logo

CB Erdoğan, TAİ’ye ödül verdi

CB Erdoğan, TAİ’ye ödül verdi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ankara Sanayi Odası 54. Yıl Ödülleri Töreni düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ile çok sayıda milletvekili, bürokrat ve davetliler katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, iş dünyasından yetişmiş bir Cumhurbaşkanının kendileri için büyük bir şans olduğuna işaret ederek, sadece 2017’de 3 büyük projenin hayata geçirildiğini anımsattı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla TOBB’un içinden Türkiye’nin otomobilini yapacak 5 babayiğit çıkardıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Tarihimizde bir ilki başaracak olmanın heyecanı içindeyiz. İnşallah 2019’da ilk prototip ortaya çıkacak, 2021’de de ticari satışlar başlayacak. Bunu sadece bir araba yapma projesi olarak görmüyoruz. Türkiye’nin otomobili projesi, aynı zamanda ülkemiz sanayisinin teknolojik dönüşümünü de sağlayacak, Türkiye ekonomisi ve Türk özel sektörünün, dünyada bir marka haline gelmesine büyük katkı verecek. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sağlanan reform ve istikrar adımlarıyla Türkiye’nin adeta çehresi değişti. Kendimize güveniyor, her büyük projeye rahatlıkla başlıyoruz. Ülkemiz ve özel sektörümüz için işte bu vizyonun mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, Ankara Sanayi Odasının bir gelenek haline getirdiği törende katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ödül alan 54 şirketi ve yöneticilerini tebrik etti.

Ankara’nın sadece idari bir başkent olmadığının altını çizen Erdoğan, kentin aynı zamanda sanayinin ve ticaretin merkez şehirlerinden biri haline geldiğini söyledi.


Dünyada Ankara gibi sonradan başkent ilan edilmiş şehirlerin, genellikle sadece bürokratik kuruluşlardan ve onların destek unsurlarından ibaret olduğunu anımsatan Erdoğan, Ankara’nın ise sanayide, ticarette, tarımda, eğitimde, kültür ve sanatta iddia sahibi bir şehir olduğunu ispat ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara ili sınırları içinde faaliyet gösteren 13 organize sanayi bölgesinin üretimin her alanında Türkiye’ye ve dünyaya hizmet verdiğini belirterek, bunlardan üçünün Ankara Sanayi Odası tarafından kurulduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, Türkiye’de 2002 yılında 33,7 milyar dolar olan imalat sanayisi ihracatının geçen yıl 4 kattan fazla artarak 147,2 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Önümüzdeki dönem, 2023 hedeflerimize doğru hızla yürüdüğümüz bir dönem olacak.” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise, Türkiye’nin belirlenen ekonomik hedeflere ulaşması için orta teknoloji tuzağından sıyrılarak yüksek teknolojiye sıçraması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de bu sıçramaya öncülük edebilecek en önemli ilimiz Ankara’dır. Ankara’nın ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmesi ve kamusal politikaların buna göre hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
ASO tarafından düzenlenen törende TAİ’de “En Çok İhracat Yapan Şirketler, Yaratılan Katma Değer ve Özel İstihdam Ödüllerine” layık görüldü. Ödülü TAİ Genel Müdürü Temel Kotil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı.

#

SENDE YORUM YAZ