logo

Çanakkale Havalimanı Terminal Binası açıldı

Çanakkale Havalimanı Terminal Binası açıldı

Çanakkale Havalimanı Terminal Binası, gerçekleşen bir törenle hizmete açıldı. Açılışa, Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak katılırken, ayrıca Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Emniyet Müdürü Celal Şen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kasdemir hazır bulundu.

Başbakan Yıldırım yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin, havacılıkta dünyada 11’inci, 28 Avrupa ülkesi arasında 5’inci sıraya yükseldiğini söyledi.

Yıldırım; “Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, Avrupa’nın 2’nci büyük şirketi haline geldi. Nereden nereye. İç-dış hat 34 milyon yolcudan bugün 174 milyon yolcuya çıktı. Bu sene sonunda 190’ı geçecek” dedi.

AK PARTİ’nin 15 yıllık iktidarda kaldığı dönemde ulaşım ve diğer birçok alanda Çanakkale’ye çok büyük hizmetler götürüldüğünü anlatan Yıldırım, şöyle devam etti; “biz geldiğimizde Çanakkale deniz taşımacılığı hemen hemen bitmişti. Bugün adalar dahil olmak üzere Çanakkale’de çok düzenli, gelişmiş bir deniz yolcu taşımacılığı hizmeti veriliyor. Çanakkale’nin komşu illerle olan bağlantıları yoktu. Edirne, Tekirdağ, Bandırma, Balıkesir ve İzmir’le bağlantıları çok zayıftı. Bütün bunları bölünmüş yollar haline getirdik ve Çanakkale’yi hem Ege’ye hem Marmara’ya hem de Orta Anadolu’ya ulaşılır hale getirdik. ‘Çanakkale geçilmez.’ diyen ecdadımızın, şehitlerimizin meftun olduğu o bölge bugün Türkiye’nin en onurlu, en prestijli alanları haline geldi” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 sene evvel Çanakkale’ye hava ulaşımının da olmadığını ifade ederek, “havalimanını açtık, pisti büyüttük, şimdi ise 12-13 bin metrekarelik, hem iç hatlara hem dış hatlara hizmet edecek bu terminal binasını armağan ettik” dedi.

Çanakkale Ankara arasında günlük seferler yapıldığını ifade eden Yıldırım, “1 Kasım’dan itibaren İnşallah İstanbul’a da günlük seferler yapılacak. Atatürk Havalimanı’na, böylelikle iki büyük şehrimize, oradan da yurt dışına bağlantılar gerçekleşmiş olacak.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin son 15 yılda havacılıkta sadece Türkiye’de değil, dünyada destan yazdığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Türkiye’nin bugün havacılıkta dünyada 11’inci, 28 Avrupa ülkesi arasında 5’inci sıraya yükseldi. Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, Avrupa’nın ikinci büyük şirketi haline geldi. Nereden nereye… İç-dış hat, 34 milyon yolcudan bugün 174 milyon yolcuya çıktı. Bu sene sonunda 190’ı geçecek. 350’den fazla noktaya uçuş yapıyoruz. Dünyada daha fazla uçuş yapan bir başka havayolu yok. 159 ülkeye doğrudan uçuşlarımız var. Bu ne kadardı? 60 ülke. 60’tan 159’a geldi. 55 uçağımız vardı şimdi sayısını bilmiyorum. 500 uçağı buldu özel sektör, Türk Hava Yolları… Daha çok şey anlatılabilir. Hava alanlarında çalışanların sayısı 4 kat arttı. Dünyanın en büyük havalimanını Türkiye yapıyorsa boşuna yapmıyor, bu 15 yıllık bir başarının bir sonucudur. Türkiye’ye yakışan da budur.”

 

 

Terminalin Çanakkale’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Yıldırım, kentin buradan yapılacak seyahatlerle ekonomik olarak ve turizm bakımından çok daha büyük bir fayda sağlayacağını vurguladı.

Yıldırım, 2018’in “Troia Yılı” ilan edildiğini hatırlatarak, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız buna yönelik de çok büyük bir etkinlik, program planlıyor. Böylece Çanakkale’ye hem yurt içinden hem yurt dışından çok daha fazla misafer gelecek. Çanakkale’mizi çok daha iyi tanıtma imkanına sahip olacağız.” dedi.

Yapımı tamamlanarak hizmete alınan Çanakkale terminalinin hayırlı, uğurlu olmasını dileyen Yıldırım, emeği geçenlere de teşekkür etti.

Başbakan Binali Yıldırım ve berabarindekiler daha sonra kurdele keserek Çanakkale Havalimanı yeni terminal binasını hizmete açtı.

Törene gelenler tarafından Çanakkale Havalimanı’nda “Şehitler diyarına hoş geldiniz” yazılı bir pankart asıldı. Burada bekleyen vatandaşların yanına giden Yıldırım, sevgi gösterileriyle karşılandı.

#

SENDE YORUM YAZ