten, çalışan, meslek sahibi, arzu ettiği eğitimi alıp günlük hayatın tabii seyri içinde hayatını sürdüren fertler olarak hep yanımızda, aramızda görmeyi arzu ediyoruz.

Sıklıkla dile getirildiği gibi “Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır”. Bu şuurla, insani ve vicdani bilinçle hareket etmeli, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için daha duyarlı davranmalı, daha çok çaba sarf etmeliyiz.

Bu duygularla, engelli vatandaşlarımıza rahat, mutlu, kendilerine yönelik her türlü kolaylığın sağlandığı günler diliyorum.

Funda OCAK
DHMİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE
GENEL MÜDÜRÜ

#

SENDE YORUM YAZ