logo

DHMİ, 259 araçla kışı karşılamaya hazır

DHMİ, 259 araçla kışı karşılamaya hazır

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, önümüzdeki kış mevsimi için AHL’de bulunan kar mücadele hizmetlerinde kullanılacak araçlar ile ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitterdan açıklamalar yaptı.
Ocak, kar mücadelesinin 259 ileri teknolojili donanımlı aralarla yapıldığını vurgulayarak, “Ekim ayında alınan 10 Uçak ve Köprü Altı Kar Mücadele Aracı ve 15 Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı ile araç parkımız zenginleştirilmiştir” dedi.
Ocak’ın paylaştığı Twitler şunlar;

Vatandaşlarımızın kış aylarında rahat ve güvenli yolculuklarını sağlamak için hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda sürdürülen çalışmalar hakkında kıymetli takipçilerimi bilgilendirmek istiyorum.

Havalimanlarımızdaki kar mücadele hizmetleri 259 adet ileri teknoloji donanımlı özel maksatlı araç ile gerçekleştiriliyor.

Ekim ayında alınan 10 Uçak ve Köprü Altı Kar Mücadele Aracı ve 15 Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı ile araç parkımız zenginleştirildi. Böylece kar mücadele hizmetlerinde kullanılan araç sayısı 284’e ulaştı.

Bu kış, havalimanlarımızda kar mücadele hizmetleri bu konuda eğitimli ve deneyimli toplam 500 personel tarafından yürütülecek.

Havalimanlarımızda 1.033 ton buz önleyici/çözücü (de-icing) sıvı malzemesi, kar mücadele hizmetlerinde kullanılmak üzere hazır durumda. İlave olarak ihale edilen 1500 ton de-icing sıvı malzeme Aralık ayı içinde teslim alınarak havalimanlarımıza gönderilecek.

Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında yer alan AHL’de etkili bir karla mücadele için şimdiden her türlü önlemi alıyoruz. Ekip ve ekipmanlar sayı olarak yeterli hale getirildi. Personelimiz, sürekli eğitim ve tatbikatlarla 7/24 göreve hazır durumda.

AHL’ de bu sezon kar mücadelesi, 31 adet ileri teknoloji ürünü özel maksatlı araç ve 104 personelle gerçekleştirilecek. Ayrıca, bu sezon kullanılmak üzere 175 ton de-icing sıvı malzeme hazır durumda.

Kış koşullarında seyahat edecek yolcularımızın can güvenliği bizim için çok önemli. Bu nedenle her türlü önlemi titizlikle alıp, uyguluyoruz. Karla mücadeleyi, uluslararası emniyet kurallarına göre yürütüyoruz, bunun için tüm paydaş kuruluşlarla ortak hareket ediyoruz.

Bu amaçla kurulmuş bulunan MADKOM karla mücadelenin koordinasyon içinde yürütülmesine büyük katkıda bulunuyor. DHMİ’nin başkanlık ettiği MADKOM, bildiğiniz gibi Havayolu kuruluşları, yer hizmet kuruluşları ve Meteoroloji Müdürlüğü temsilcilerinden oluşuyor.

Kar yağışı öncesi paydaşların katılımıyla toplanan kurul, karla mücadelede kurumlar arası koordinasyonu sağlıyor, ortak hareketi mümkün kılıyor. Mücadele esnasında kriz merkezinde toplanan MADKOM, mücadelenin koordineli bir şekilde yönetilmesinde hayati rol oynuyor.

Tüm paydaşların, bu sezon da iyi bir performans göstereceğine inancım tam. Eğitim, donanım, tecrübenin zirvesindeki DHMİ ekiplerine güveniyorum.

(fotolar arsiv)

#

SENDE YORUM YAZ